Relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Rokita: Suma wszystkich wypłaconych przez nas dywidend na akcję przekroczyła już dwukrotnie cenę akcji z debiutu giełdowego
Obrazek użytkownika Czaty
25 maj 2023, 15:43

„Suma wszystkich wypłaconych przez nas dywidend na akcję przekroczyła już dwukrotnie cenę akcji z debiutu giełdowego” - relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Rokita

W czwartek 25 maja 2023 r. odbył się czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Rokita, Rafałem Zdonem. Podczas spotkania rozmawialiśmy o wynikach finansowych spółki za I kwartał 2023 roku. Inwestorzy zadawali również pytania o politykę dywidendową oraz dalsze prognozy.

W spotkaniu udział wzięło 620 osób, a wiceprezes zarządu odpowiedział na ponad 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Rokita, Rafałem Zdonem. Podczas spotkania zostaną omówione wyniki finansowe za I kwartał 2023 roku.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 25 maja 2023 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dzień dobry Państwu. Jesteśmy świeżo po publikacji wyników za 1 kwartał’23. Zarówno wypracowana EBITDA jak i zysk netto były o 13% wyższe niż przed rokiem. Były to bardzo satysfakcjonujące wyniki. Szczególnie, że warunki rynkowe nie sprzyjały części naszych segmentów .

 

Od kilku kwartałów prym wiódł segment Chloropochodne. Działo się tak dzięki cenom chloroalkaliów. Z kolei dla Poliuretanów był to najtrudniejszy okres w ciągu ostatnich lat. Taka sytuacja nadal trwa.

 

Pogorszyło się także w segmencie Inna działalność chemiczna. Tutaj trend spadkowy odczuwalny już pod koniec ubiegłego roku, utrzymał się.

 

Co Państwa, którzy są naszymi akcjonariuszami, powinno cieszyć, to właśnie wypłacona rekordowa dywidenda.

 

To tak w skrócie na dobry początek rozmowy. Zachęcam do zadawania pytań.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Wysokie zyski to wtedy wysoka dywidenda? Czy tak będzie w przyszłości?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Pamiętajmy, że co do dywidendy, to zawsze finalnie decyzja akcjonariuszy. Cieszy, że w ten sposób mogliśmy kolejny już raz podziękować Państwu za okazane nam zaufanie. Jesteśmy w czołówce spółek patrząc na wysokość stopy dywidendy. Dywidenda wypłacona przez PCC Rokita za ubiegły rok przekroczyła 16%. To bardzo dużo na tle rynku. Na marginesie nadmienię, że suma wszystkich wypłaconych przez nas dywidend na akcję przekroczyła już dwukrotnie cenę akcji z debiutu giełdowego.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Sytuacja w poliuretanach nie wygląda optymistycznie? Można oczekiwać jakiejś poprawy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Patrząc z perspektywy ostatnich lat miniony kwartał był jednym z najtrudniejszych okresów dla segmentu Poliuretany. Od połowy 2022 roku ceny rynkowe polioli spadają. Równocześnie w pierwszym kwartale tego roku zapotrzebowanie na nie na rynku wyraźnie spadło, o kilkanaście procent w stosunku do lat ubiegłych. Równolegle była bardzo duża dostępność polioli. Przewaga podaży nad popytem była znacząca. Efektem była silna konkurencja cenowa i obniżenia rentowności polioli. Aktualnie nadal notujemy ich bardzo wysoką podaż. Taka sytuacja wymaga od nas dużej elastyczności i bieżącego dostosowywania się do oczekiwań naszych klientów. Odnośnie przyszłości mogę powiedzieć tylko tyle, że niestety trudna sytuacja na rynku poliuretanów nadal trwa.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Jakie są szanse na powtórkę wyników z 2022?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Nie praktykujemy publikowania prognoz wynikowych. Mogę natomiast przybliżyć sytuację obecnie obserwowaną. I tak, na rynku chloroalkaliów produkcja jest wciąż niższa niż w poprzednich latach. Po okresie produkcyjnego zastoju w ubiegłym roku, dostępność chloroalkaliów wzrosła. Jednocześnie nastąpił spadek popytu związany ze znacznie mniejszą konsumpcją ze strony przemysłu. Dodatkowo pierwszy kwartał 2023 r. przyniósł pewną stabilizację cen energii elektrycznej, czyli kluczowego medium dla produkcji chloroalkaliów. Z drugiej strony mamy wspomniane wcześniej spadki w poliolach oraz w segmencie Inna działalność chemiczna. Przed nami jeszcze większa część roku, także zachęcam do bieżącego śledzenia naszych raportów.

