Przejdź do treści
 Do 2027 r. Veolia zdekarbonizuje swoje aktywa w Polsce. „Firma ogłasza aktualizację strategii”
Kategoria::
Kategoria

Veolia zdekarbonizuje swoje aktywa w Polsce. „Firma ogłasza aktualizację strategii”

Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Veolia omówiła aktualizację swojej strategii, której celem jest zmniejszenie wpływu jej działalności na środowisko. W Polsce aktywa spółki mają zostać zdekarbonizowane do 2027 r.

„Veolia przeprowadziła badania opinii publicznej tzw. Barometr ekologicznej transformacji i jego wyniki są bardzo jasne. Społeczeństwo widzi zmiany klimatyczne, martwi się nimi. Jest to więc dobry moment na rozpoczęcie nowego projektu strategicznego Green up, który zakłada głęboką dekarbonizację naszych aktywów” – stwierdził Luiz Hanania, dyrektor generalny Veolii w Polsce.

„Veolia działa na wszystkich kontynentach. Koncentrujemy się na oczyszczaniu ścieków, likwidacji zanieczyszczeń i energetyce. W Polsce działamy przede wszystkim w obszarze energetycznym. Nasze działania opierają się o ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Green up to aktualizacja naszej strategii, jej uszczegółowienie. Veolia do 2027 r. zamierza przeznaczyć 4 mld euro na zmniejszenie negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko. Zredukujemy emisję CO2 o 18 mld ton. W zakresie wody zamierzamy zaoszczędzić 1,5 mld m3 wody. Chcemy też zlikwidować 10 mln ton odpadów w tym okresie. Veolia do 2030 r. będzie miała zdekarbonizowane aktywa w Polsce” – dodał Paweł Orlof, członek zarządu Veolii.

Menadżer dodał, że choć spółki mają plan i wizję, by realizować zieloną transformację to potrzebne jest jednak także wsparcie państwa w tym zakresie. Jest z tym natomiast wyraźny problem.

„Poruszamy się na rynku regulowanym. To państwo musi mieć wizję. W związku z tą wizją zmieniać regulacje, aby umożliwić transformację. To państwo ma pieniądze europejskie. Musi je lokować w konkretne programy. To mocno szwankuje” – dodał Orlof apelując 

Veolia nie tylko posiada strategię, która ma ją doprowadzić do neutralności emisyjnej w Polsce, ale także konkretne przykłady tego jak wdrażać takie działania na własnych aktywach. Doskonałym przykładem jest Poznań.

„W Poznaniu wydatkowaliśmy już znaczne kwoty na dekarbonizację naszych systemów. Są m.in. na ukończeniu nasze dwa bloki gazowe. Przed nami wyzwanie związane z dekarbonizacją systemu łódzkiego. Mamy też świetne projekty w mniejszych miejscowościach np. Lidzbarku Warmińskim. Tam 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym pochodzi z OZE. Był to wymóg NCBR. To oczywiście mała instalacja. W wielkich inwestycjach jest to na razie nieskalowalne” – stwierdziła Joanna Orłowska, dyrektor finansowy Veolii w Polsce.

 

udostępnij: