Asbis notuje zaskakująco wysoką marżę w IV kw. 2022 roku. Opublikowane wyniki dają nadzieję inwestorom na wyższą dywidendę w tym roku
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
23 lut 2023, 16:03

Asbis notuje zaskakująco wysoką marżę w IV kw. 2022 roku. Opublikowane wyniki dają nadzieję inwestorom na wyższą dywidendę w tym roku

Asbis opublikował raport finansowy za ostatni kwartał 2022 roku, który sezonowo należy do najlepszych w całym okresie rocznym. Spółka pochwaliła się uzyskaniem rekordowo wysokiej marży zysku brutto jak na ten kwartał roku, która wyniosła 9,06%. Był to też jeden z najważniejszych czynników do przekroczenia i tak już podwyższonej prognozy finansowej na 2022 rok na poziomie zysku netto, który wyniósł 75,9 mln USD.

W opublikowanych, najnowszych wynikach finansowych za IV kw. 2022 r. Asbis nie mógł zaskoczyć wielkością przychodów, gdyż są one raportowane w comiesięcznych komunikatach. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 r. spółka zanotowała 780 mln USD przychodów, co było słabszym wynikiem o 18% niż rok wcześniej. Powodem niższych przychodów jest wycofanie się spółki z rynku rosyjskiego i białoruskiego po wybuchu wojny oraz wyraźnie niższa chłonność rynku ukraińskiego w pierwszych miesiącach wojny. To co najbardziej mogło zaskoczyć inwestorów w nowym raporcie finansowym to uzyskana tzw. pierwsza marża. Po raz drugi w historii udało się spółce przekroczyć poziom 9% i to w najlepszym sezonowo kwartale.

Trzeba też przyznać, że poprzednie odczyty z dwóch poprzedzających kwartałów przyniosło nieco mylne sygnały co do szacowania marży. Za drugi kwartał ub. r. poziom marży 9,35% był skokowo wyższych od poprzednich, a z kolei odczyt trzeciego kwartału ub.r. (8,01%) mógł nieco ostudzić tych największych optymistów w zakresie wysokiej marży. Przedstawiciel Rady Dyrektorów Asbisu na konferencji wynikowej przyznał jednak, że tak wysokie poziomy są wyjątkowe i poziom ten przekroczył oczekiwania nawet samej spółki. To może oznaczać, że w przyszłości taki poziom marż może być ciężki do utrzymania.

a2

Źródło: Asbis

Dzięki uzyskanej, wysokiej marży zysku brutto, Asbis osiągnął wyraźnie wyższe wskaźniki rentowności operacyjnej czy netto. Oznacza to, że przy niższych przychodach w ujęciu rok do roku, zysk operacyjny czy netto był na bardzo zbliżonym poziomie do ubiegłorocznego. Spółka nadal dobrze też kontrolowała koszty sprzedaży i zarządu. Co prawda same koszty odsetkowe były nieco wyższe w stosunku do poprzedniego roku, to Asbis wykazał w przychodach finansowych dodatnie wyniki z uwagi głównie na dokonywanie wcześniejszych płatności części zobowiązań handlowych. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2022 r. wyniósł 28,6 mln USD, a w całym 2022 roku było to 75,9 mln USD. Dodajmy, że zaktualizowana prognoza finansowa zakładała osiągnięcie zysk netto w przedziale 70-74 mln USD. Zaraportowany zysk netto za 2022 r. przekłada się na aktualny wskaźnik C/Z=4,2.

a1

Źródło: Asbis

„Ubiegły rok całkowicie zmienił obraz naszych rynków. Wojna w Ukrainie pokazała nam, jak silną i stabilną organizacją jest ASBIS. Dokonaliśmy praktycznie niemożliwego i z sytuacji bardzo trudnej wyszliśmy wzmocnieni, z otwartą perspektywą rozwoju na kolejne lata. Przeorganizowaliśmy nasze rynki, koncentrując się na wzrostowych rynkach nieobjętych wojną, rozbudowaliśmy nasze portfolio produktów, koncentrując się na tych bardziej zyskownych segmentach, rozwijamy nowe rynki oraz uruchomiliśmy segment robotyki, który w perspektywie kilku najbliższych lat może być wart nawet kilkaset miliardów dolarów. Pomimo niższych niż w 2022 r. przychodów, nasza zyskowność pozostaje praktycznie na poziomie najlepszego w naszej ponad 30-letniej historii, 2021 roku. Jesteśmy więc bardziej niż zadowoleni z tego trudnego roku, z którego wyszliśmy w bardzo dobrej kondycji” – powiedział Serhei Kostevitch, Prezes Grupy ASBIS.

Zobacz także: Wyniki finansowe Grupy ASBIS za IV kwartał 2022 roku oraz plany rozwoju – czat z wiceprezesem Grupy, Costasem Tziamalisem

Inwestorzy mogą liczyć na wysoką dywidendę

Utrzymanie wysokich zysków na poziomie netto, które mimo wybuchu wojny nie odbiegają od wyniku za 2021 roku, daje nadzieje inwestorom na wypłatę ponadprzeciętnej rynkowo dywidendy. Za 2021 rok spółka wypłaciła dywidendę w łącznej kwocie 0,3 USD. Przypomnijmy, że spółka wypłaca dywidendę w dwóch częściach w odstępie półrocznym – zazwyczaj w maju i listopadzie. Decyzja o wysokości oraz wypłacie drugiej części ubiegłorocznej dywidendy zbiegła się w czasie z wybuchem wojny, a więc z ogromną niepewnością biznesową dla trzech istotnych dla Asbisu rynków. Rada Dyrektorów mimo to zdecydowała się na jej wypłatę, choć wysokość tej dywidendy była w opinii dużej części inwestorów dość niska i wyniosła 0,1 USD (plus 0,2 USD zaliczkowej dywidendy z listopada 2021 r.).

Obecnie sytuacja finansowa spółki oraz otoczenie jest wyraźnie lepsze niż rok wcześniej, co może zwiastować wypłatę rekordowej dywidendy. Przy założeniu, że spółka przeznaczyłaby na dywidendę połowę uzyskanego zysku netto, druga część dywidendy za 2022 r. mogłaby wynieść ok. 0,5 USD (łącznie ok. 0,7 USD na akcję uwzględniając 0,2 USD zaliczki). Oficjalnej decyzji w zakresie dywidendy należy spodziewać się na przełomie marca i kwietnia. W zakresie potencjalnej wysokości dywidendy za 2022 r. warto wziąć też pod uwagę, że na koniec grudnia ub.r. wzrósł w spółce poziom długu netto. Wraz z faktoringiem wyniósł on 69,7 mln USD wobec -6,7 mln USD rok wcześniej.

Zobacz także: Gigantyczna dywidenda od Scope Fluidics potwierdzona. Stopa dywidendy wyniesie ponad 30%

Prognoza finansowa na 2023 rok wczesną wiosną

Asbis podtrzymuje zamiar publikacji prognozy finansowej na 2023 rok. Przedstawiciel spółki na konferencji wynikowej powiedział, że jej ogłoszenia powinniśmy spodziewać się wczesną wiosną, a więc w kwietniu lub w maju. Obecnie spółka kończy proces budżetowania na bieżący rok. Podtrzymane zostały wcześniejsze deklaracje, że Asbis spodziewa się w bieżącym roku wzrostów wyników finansowych. Jako źródła ku temu wymieniano rozwój sprzedaży produktów Apple w krajach byłego ZSRR, zwiększenie sprzedaży marek własnych, dalszy rozwój marki Breeze, ekspansję na nowe rynki, w tym w krajach Bliskiego Wschodu oraz Afryki, a także rozwój sprzedaży segmentu robotyki.

Notowania ASBIS

ASBIS WYKRES

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.