Obrazek użytkownika Anonim
AndrzejK

Co przede wszystkim wpłynęło na wyniki za Iq2023?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Zdecydowanie „koniem pociągowym” wyników był segment Chloropochodnych. Ceny ługu sodowego i sody kaustycznej nadal trzymały wysokie poziomy, choć nie tak rekordowe, jak w 2022 roku. W szczególności dotyczy to ługu sodowego. Równolegle na rynku chloroalkaliów ceny od końca roku 2022 spadały, zaczęła wzrastać podaż i obniżył się popyt.

Obrazek użytkownika Anonim
AndrzejK

Poliole w dołku, chloroalkalia zwalniają. Co to oznacza? Tyle piszecie o dywersyfikacji, pomoże i tym razem?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dywersyfikacja naszego biznesu przez ostatnie lata wyraźnie potwierdziła swoją wartość. Obecnie wydaje się, że sytuacja makroekonomiczna w nadchodzących okresach może być wciąż mocno złożona. Z jednej strony skomplikowany rynek surowców energetycznych i energii elektrycznej, z drugiej rosnąca dostępność produktów na rynku wraz z malejącym popytem oraz spadki cen produktów. Do powyższych dodać można jeszcze widoczne spowolnienie w przemyśle, potencjalną recesję, niepewność związaną z konfliktem na Ukrainie itp.

 

Takie niekorzystne warunki, niesprzyjające prowadzeniu biznesu, są wyzwaniem nawet dla tak dobrze zdywersyfikowanej firmy jak nasza. Jednak przez lata zbudowaliśmy solidny potencjał. Mamy mocne fundamenty, aby przez ten trudny okres przejść dalej realizując ambitne plany.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co się dzieje w segmencie innej działalności? W zeszłym roku mieliście tam rekordy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Faktycznie rok 2022 był dla segmentu Inna działalność chemiczna rekordowy. Było tak m.in. ze względu na zawirowania wokół głównego surowca, czyli fosforu. Rynek miał problemy z jego dostępnością, a nam udało się zabezpieczyć odpowiednie zapasy. Utrzymaliśmy tym samym ciągłość produkcji i okresowo uzyskiwaliśmy nadzwyczaj wysokie marże, nawet na produktach mniej specjalistycznych.

 

Natomiast końcówka roku była już gorsza. Mam tu na myśli chociażby aplikacje dedykowane do przemysłu budowlanego czy do przetwórstwa tworzyw. Dodatkowo w połowie 2022 roku nasiliła się aktywność konkurencji z Chin. Na rynek trafiło dużo jej wyrobów i to w dodatku w cenach atrakcyjniejszych, niż te możliwe do zaproponowania przez producentów europejskich. Można się spodziewać utrzymania się takiej sytuacji również w kolejnych okresach.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek z JakDorobic

Czy jest szansa na powrót publicznych emisji obligacji korporacyjnych?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Z pewnością jest przestrzeń, aby to zadłużenie zwiększyć. Wskaźnik dług netto / EBITDA za pierwszy kwartał 2023 r. wyniósł 0,0 co oznacza w pełni bezpieczny poziom. Co do emisji obligacji, to zawsze jest ona wypadkową wielu czynników. Decyzji jeszcze nie podjęliśmy.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

dlaczego grupa się nie zadłuża i nie prowadzi agresywniej inwestycji?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Grupa buduje wartość w czasie, zabezpieczając gotówkowo swoje potrzeby inwestycyjne, a resztę dotąd przeznaczaliśmy na dzielenie się z akcjonariuszami dywidendą. Przed nami kolejne inwestycje, budowa nowego zakładu w Brzegu Dolnym. Patrzymy na nasz biznes w dłuższej perspektywie przez pryzmat długofalowych korzyści, mając w świadomości ryzyka oraz dużą zmienność rynku i otoczenia.

Obrazek użytkownika Anonim
RO

Siadły poliole i inna działalność chemiczna. Jakie macie plany na ewentualne pogorszenie koniunktury również w chloropochodnych?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Wraz z pandemią na krótko pogorszyło się w poliolach ale zaraz potem nastąpiła poprawa, wyniki wręcz wystrzeliły i w połowie 2021 osiągnęły historyczne maksima. W tym czasie segment Chloropochodne zmagał się ze słabszą koniunkturą, ale w kolejnych kwartałach zacząć się wzmacniać, aby osiągnąć rekordowe rezultaty w 2022 r. Dobrze miał się też wtedy segment Inna działalność chemiczna, jednak równolegle sytuacja w poliuretanach pogarszała się z kwartału na kwartał. Generalnie dywersyfikacja nam pomaga. To nie jest jednoznaczne, że zawsze któryś z segmentów bije rekordy.

 

Co do zasady strategicznie średnio i długofalowo dywersyfikacja jest bardzo ważna dla stabilizacji naszych wyników. Pierwszy kwartał tego roku to kolejny na to dowód. W poszczególnych segmentach sytuacja znacząco się różniła. Pomimo tego udało nam się uzyskać wysokie skonsolidowane wyniki. Oczywiście dziś, przy całej złożoności sytuacji makroekonomicznej, ciężko jest nam przewidzieć przyszłe trendy.

Obrazek użytkownika Anonim
inwestor

W sierpniu będzie wykup jednej z serii obligacji. Mam te obligacje w portfelu, chętnie bym kontynuował inwestycję. Będzie taka możliwość?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Za wcześnie jeszcze na odpowiedź, choć nie można wykluczyć i takiego scenariusza.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

W ostatnich raportach widać dosyć solidny wzrost środków pieniężnych. Chomikujecie na gorsze czasy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Na biznes patrzymy długofalowo, zawsze dbamy o bezpieczny poziom wskaźników. Te obecne są dobre i stwarzają potencjał do wzrostu zadłużenia. Jednocześnie przed nami inwestycje w bardzo zmiennym otoczeniu.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy jesteście zabezpieczeni na słabsze czasy? Wszyscy mówią, że idzie kryzys.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Inwestycje staramy się prowadzić rozważnie a nawet ostrożnie, dbamy o płynność, dziś mamy bardzo dobre poziomy wskaźników. Patrzymy na rozwój firmy w dłuższej perspektywie, pod tym kątem analizujemy nasze możliwości i bezpieczeństwo firmy. Niejeden kryzys już za nami, dowodzą temu wyniki.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Bierzecie pod uwagę zaangażowanie sztucznej inteligencji?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Przyglądamy się rozwiązaniom, jak cały świat. Jest to ciekawe zjawisko, odnajdzie się prawdopodobnie w większości biznesów. Tymczasem skupiamy się na rozwiązaniach na instalacjach, na optymalizacji i bezpieczeństwie procesów przy wykorzystaniu nowoczesnych programów. Ale nie jest to jeszcze współpraca z ChatGPT :)

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Proszę o kilka słów o inwestycji prowadzonej przez PCC BD? Jeszcze działacie na papierze, czy już na placu budowy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Przede wszystkim działamy zgodnie z harmonogramem. Czyli sukcesywnie przenosimy się z papieru na plac budowy. Nadal kontynuujemy projektowanie poszczególnych elementów instalacji, ale też jednocześnie pierwsze prace budowlane już ruszyły.

Obrazek użytkownika Anonim
AA

Co dla spółki jest największym wyzwaniem na najbliższe lata?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dzisiaj biznes wiąże się z wieloma niewiadomymi. Wymienię choćby rynek energii elektrycznej, ceny surowców, azjatycka konkurencja, niepewny popyt. Te wszystkie kwestie dynamicznie zmieniają się, wszystkie są wyzwaniami. Nie wypowiadam się tutaj nawet tylko w naszym imieniu, to wyzwania dla całego europejskiego przemysłu chemicznego.

Obrazek użytkownika Anonim
GA

Jak idzie rozwój zielonej energii (fotowoltaika, wiatraki)?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W dalszym ciągu trwają analizy potencjalnych kierunków rozwoju. Rozważamy przede wszystkim farmy fotowoltaiczne. Pod ich budowę wytypowano potencjalne działki, dla części farm dysponujemy dokumentacją wykonawczą. Plan jest taki aby ewentualną budowę rozpocząć prawdopodobnie w 2023 r. Nie są to na razie inwestycje istotnie wpływające na koszt energii.

