Kuper z PDM: Fiasko wezwania na Integer może oznaczać konieczność emisji akcji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 mar 2017, 11:51

Kuper z PDM: Fiasko wezwania na Integer może oznaczać konieczność emisji akcji

W razie niepowodzenia wezwania na akcje Integer.pl, które ogłosiły fundusze z Grupy Advent i Rafał Brzoska, spółka może zostać zmuszona do przeprowadzenia bardzo dużej emisji akcji, ocenia Krzysztof Kuper z Polskiego Domu Maklerskiego.

"W momencie braku powodzenia wezwania, Integer.pl prawdopodobnie stanie przed koniecznością pozyskania kapitału w sposób alternatywny. Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację płynnościową, spółce będzie raczej trudno o rolowanie finansowania w formie obligacji. Ponadto nawet gdyby to się udało, nie rozwiązywałoby to kwestii pozyskania nowych środków na dalszą ekspansję sieci paczkomatowej w Polsce i Wielkiej Brytanii. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem byłaby więc emisja akcji o dosyć istotnej skali"

powiedział Kuper w rozmowie z ISBnews.

Według niego, taka emisja znacząco rozwodniłaby udziały obecnych akcjonariuszy.

"Przejęcie grupy przez inwestora przygotowanego na dokapitalizowanie spółki i zdolnego do przywrócenia jej potencjału inwestycyjnego, może pozwolić na dalsze jej funkcjonowanie"

podkreślił Kuper.

Ocenia on, że Integer.pl stoi wciąż przed wyzwaniem dalszego rozwoju sieci paczkomatów zarówno w Polsce, jak i w strategicznych krajach Europy Zachodniej, takich jak Wielka Brytania i Francja. Według niego, obecne nasycenie paczkomatami na obu rynkach nadal znacząco odbiega od poziomów zapewniających osiągnięcie progu rentowności. Z drugiej strony, Integer jest już poważnie zadłużony, a środki własne i zapas wyprodukowanych maszyn dają bardzo ograniczone pole manewru w zakresie rozwoju sieci. W przypadku InPostu, po wygaszeniu dywizji listowej przychody spółki opierają się w przytłaczającej większości na kontraktach z InPost Express i InPost Paczkomaty (podmiotów w 100% zależnych od Integer). Zatem sytuacja finansowa InPostu jest de facto w pełni zależna od kondycji spółki-matki.

"Pomimo kilku lat obecności na rynku usług pocztowo-kurierskich, Integer to wciąż projekt na kształt startupu"

uważa Kuper.

Przedstawiciel Polskiego Domu Maklerskiego przypomina, że na przełomie 2015 i 2016 r. bardzo agresywna polityka cenowa Poczty Polskiej doprowadziła do wyeliminowana InPostu z rynku usług listowych praktycznie w ciągu 2-3 kwartałów. Jego zdaniem, to dowód na to, jak istotne jest silne i stabilne zaplecze kapitałowe w sytuacji walki konkurencyjnej na rynku

W opinii rozmówcy, decydując się na wycofanie z rynków Rosji, Ukrainy i Malezji, a także zamrożenie ekspansji na kilku innych rynkach (Włochy, Kanada) zarząd Integer.pl niejako przyznał, że dotychczasowe tempo i skala ekspansji jest nie do utrzymania przy obecnych zasobach finansowania.

"Kilka ostatnich lat pokazało, że koszt rozwoju sieci paczkomatów jest zdecydowanie wyższy niż pierwotne założenia"

zaznaczył Kuper.

Oceniając wycenę zaproponowaną w wezwaniu, Kuper zaznaczył, że z jednej strony, może wydawać się ona niższa niż koszty odtworzenia struktury sieci paczkomatowej i organizacji biznesu kurierskiego. Z drugiej strony, na spółce ciąży istotne zadłużenie (ponad 140 mln zł w obligacjach, z których istotna część zapada w bieżącym roku) oraz zobowiązaniach w zakresie dokapitalizowania spółki EasyPack.

"W przypadku InPostu sytuacja na pierwszy rzut oka wydaje się być bardziej stabilna. Tu z kolei czynnikiem niepewności jest sposób alokacji kosztów pomiędzy dywizję listową a kurierską. Na dzień dzisiejszy trudno jest określić ostateczną masę kosztów, jaka będzie przynależna nowemu - stricte kurierskiemu InPostowi. Istnieje więc ryzyko, że tegoroczne wyniki finansowe InPostu nie będą tak dobre, jak się wydaje na pierwszy rzut oka"

ocenił Kuper.

Rafał Brzoska oraz AI Prime (Luxembourg) Bidco S.a r.l. - spółka należąca do funduszy zarządzanych przez Advent International – ogłosiły wezwanie  na akcje spółek Integer.pl i InPost. Ceny w wezwaniach to 9,5 zł za jedną akcję InPost i 41,1 zł za jedną akcję Integer.pl.

Na początku marca br. Al Prime (Luxembourg) Bidco S.à r.l. z siedzibą w Luksemburgu złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad Integer.pl S.A.

Grupa kapitałowa Integer.pl to druga co do wielkości w Polsce grupa pocztowa, do której należą operator świadczący usługi kurierskie i paczkomatowe - InPost, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy - Inpost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

(ISBnews), #ITG

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości