Przejdź do treści
CHINY-HSBC
Kategoria::
Kategoria

Bezlitosne spadki akcji HSBC. Chińska gospodarka ścina wyniki banku

Wyniki HSBC za ostatni kwartał okazały się mocno poniżej przewidywań rynku. Przez odpisy związane z działalnością inwestycyjną w Chinach bank zaraportował najniższy kwartalny wynik przed opodatkowaniem od lat. 


Problemy chińskiej gospodarki rozprzestrzeniają się poza granice kraju. Mocno odczuł to brytyjski bank HSBC, którego wyniki za 4q23 zostały obciążone odpisami wynikającymi ze strat z działalności inwestycyjnej w Chinach. W reakcji na gorsze od oczekiwań wyniki oraz na słabsze prognozy na następny rok, inwestorzy ostro wyprzedają akcje banku. W ciągu jednego dnia spółka straciła już ponad -8%. 

Zobacz także: Nvidia miażdży oczekiwania Wall Street. CEO spółki zapowiada, że w 2025 będzie jeszcze lepiej

Wysokie odpisy ciążą na wynikach 

4 kwartał 2023 r. był dla spółki bardzo słaby. HSBC zaraportowało jedynie 13,02 mld $ przychodów (-11% r/r). Najmocniej do spadku przychodów przyczyniło się pogorszenie w segmencie bankowości prywatnej i osobistej, który odnotował aż -36% spadek r/r. 

Mocna dynamika spadku przychodów spotkała się z wolniejszym osłabieniem kosztów, które r/r spadły jedynie o -1,5%, wynosząc 8,65 mld $. To oczywiście nie pozostaje bez wpływu na rentowność spółki. 

HSBC poinformowało również, że odnotowało spadek marży odsetkowej netto o -0,16 p.p. do 1,52%, co jest o tyle zaskakujące, że bank wciąż operuje w otoczeniu wysokich stóp procentowych. 

Najgorzej jednak prezentuje się zysk przed opodatkowaniem spółki (PBT, z ang. Profit before Tax), który w 4q23 wyniósł jedynie 977 mln $ i był aż o -81% niższy niż rok wcześniej. Poza niższym tempem spadku kosztów od przychodów tak duże obsunięcie wynika z problemów na chińskim rynku.

HSBC ma ok. 19% udziałów w BoCom, jednym z największych chińskich banków i zgodnie z wyceną spółki na grudzień 2023 r. HSBC utworzyło odpisy w związku ze spadkiem szacowanych przepływów pieniężnych z inwestycji. Odpisy wyniosły aż 3 mld $ i rzuciły cień na całościowe wyniki spółki za 2023 r. 

Co więcej, HSBC przygotowało osobne 3,4 mld $ rezerwy na potencjalne straty z kredytów udzielonych na rynku komercyjnych nieruchomości w Chinach.

Chociaż w całym roku 2023 bank odnotował mocny wzrost przychodów (+31% r/r) oraz PBT (+78% r/r), wyniki te wciąż były mocno poniżej oczekiwań analityków. W przypadku wyniku PBT spółka zaraportowała 30,3 mld $ wobec oczekiwań wynoszących 34,1 mld $. 

Źródło: HSBC
Zobacz także: Wspaniała siódemka jest już warta tyle co dwukrotność rynku giełdowego w Japonii. Nadmierna koncentracja rynku budzi niepokój

Następny rok w cieniu kryzysu na chińskim rynku 

HSBC dalej pozostaje optymistycznie nastawiony do sytuacji na rynku chińskim. CEO banku zwrócił uwagę, że mimo obecnych problemów gospodarka chińska wzrosła w 2023 r. zgodnie z założeniami wynoszącymi 5%. Zakłada on utrzymanie się takiego poziomu w następnym roku, dzięki połączeniu programu rządowego wsparcia sektora nieruchomości oraz napływu kapitału z zadłużonych samorządów do szerszej gospodarki. 

Taki scenariusz wydaje się jednak mocno optymistyczny w dobie kryzysu trawiącego chiński rynek nieruchomości. Choć niedawna decyzja o obniżce stopy procentowej kredytów hipotecznych w Chinach ma za zadanie ożywić zdemolowaną branżę, tak, jak wskazują analitycy, taka decyzja nie do końca może przynieść oczekiwane efekty. 

Obecnie gospodarka Chin mierzy się z ogromnym problemem zadłużenia, a obniżka stóp procentowych może wzmocnić dalsze jego pogłębianie. Co więcej, sytuacja na rynku nieruchomości w Chinach dalej budzi wątpliwości wśród inwestorów, a to od pewności rynku będzie zależeć to, czy faktycznie branża zanotuje odbicie dzięki obniżce stóp procentowych. 

W obliczu wciąż trwającego spowolnienia wzrostu gospodarczego w Chinach przyszłość wyników HSBC stoi pod znakiem zapytania, co widać również w prognozie spółki na następny rok. Bank spodziewa się w 2024 r. wyniku odsetkowego netto wynoszącego 41 mld $, co oznaczałoby prawie 8% spadek r/r w stosunku do 2023 r. 

Zobacz także: Goldman Sachs wciąż widzi potencjał wzrostu w akcjach z USA. Analitycy podnoszą prognozę dla indeksu S&P500

udostępnij: