Nestmedic planuje start komercyjnych badań w Finlandii w 4Q2018 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 wrz 2018, 11:14

Nestmedic planuje start komercyjnych badań w Finlandii w 4Q2018 r.

Notowana na NewConnect firma telemedyczna Nestmedic S.A. przygotowuje się do komercyjnych badań za pomocą mobilnego KTG Pregnabit wśród fińskich pacjentek. Polska spółka jest bliska podpisania umowy, która zapewni jej współpracę z dystrybutorem i jednym z referencyjnych szpitali oraz dalszą ekspansję w lokalnych ośrodkach medycznych. Będzie to jednocześnie pierwszy zagraniczny rynek, gdzie spółka chce prowadzić seryjną sprzedaż. W sierpniu na rozwój systemu Pregnabit na rynkach skandynawskich, Nestmedic pozyskał milion złotych.

Obecnie spółka jest w fazie przygotowywania integracji Pregnabit z systemem IT ośrodka medycznego z którym współpracuje w Finlandii. Władze Nestmedic liczą, że do zakończenia prac dojdzie w IV kwartale br. i jednocześnie na fińskim rynku przeprowadzone zostaną pierwsze płatne badania
z wykorzystaniem polskiej technologii. Spółka od maja do lipca prowadziła pilotaż urządzenia w Finlandii. Przeprowadzona po testach wśród lekarzy, położnych i pacjentek ankieta potwierdziła przełomowość mobilnego badania KTG – systemu Pregnabit. Personel medyczny w swoich odpowiedziach podkreślał dokładność zapisu dostarczanego przez Pregnabit, a ciężarne pacjentki doceniały z kolei przede wszystkim łatwość użytkowania systemu.

Nestmedic zamierza współpracować z fińskimi szpitalami za pośrednictwem lokalnego dystrybutora,z którym planuje jesienią podpisać umowę. Władze wrocławskiej firmy liczą, że w ciągu kilku kwartałów na tamtejszym rynku może pojawić się kilkadziesiąt urządzeń Pregnabit. Przedstawiciele Nestmedic oceniają Finlandię i inne skandynawskie rynki jako jedne z najbardziej atrakcyjnych w pierwszej fazie rozwoju biznesu poza Polską. – Finlandię cechują wysokie wydatki na ochronę zdrowia, a także otwartość na rozwiązania telemedyczne. W tym roku wartość rynku e-health prognozowana jest tam na 41 mln USD. Finowie są bardzo otwarci na innowacje pozwalające na podwyższeniu standardu opieki okołoporodowej, który i tak już jest na jednym z najwyższych poziomów na świecie. W komercjalizacji naszego urządzenia sprzyja też szczególna rola położnej w opiece nad kobietą ciężarną – podkreśla Patrycja Wizińska – Socha, Prezes Nestmedic.

Finlandia i Polska to nie jedyne rynki na których Nestmedic przeprowadził pilotaż swojego urządzenia. Polska firma umożliwiła korzystanie ciężarnym kobietom Pregnabitu również min.: w Danii, Portugalii, Katarze oraz w Kenii.

Nestmedic S.A. jest innowacyjną spółką technologiczną działającą w obszarze telemedycyny i digital health – dynamicznie rozwijających się segmentów rynku medycznego na świecie. Firma opracowała i dostarcza mobilne rozwiązanie telemedyczne do zdalnego badania KTG, przeprowadzanego u kobiet w ciąży – system Pregnabit.

Na Pregnabit składa się certyfikowane urządzenie medyczne (teleKTG) pozwalające na rzetelnie i bezpiecznie pobieranie danych medycznych za pomocą specjalistycznych sond. Jest to urządzenie wyznaczające nowoczesny trend o wysokim priorytecie diagnostycznym i profilaktycznym w opiece okołoporodowej. Wyjątkowa dokładność wyników badań oraz prostota obsługi umożliwia szerokie zastosowanie komercyjne rozwiązania Pregnabit®.

Kolejnym elementem składającym się na całość kompleksowego systemu telemedycznego Pregnabit pracujące 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, Medyczne Centrum Telemonitoringu, gdzie wykwalifikowany personel medyczny na bieżąco analizuje i opisuje spływające zapisy KTG. W razie zagrożenia zdrowia i życia podejmuje przewidziane procedurami działania z wezwaniem karetki włącznie. Nieodłącznym elementem systemu Pregnabit jest platforma na której działa czyli specjalistyczne dedykowane oprogramowanie. Gromadzi ono dane przesłane przez sieć GSM z urządzeń, a następnie za pomocą zaawansowanych algorytmów, generuje wykresy
i umożliwia dostęp do nich lekarzom, położnym, pacjentce i Medycznemu Centrum Telemonitoringu.

Pregnabit i jego innowacyjność zostały już wielokrotnie docenione przez ekspertów. Jego pomysłodawczyni,
dr n.med. Patrycja Wizińska-Socha, otrzymała od MIT Technology Review prestiżowy tytuł Innowatora Roku 2016. Fundacja Res Publica, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Google i dziennik „Financial Times” umieściły ją na liście „New Europe 100” – stu osób wyznaczających standardy innowacyjności w Europie Środkowo-Wschodniej. Sam Pregnabit został uznany za najbardziej innowacyjny produkt telemedyczny na Międzynarodowych Targach Medycznych WIHE. Potencjał firmy docenili eksperci odpowiedzialni za program akceleracyjny Orange Fab, a jej międzynarodowe ambicje pozytywnie oceniło Narodowe Centrum Badań
i Rozwoju.

Źródło: informacja prasowa, #NST

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości