Dlaczego cena miedzi może być dopiero na początku wzrostów. To ważne dla akcjonariuszy KGHM
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
01 cze 2022, 12:00

Dlaczego cena miedzi może być dopiero na początku wzrostów. To ważne dla akcjonariuszy KGHM

Miedź to metal trudny do zastąpienia w przemyśle, a na rynku mogą się pojawić jego niedobory – wskazują analitycy.

Miedź zaliczyła kilkanaście udanych sesji z rzędu. Wedle wielu analityków, nadzieje na otwarcie chińskiej gospodarki będą pompowały cenę tego metalu przemysłowego. Tak uważa choćby analityk surowcowy Saxo Banku Ole Hansen.
 

A co z miedzią w długim terminie? Przypominamy, że jest to pytanie niezwykle ważne dla polskich inwestorów i to nie tylko tych, którzy mają pozycje na kontraktach na miedź. Duża korelację z ceną tegoż metalu wykazuje polski gigant miedziowy KGHM, który jest jedną z najpowszechniej handlowanych spółek na GPW.

Notowania kontraktów na miedź i KGHM – 5 lat

notowania miedź kghm

Źródło: TradingView

Czemu rynek byka na miedzi może się dopiero zaczynać

Na początek przypomnijmy, że miedź jest szeroko stosowana w przemyśle. Połowa rocznie produkowanej miedzi znajduje zastosowanie w budownictwie, a pozostała połowa w przemyśle elektronicznym, samochodowym oraz medycznym. Dużą rolę miedź odgrywa w tzw. Zielonej Ekonomii, gdyż jest jednym z najlepszych przewodników elektryczności i ciepła. W związku z tym jest używana do produkcji sieci elektroenergetycznych, drutów i kabli. W energetyce wiatrowej metalu tego używa się do tworzenia uzwojenia wirników, kabli elektroenergetycznych, a w fotowoltaice do okablowania, falowników, taśm połączeniowych do ogniw fotowoltaicznych.

Popyt na metale przemysłowe będzie znacząco rósł w nadchodzących dekadach, a przyczyni się do tego transformacja energetyczna – stwierdzili niedawno analitycy Banku Światowego. „Powszechna adopcja niskoemisyjnych źródeł energii przyczyni się do znacznego wzrostu popytu na miedź, nikiel, kobalt, lit. Skorzystają na tym zjawisku producenci metali przemysłowych” – stwierdzili analitycy Banku Światowego.

Cena miedzi na tle globalnego PMI

miedź pmi

Źródło: Bank Światowy

Prognoza Banku Światowego dla cen metali

prognoza metale bank światowy

Źródło: Bank Światowy

Tymczasem lata niedoinwestowania kopalni metali powodują, że pojawią się problemy z ich dostępnością – również z dostępnością jakże potrzebnej przemysłowi miedzi - co może wywołać szoki podażowe oraz dynamiczny wzrost cen, uważa prezes Eurasian Resources Group (ERG) Benedikt Sobotka. Był on gościem Reuters Global Markets Forum w Davos, gdzie stwierdził, że rozpoczął się super-cykl na surowcach, który potrwa 30 lat. Według niego, jednym z głównych beneficjentów będzie miedź, która w 2022 roku powinna zdrożeć o około 20%. Jego prognoza zakłada, że najwięksi producenci przemysłowi zaczną gromadzić znaczne zapasy metali przemysłowych, co jeszcze bardziej będzie windowało ich ceny.

Dlaczego miedź może być jednym z najbardziej „napiętych” rynków, jakie świat kiedykolwiek widział, wyjaśniał niedawno analityk Goldman Sachs Nick Snowdon, będąc gościem podcastu OddLots. „W ciągu najbliższych 10 lat spodziewamy się deficytów miedzi. Być może za około 2 lata pojawi się największy deficyt w historii tego rynku. Obecnie na rynku są już dostrzegalne nierównowagi, a zapasy są niskie. Obecnie widzimy słabość popytu z Chin, co miało wpływ na cenę miedzi w ostatnich tygodniach. Ale to jest tylko korekta, przerywnik. Należy dodać, że dla rynku miedzi kluczowa będzie podaż z Chile, jeśli tam coś będzie nie tak, to ceny metalu mogą naprawdę znaleźć się w kosmosie” – stwierdził Snowdon. „Warto też pamiętać, że nie ma prostego zamiennika dla miedzi. Ona jest absolutnie unikalnym surowcem, trudno zastępowalnym. Oczywiście, potrzeba jest matką wynalazków, i zapewne jeśli będzie paląca potrzeba, to można czymś zastąpić miedź, ale na pewno nie będzie to łatwe ani tanie ” – dodał.

Zobacz także: Hossa ma zazwyczaj podłoże psychologiczne, a nie fundamentalne - uważa Howard Marks i dzieli się swoimi przemyśleniami o pandemicznej spekulacji i BTC

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.