 

Z drugiej strony polska gospodarka odnotowuje już efekty z odnawialnych źródeł energii. Okresowo przy silnym wietrze i słońcu ceny energii potrafią istotnie spadać w niektórych dniach czy godzinach.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co robicie dla ograniczenia kosztów Waszej działalności?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Stale wyszukujemy procesy, które możemy zoptymalizować i poprawić ich efektywność. Chociażby dążymy do obniżania energochłonności procesów technologicznych. Jako przykład optymalizacji w tym zakresie mogę wskazać wybudowaną w ub. roku kotłownię wodorową. Dzięki niej do produkcji pary zużywamy dotychczas nie w pełni zagospodarowany wodór. To jest realna, natychmiastowa oszczędność. Innym przykładem jest choćby optymalizacja pracy instalacji elektrolizy w sposób dopasowany do aktualnie zmieniających się cen energii.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak oceniacie Państwo wyniki I kwartału 2023 r.? Jak one się odnoszą do Waszych oczekiwań?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Jak wspomniałem na początku, były to dla nas bardzo satysfakcjonujące wyniki. Wypracowana EBITDA jak i zysk netto były o 13% wyższe niż przed rokiem. Pamiętajmy jednocześnie, że warunki rynkowe nie sprzyjały części naszych segmentów.

Obrazek użytkownika Anonim
inwestor

Jestem początkującym inwestorem. Rzuciło mi się w oczy, że publikujecie informację o dobrych wynikach, a Wasze notowania spadają. Proszę o komentarz

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Odpowiem w ten sposób: znamy swoje cele, założenia i dążymy do nich jako Grupa. Zależy nam na tym, aby osiągać jak najlepsze rezultaty. W naszą strategię wpisane są ambitne inwestycje, które już przyniosły stałym inwestorom zwroty. Państwo jesteście inwestorami i decydujecie się na zaangażowanie środków w nasz biznes. Wasze decyzje realnie wpływają na wycenę naszej spółki. Jako Zarząd podejmujemy optymalne według nas decyzje, ale na wycenę wpływacie Państwo :)

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Na jakie zagrożenia jesteście „wyczuleni” i jak zamierzacie sobie z nimi radzić?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Stale przyglądamy się cenom energii elektrycznej. Jest to kluczowe medium dla praktycznie każdego biznesu chemicznego. W pierwszym kwartale tego roku ceny ee nieco ustabilizowały się, ale dalej przekraczają wartości sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Drugim zagrożeniem są producenci z rynków azjatyckich i ich atrakcyjne cenowo oferty. Ich aktywność i oferowane poziomy cenowe produktów mogą wpływać na konkurencyjność europejskich producentów, w tym naszą.

Obrazek użytkownika Anonim
KP

Jak kształtują się perspektywy PCC Rokita na 2023 rok?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Bardzo ważne w 2023 roku będą inwestycje. Wśród nich wspomniany wcześniej zakład produkcyjny realizowany przez PCC BD. Ma być tam produkowana szeroka gama między innymi etoksylatów oraz polioli polieterowych dedykowanych licznym branżom. Na ukończeniu jest projekt bazowy. Równolegle zostały podjęte możliwe prace nad projektem wykonawczym, będącym następstwem projektu bazowego. Postępują też pierwsze prace budowlane.

 

Oprócz niego kończymy budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów. Ma to być nowoczesny kompleks obejmujący laboratorium aplikacyjne wraz z halą skalowania i infrastrukturą B+R do prowadzenia badań aplikacyjnych. Projekt ma pozwolić na potrojenie obecnej powierzchni laboratoryjnej.

 

Pod rozwagę bierzemy też inne projekty. Oprócz powyższych, w dalszym ciągu stawiamy na rozwój i sprzedaż specjalistycznych, wysokomarżowych produktów. W jeszcze większym stopniu chcemy zaznaczyć naszą obecność na zagranicznych rynkach. Jednocześnie sytuacja makroekonomiczna wciąż jest złożona. Będziemy starali się wykorzystywać cały dotąd zbudowany potencjał do realizacji ambitnych planów. Mierzymy wciąż wysoko ale decyzje podejmujemy ostrożnie.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Bardzo dziękuję Państwu za udział w dzisiejszym czacie i wszystkie zadane pytania. Jeśli pojawią się kolejne, to zapraszam do kontaktu z naszym działem relacji inwestorskich pod adresem: https://www.pccinwestor.pl/pcc-rokita/ lub przez e-mail: ir.rokita[at]pcc[dot]eu.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.