NEUCA wzmacnia relacje z aptekami i zwiększa przychody | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
09 lis 2017, 12:34

NEUCA wzmacnia relacje z aptekami i zwiększa przychody

  • NEUCA po trzech kwartałach 2017 r. odnotowała wzrost przychodów o 7% do 5,59 miliardów złotych. Jednocześnie Grupa wzmocniła swoją pozycję rynkową osiągając prawie 29% udziałów w branży hurtu aptecznego wobec 28% w pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r.
  • Spółka po trzech kwartałach 2017 r. wypracowała 68,5 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych, czyli o 19% mniej niż w analogicznym okresie. Na spadek zysku wpłynęły zmiany strategii rynkowych przyjętych przez producentów, będące wynikiem ich konsolidacji oraz nowe otoczenie prawne. Po dziewięciu miesiącach Grupa zrealizowała 69% planu finansowego, zakładającego 100 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych.
  • W segmencie produktów własnych NEUCA osiągnęła 21,2 mln zł zysku netto w pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. czyli o 10% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Sprzedaż produktów własnych do aptek wzrosła w pierwszych dziewięciu miesiącach o 12% - do prawie 89 mln złotych.
  • NEUCA stale rozwija i inwestuje w obszar biznesów pacjenckich. Na koniec września 2017 r. sieć przychodni Świat Zdrowia liczyła 63 placówek z dostępem do 144 tysięcy pacjentów. Jednocześnie NEUCA prowadziła intensywne prace związane z segmentem badań klinicznych, szczególnie w obszarze innowacyjnych leków.

W trzecim kwartale na wyniki Grupy NEUCA wpływały czynniki podobne do tych z pierwszej połowy roku. Zmianie uległy strategie handlowe producentów farmaceutycznych, będące efektem ich konsolidacji. W konsekwencji dostawcy ujednolicili warunki współpracy z hurtowniami, co wpłynęło na mniejszą wartość tzw. złotych strzałów. Dodatkowo, wprowadzenie nowych regulacji prawnych znacząco zmodyfikowało otoczenie rynkowe,

Zdarzenia te miały istotne wpływ na wyniki Grupy osiągnięte pod trzech kwartałach tego roku.

Jednocześnie NEUCA w pierwszych trzech kwartałach wzmocniła pozycję lidera na polskim rynku hurtu aptecznego. W tym okresie jej udziały wzrosły o blisko punkt procentowy do prawie 29%. Tradycyjnie, najsilniejszą pozycję Grupa zachowuje wśród aptek niezależnych – gdzie jej udziały w ciągu dziewięciu miesięcy wzrosły do blisko 32% vs. 30 w analogicznym okresie przed rokiem.

Grupa intensywnie zacieśnia relacje z niezależnymi aptekami w ramach programów aptecznych i rynkowych aktywności. Obecnie uczestniczy w nich ponad 5400 placówek, w tym w programie Partner+ 715 aptek.

Ważnym obszarem współpracy NEUCA z aptekarzami są również produkty własne. Po trzech kwartałach 2017 r. przychody z ich sprzedaży do aptek zwiększyły się o 12% do blisko 89 mln złotych, a wynik netto przekroczył 21 mln zł o 10% więcej niż przed rokiem. W samym trzecim kwartale wynik netto na tej działalności wzrósł o 20% do 5,8 mln zł.

Grupa rozwija obszar biznesów pacjenckich, znajdując jednocześnie synergie w relacjach z apteką. Jednym z takich obszarów są badania kliniczne - obecnie 9 ośrodków pod marką Pratia jest największą siecią w kraju. Spółki z Grupy działające w tym obszarze coraz aktywniej pozyskują do współpracy producentów poszukujących innowacyjnych leków w najbardziej popularnych obszarach terapeutycznych.

Przykładem wsparcia aptek przez Spółkę w obszarze współpracy z pacjentem jest portal Ortopedio.pl. Internetowy serwis zapewniający zdalny dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego oraz poradę fizjoterapeuty dociera już do 1500 aptek w całym kraju.

W segmencie e-commerce NEUCA pomaga farmaceutom w kontakcie z pacjentom również za pośrednictwem platformy Apteline.pl. Za jej pomocą pacjent może zamówić i odebrać lek już w 900 aptekach, a także skorzystać on-line z porady farmaceuty.

„NEUCA w trzecim kwartale nadal zmagała się z wyzwaniami rynkowymi, które mają istotny wpływ na nasz biznes. Wyniki, jakie pokazaliśmy wskazują, że umiemy odpowiadać na te wyzwania i jesteśmy przygotowani na zmieniające się uwarunkowania. Obecnie pracujemy nad ambitnym celem, jakim jest realizacja prognozy finansowej za 2017 r. Podejmujemy też ciekawe inicjatywy biznesowe, szczególnie w obszarze pacjenckim, które pozwolą nam na wzrost zysku w przyszłości"

podkreśla Piotr Sucharski, prezes NEUCA.

O firmie

NEUCA to czołowy dostawca produktów i usług na rynku zdrowia w Polsce, którego udziały rynkowe po trzech kwartałach 2017 r. wyniosły 29%. Leki dystrybuowane przez spółkę pochodzą od ponad 700 czołowych producentów z całego świata. Grupa poprzez spółkę Synoptis Pharma, prowadzi działalność w zakresie zarządzania produktami własnymi: Apteo, Genoptim, CERA+. Obecnie w portfolio firmy znajduje się ponad 430 produktów. W skład Grupy wchodzi również NEUCA MED, odpowiedzialna za rozwój usług i produktów dla pacjenta. W skład tego segmentu wchodzą przychodnie lekarskie Świat Zdrowia, firmy zajmujące się badaniami klinicznymi oraz spółka odpowiedzialna za rozwój usług telemedycznych.

Źródło: Spółka, #NEU

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości