Prezes GH: Połączenie Idea Banku i GNB byłoby korzystne dla akcjonariuszy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 wrz 2018, 16:01

Prezes GH: Połączenie Idea Banku i GNB byłoby korzystne dla akcjonariuszy

Połączenie Idea Banku i Getin Noble Banku (GNB) przyniosłoby znaczące synergie biznesowe oraz kosztowe, zwiększyłoby płynność akcji, a tym samym byłoby korzystne dla akcjonariuszy, wynika ze słów prezesa Getin Holding Piotra Kaczmarka.

Synergie biznesowe rzucają się w oczy od pierwszego wejrzenia. Sytuacja jest taka, że mamy dwa banki. Potężny biznes leasingowy jest w Idea Banku, już go nie ma w Getin Noble, biznes detaliczny jest w Getin Noblu, nie ma go w Idea Banku, biznes mikro i small jest w Idea, nie ma w Getin Noblu, midcorp jest w Noblu, nie ma w Idea. Składa się to wręcz idealnie

powiedział Kaczmarek w rozmowie z ISBnews. 

Prezes przypomniał, że grupa Getin Holding "ma pozytywną historię w zakresie połączeń i M&A", osiągając zarówno synergie dochodowe, jak i kosztowe. 

Ja liczę też na synergie kosztowe. Wierzę, że rentowność połączonego podmiotu byłaby znacząco wyższa, niż suma obydwu

powiedział prezes.

Kaczmarek zaznaczył, że Idea Bank, który zaczynał działalność jako startup osiągnął pewną skalę i w tej chwili przyszedł czas na skok jakościowy organizacji. 

Tworzenie tak odrębnego biznesowo banku jako startupu było dobrym pomysłem, nie byłoby szansy stworzenia tego co mamy jako linii biznesowej. W tej chwili przyszedł czas na skok jakościowy. Chcemy, żeby w połączonym banku ogólnie rozumiana jakość procesów i zarządzania była wyższa i mam nadzieję, że tutaj bardziej doświadczony i dużo większy bank ma wiele do zaoferowania

powiedział.  

Kaczmarek wskazał, że po połączeniu banków Getin Holding miałby pakiet mniejszościowy, a tym samym nie musiałby konsolidować wyników Idea Banku. Obecnie GH jest właścicielem 54% akcji Idea Banku. 

Mielibyśmy akcje połączonego banku o dużej płynności i stabilności oraz przewidywalności ceny, co z punktu widzenia naszych akcjonariuszy byłoby mile widziane, bo holding zyskałby aktywa bardziej płynne. Na razie z punktu widzenia holdingu to same plusy

powiedział Kaczmarek.  

W sensie biznesowym i oczekiwań na pewno jesteśmy co do Idei nastawieni optymistycznie. To kwestia dobrego zarządzania procesem i połączeniem kulturowym, choć na pewno nie byłby to łatwy proces

podsumował prezes. 

Na początku sierpnia Getin Noble Bank podpisał z Idea Bankiem umowę w sprawie współpracy przy analizie zasadności potencjalnego połączenia obu podmiotów. Idea Bank poinformował dziś, że wraz z GNB prowadzi zaawansowane prace analityczne dotyczące ewentualnego połączenia, które może przynieść istotne synergie i pozwolić zbudować silny bank uniwersalny z rozwiniętym modelem bankowości dla małych i średnich firm. Prezes Idea Banku Tobiasz Bury poinformował dziś, że bank oczekuje, iż w listopadzie będzie mógł przedstawić wyniki analiz związanych z ewentualnym połączeniem z Getin Noble Bankiem. 

Głównym akcjonariuszem Idea Banku jest Leszek Czarnecki, posiadający (bezpośrednio i pośrednio poprzez Getin Holding, LC Corp BV i Getin Noble Bank) 80,55% akcji, uprawniających do 80,82% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu (wg stanu na 25 czerwca br., zamieszczonego na stronie internetowej banku). 

Grupa Idea Bank specjalizuje się w usługach bankowych i finansowych dla małych firm. Akcje Idea Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2015 r. 

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

Agnieszka Morawiecka

(ISBnews), #GTN, #IDA

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości