IMC zwiększyła w 2018 r. zbiory zbóż i roślin oleistych o 27% | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 mar 2019, 13:21

IMC zwiększyła w 2018 r. zbiory zbóż i roślin oleistych o 27%

Grupa rolnicza IMC, notowana na GPW w ubiegłym roku zanotowała rekordowe zbiory zbóż i roślin oleistych na poziomie 856 tys. ton czyli o 27%. W bieżącym roku Spółka planuje nowe inwestycje w nowoczesną technikę rolniczą, która m.in. ma pomóc w osiąganiu jeszcze lepszej wydajności. Spółka pracuje też nad efektywnością finansową poprzez systematyczne zmniejszanie zadłużenia – w tym roku planuje redukcję o ponad 10 mln USD.

W 2018 r. głównym katalizatorem wzrostu zbiorów była rekordowa wydajność kukurydzy – 11,1 t/ha, co oznacza wzrost o 22% w porównaniu z 2017 r. (44% wyżej od średniej wydajności kukurydzy na Ukrainie w 2018). Kukurydza jest najważniejsza uprawą dla Spółki. Historycznie zajmuje ponad 50% banku ziemi IMC. Grupa osiągnęła także wysokie plony innych upraw. Rekordową okazała się również wydajność słonecznika – 3,5 t/ha (wzrost 0 21% vs 2017 r. oraz o 59% więcej niż średnia na Ukrainie). W przypadku soi wskaźnik ten wyniósł 3,0 t/ha, co jest wynikiem lepszym o 30% w porównaniu do poprzedniego sezonu (20% więcej od średniej krajowej).

Czynnikami wpływającymi na poprawę wyników operacyjnych jest stałe wdrażanie przez IMC innowacji, elementów rolnictwa precyzyjnego oraz praca nad specjalistycznymi rozwiązaniami IT, które wpływają na efektywność prowadzenia upraw i zarządzenia biznesem rolniczym. Dodatkowo, Spółka corocznie inwestuje w nowoczesną, wysokowydajną technikę rolniczą, produkcji największych światowych marek. Oprócz tego, IMC jako społecznie odpowiedzialna firma, wykorzystuje tylko oryginalne, certyfikowane środki ochrony roślin, nawozy i wysokojakościowe nasiona pochodzące od światowych liderów branży

W tym roku IMC planuje zachować podobną strukturę zasiewów. 56% przeznaczy na kukurydzę, 18% na słonecznik, 11% na pszenicę i 9% na soję.

Spółka będzie kontynuowała również inwestycje w nowoczesne maszyny rolnicze. Na ten cel przeznaczy w 2019 r. około 5 mln dolarów.

IMC mocno stawia na efektywność finansową. W 2018 r. firma zakończyła z zadłużeniem na poziomie 58,7 mln USD vs 64,5 mln USD w 2017. W tym roku planuje redukcję długu aż do 47 mln USD.

O Spółce: IMC jest zintegrowaną grupą rolniczą działającą na terenie Ukrainie. Jej główne kierunki działalności to: produkcja płodów rolnych (kukurydza, pszenica, słonecznik, soja), magazynowanie płodów rolnych oraz produkcja mleka. IMC uprawia ziemie na powierzchni 123,9 tys. ha w regionie Połtawy, Czernichowa i Sumy. Spółka została założona w 2007 r. W 2017 r. IMC wypracowała zysk netto o wartości 17,8 mln USD i EBITDA na poziomie 39,1 mln USD. IMC jest jedną z 10 największych firm rolniczych Ukrainy. W maju 2011 r. spółka przeprowadziła ofertę publiczną akcji i zadebiutowała na GPW.

Źródło: Spółka, #IMC

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości