Grupa ASBIS jest otwarta na kolejne akwizycje. Spółka stawia w tym roku na rozwój segmentu robotyki
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
01 mar 2023, 11:30

Grupa ASBIS jest otwarta na kolejne akwizycje. Spółka stawia w tym roku na rozwój segmentu robotyki

Grupa ASBIS, wiodący dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zamierza prowadzić inwestycje na nowych rynkach. Costas Tziamalis, wiceprezes grupy, wskazał na czacie inwestorskim kraje, które mają duży potencjał rozwoju. Mowa o Kazachstanie, Azerbejdżanie i Gruzji.

ASBIS opublikował w ubiegłym tygodniu wyniki finansowe za IV kwartał 2022 roku. Jak na ostatni kwartał roku, spółka pochwaliła się wysoką marżą zysku brutto, która wyniosła 9,06%. Jak podkreślał wiceprezes Costas Tziamalis na czacie: „Marża brutto przekroczyła nasze oczekiwania w 2022 roku. Chcielibyśmy, aby ustabilizowała się ona na tych poziomach, ale naszym celem jest osiągnięcie przynajmniej 8%”.

Podczas czatu inwestorskiego pojawiło się sporo pytań dotyczących rozwoju na rynkach zagranicznych. Wśród tych z największym potencjałem rozwoju należą Kazachstan, Azerbejdżan oraz Gruzja. Rosnąć powinny również rynki afrykańskie, Polska i Słowacja. Mimo to, w tym roku spółka nie zamierza poszerzać swoich horyzontów geograficznych

„Inwestycje na nowych rynkach trwają i będą kontynuowane przez cały 2023 rok. Kontynent afrykański jest jednym z kluczowych obszarów, na których koncentrujemy nasze działania w celu odzyskania utraconych przychodów z rynków objętych wojną, czy też sankcjami. Największą inwestycję, jaką planujemy, przeprowadzimy w Afryce Południowej, rozwiniemy również nasze siły sprzedaży w Tanzanii, Kenii, Nigerii i Ghanie” – ocenił wiceprezes Grupy ASBIS.

Poniżej przedstawiamy jak prezentowała się struktura przychodów w IV kwartale 2022 roku w porównaniu do tego samego okresu 2021 roku.

struktura przychodów ASBIS

Źródło: ASBIS

Zobacz także: Asbis notuje zaskakująco wysoką marżę w IV kw. 2022 roku. Opublikowane wyniki dają nadzieję inwestorom na wyższą dywidendę w tym roku

Podsumowanie 2022 roku w grupie ASBIS

Już po publikacji wyników finansowych, wiadomo, że spółka zrealizowała podwyższoną prognozę finansową na 2022 rok, a nawet na poziomie netto została ona przekroczona. Nowe prognozy mają zostać zaprezentowane jeszcze wiosną, a wiceprezes podkreślił, że są powody, aby sądzić, że uda się przebić ubiegłoroczne przychody.

Wypracowane wyniki finansowe pozwalają inwestorom szacować, że dywidenda za 2022 rok może być wyższa w porównaniu z 2021 rokiem. Na ten moment decyzja w tej kwestii nie została podjęta, jednak Costas Tziamalis wskazał, że możliwa jest wypłata na poziomie 40-50% zysku.

Jedną z kluczowych decyzji w 2022 roku było uruchomienie nowej dywizji biznesowej związanej z robotyką. Mowa o utworzeniu marki CRON Robotics. W tym segmencie spółka zamierza prowadzić dystrybucję robotów współpracujących (cobotów) oraz własnych platform zrobotyzowanych pod własną marką.

„Wprowadziliśmy na rynek markę CRON Robotics, która jest w trakcie komercjalizacji. Wierzymy, że będzie to kolejna wielka rzecz dla marek własnych ASBIS. (…) Oczekujemy pierwszych przychodów z tego segmentu pod koniec II kw. 2023” – podkreślił na czacie Costas Tziamalis. Rynek cobotów w 2026 roku ma być wart 225 mld USD.

Spółka oceniła podczas czatu inwestorskiego, że sprzedaż marek własnych przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Warto przypomnieć, że należą do nich Aeno, Canyon, Lorgar, Perenio, Prestigio i od niedawna Cron Robotics.

„W naszej ocenie sprzedaż produktów marek własnych wzrasta stabilnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami (…). Oczekujemy, że AENO będzie liderem sprzedaży naszych marek własnych w najbliższych kwartałach, zanim zaczniemy notować znaczne przychody z sektora robotyki” – podkreślił wiceprezes Grupy ASBIS.

Zobacz także: „Inwestycje na nowych rynkach trwają i będą kontynuowane przez cały 2023 rok” - relacja czatu z wiceprezesem Grupy ASBIS

Perspektywy na 2023 rok

Według szacunkowych danych za styczeń, spółka wypracowała skonsolidowane przychody na poziomie około 222 mln USD, wobec 242 mln USD w styczniu 2022 roku, co oznacza spadek o około 8%. Mimo to, ASBIS jest zadowolony z tego wyniku.

„Styczeń był bardzo dobry, niewiele niższy od rekordowego w naszej historii stycznia 2022. Luty wygląda zgodnie z naszymi oczekiwaniami” – skomentował na czacie Costas Tziamalis. I dodał: „Wierzymy, że smartfony, laptopy i akcesoria będą miały największy udział w przychodach w 2023 roku”.

W planach na 2023 rok jest rozwój nowego segmentu działalności jakim jest robotyka. Możliwe są oczywiście akwizycje, co podkreślał wiceprezes Grupy ASBIS kilkukrotnie: „Jesteśmy otwarci na potencjalne ciekawe akwizycje, analizujemy rynek pod tym kątem (…). Nie koncentrujemy się wyłącznie na rozwoju organicznych, obserwujemy też rynek pod kątem potencjalnych, perspektywicznych akwizycji”.

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, spółka zamierza inwestować na nowych rynkach, jednak nie planuje powiększać swojego zasięgu geograficznego. Wiceprezes został zapytany co z rynkiem ukraińskim. Jego zdaniem możliwości są bardzo duże, a aktualne wyniki są imponujące.

Ostatnio nie brakuje pytań o sztuczną inteligencję po gorączce na AI. Również ASBIS jest zainteresowany tym rynkiem. „Przygoda ASBIS z AI trwa już od kilku lat i jesteśmy bardzo zainteresowani rozwojem tego segmentu. Jesteśmy zainteresowani również inwestowaniem w ten segment” – podkreślił wiceprezes grupy.

Zobacz także: Dywidenda z akcji PKN Orlen wzrośnie. Nowa polityka dywidendowa spółki przyjęta

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.