Amazon kupił akcje Integer.pl? - Rafał Brzoska dementuje plotki | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
07 lut 2017, 10:13

Amazon kupił akcje Integer.pl? - Rafał Brzoska dementuje plotki

W ostatnim czasie akcje Integer.pl #ITG znowu cieszą się zainteresowaniem inwestorów. Ich kurs od minimów z września wzrósł o 120%. Na temat znajdującej się w sporych kłopotach finansowych grupie kapitałowej pojawiło się ostatnio kilka pozytywnych informacji. Po pierwsze spółce udało się przesunąć termin wykupu zapadających w lutym obligacji na koniec maja 2017 r. Dodatkowo, rozpoczęła się restrukturyzacja firmy i wygaszanie nierentownej działalności - w Malezji, Ukrainie i w Rosji. Wokół spółki zaczęły też krążyć plotki o zainteresowaniu ze strony potentata branży e-commerce, amerykańskiej spółki Amazon. Ile jest w nich prawdy?

Plotki o zakupie akcji Integer.pl przez Amazona

Kurs akcji Integer.pl na giełdzie rośnie, a inwestorzy poszukują argumentów za dalszą zwyżką. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej plotek o rzekomym kupnie akcji spółki przez potentata branży e-commerce amerykańską firmę Amazon. W praktyce oznaczałoby to dynamiczny rozwój polskiej spółki i właściwie zakończenie jej finansowych kłopotów. Włączenie spółki Integer.pl do kanałów dystrybucji Amazona dałoby firmie dynamiczny wzrost zamówień nie tylko w Polsce, ale i w Anglii, czy we Włoszech, gdzie spółka dysponuje dużą siecią paczkomatów. Integer.pl mógłby być łakomym kąskiem dla Amazona. Zapytaliśmy więc Rafała Brzoskę, czy te doniesienia są prawdziwe. 

Prezes Integer.pl stwierdził, że nie wie kto rozsiewa takie plotki, ale jednoznacznie twierdzi, że są one nieprawdziwe. "Zresztą patrząc po tym, co robi Amazon, czyli sam rozbudowuje swoją sieć paczkomatów, jest to niemożliwe" - dodaje Brzoska.

Wykres 1. Kurs akcji Integer.pl, lata 2015-2016.
Wykres 1. Kurs akcji Integer.pl #ITG, lata 2015-2016. Sprawdź dokładne notowania Integer.pl i wykres.

Konieczność poinformowania dopiero po przekroczeniu 5%

Prezes Integer.pl dementuje plotki, ale scenariusz nie wydaje się niemożliwy, jak twierdzi. Amazon inwestując w akcje Integer.pl kupiłby sobie bowiem sporo czasu. Polska spółka dysponuje przecież rozbudowaną siecią paczkomatów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Amerykańska firma już teraz rozbudowuje sieć swoich paczkomatów w Europie, więc angażując się w Integer.pl mogłaby na tym zyskać.

Zapytaliśmy o to u źródła, czyli w amerykańskiej centrali spółki Amazon. Do tej pory jej przedstawiciele nie udzielili nam komentarza w tej sprawie. Według prawa inwestor musi poinformować o zakupie akcji zarząd spółki, dopiero gdy przekroczy 5% udziału. Ma na to 5 dni od przeprowadzenia transakcji.

Struktura akcjonariatu Integer.pl źródłem plotek

Źródłem plotek o rzekomym zakupie akcji Integer.pl przez Amazona jest najprawdopodobniej niska wycena na giełdzie polskiej spółki oraz struktura jej akcjonariatu.

Akcjonariat

Rafał Brzoska jest obecnie właścicielem niecałych 30% akcji Integer.pl. Przejęcie przez Amazon odpowiednio dużego pakietu akcji Integer.pl dałoby możliwość przejęcia władzy nad polską spółką. Początkowy pakiet akcji, nawet do 30% firma z USA mogłaby kupić bezpośrednio od inwestorów finansowych. Dopiero przekroczenie progu 33% wymagałoby ogłoszenia wezwania na akcje Integer.pl.

Źródło: Strefa Inwestorów #ITG

Zobacz także: Notowania i wykres Integer.pl.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości