Grupa Amica publikuje wyniki za I kw. 2018 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 cze 2018, 10:41

Grupa Amica publikuje wyniki za I kw. 2018 r.

Amica, największy polski producent dużego AGD, zanotowała w pierwszym kwartale 2018 roku 633,9 mln PLN skonsolidowanych przychodów (+10% rok do roku), co jest najlepszym wynikiem pierwszych trzech miesięcy roku w historii spółki. Rekordowe są również przychody za ostatnie cztery kwartały, przekraczające 2,71 mld PLN.

„To efekt konsekwentnej ekspansji geograficznej i produktowej Grupy Amica. W szczególności w ujęciu rok do roku pozytywnie na przychody wpłynęło sfinalizowane pod koniec marca 2017 roku przejęcie francuskiej spółki dystrybucyjnej Sideme. Jednocześnie nasze przychody w Europie Zachodniej byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie spadek kursu funta w złotych o 11% rdr. Sprzedaż w funtach w Wlk. Brytanii wzrosła bowiem o 4% rdr. Mimo tej sytuacji przychody z obszaru Zachód wzrosły o 28% rdr, stanowiąc 43% łącznej sprzedaży w zdywersyfikowanym geograficznie biznesie Grupy Amica"

komentuje Wojciech Kocikowski, wiceprezes zarządu ds. finansowych w Amica S.A.

Choć Grupa Amica wypracowała w I kw. 2018 r. dobre rezultaty finansowe, to były one poniżej wyników sprzed roku. 176,9 mln PLN zysku brutto ze sprzedaży oznacza spadek o 2% rdr, 42,7 mln PLN wyniku EBITDA – o 16%, z kolei 29,8 mln PLN zysku operacyjnego – o 23%, 27,5 mln PLN zysku brutto – o 28,5%, a 19,0 mln PLN zysku netto – spadek o 25% rdr. W porównaniu z pierwszym kwartałem zeszłego roku Grupa Amica zanotowała zniżkę marży brutto na sprzedaży o 3,6 pkt. proc., do nieco poniżej 28%, a marża EBITDA spadła o 2,1 pkt. proc., do 6,7%.

„Choć widzimy już spodziewane pozytywne efekty oszczędnościowe dzięki uruchomieniu jesienią zeszłego roku zautomatyzowanego magazynu wysokiego składowania przy fabryce we Wronkach, to w pierwszym kwartale br. przeważyły czynniki o charakterze negatywnym, jak niekorzystny miks produktowy ze wzrostem udziału towarów, które charakteryzują się niższymi marżami niż produkty, jak również obserwowany od II kw. 2017 roku wzrost cen komponentów i kosztów produkcji. Był to także efekt m.in. podwyżek cen zakupu towarów oraz kosztów frachtu"

wymienia wiceprezes Wojciech Kocikowski.

„Z uwagą analizujemy otoczenie rynkowe. W efekcie prawdopodobne wydaje się przyhamowanie lub nawet odwrócenie negatywnych trendów w raportowanych wynikach finansowych. Jest jednak jeszcze zdecydowanie za wcześnie, abyśmy wyznaczali sobie konkretne cele"

dodaje wiceprezes Kocikowski.

Grupa Amica, realizując ekspansję sprzedażową oraz prowadząc znaczne inwestycje we wzrost mocy produkcyjnych, stabilnie utrzymuje bezpieczne wskaźniki zadłużenia i płynności. Na koniec marca posiadała ponad 95 mln PLN gotówki i jej ekwiwalentów, a wskaźnik zadłużenia netto wobec EBITDA LTM pomimo przejściowego wzrostu długu po przejęciu Sideme znajduje się na niskim poziomie - poniżej 1,1x.

Amica pomimo zakończenia trudniejszego roku 2017 pozostaje spółką dywidendową. Zarząd rekomenduje Walnemu Zgromadzeniu wypłatę 3 PLN dywidendy na akcję z zysku roku 2017 (stopa dywidendy około 2,5%), co oznacza przekazanie akcjonariuszom w bezpośredni sposób 23,3 mln PLN.

O Grupie Kapitałowej Amica

Amica to największy polski producent sprzętu gospodarstwa domowego i jedna z najbardziej uznanych polskich firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W swojej ofercie posiada pełną gamę urządzeń dużego i małego AGD, wyróżniających się jakością, wyglądem i innowacyjnością.

Spółka generuje ponad 70% skonsolidowanych przychodów dzięki sprzedaży na ponad 50 rynkach zagranicznych. Strategia HIT2023 zakłada osiągnięcie około 5 mld PLN przychodów ze sprzedaży i wygenerowanie 9% marży EBITDA w roku 2023.

Amica jest laureatem wielu prestiżowych nagród, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, m.in. Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej czy Red Dot Design Award: Best of the Best. Wśród portfolio marek Grupy Amica Wronki znajdują się także zagraniczne marki Gram, Hansa i CDA. Prezes Jacek Rutkowski został uhonorowany w marcu 2016 r. tytułem Prezesa Roku w ramach konkursu „Byki i Niedźwiedzie” Gazety Giełdy „Parkiet”.

Źródło: spółka, #AMC

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości