Ipopema Securities zmieniła rekomendacje lub wartości godziwe pięciu deweloperów z GPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 wrz 2020, 12:15

Ipopema Securities zmieniła rekomendacje lub wartości godziwe pięciu deweloperów z GPW

Analitycy Ipopema Securities, w raporcie z 22 września, zmienili rekomendacje lub wartości godziwe pięciu deweloperów z GPW. Obecnie analitycy rekomendują "kupuj" Atal, Develię, Archicom i Lokum Deweloper oraz "trzymaj" Dom Development.

Analitycy ustalili wartość godziwą akcji Dom Development na 93 zł (poprzednio 96,5 zł) i wydali rekomendację "trzymaj" dla tej spółki (poprzednio "kupuj").

"Oczekujemy rekordowego zysku netto w wysokości 287 mln zł w 2020 r. wspieranego wysoką rentownością brutto ze sprzedaży oraz średnią wartością przekazywanego mieszkania. Pomimo oczekiwanego spadku liczby przekazań oraz niższych rdr wyników finansowych w 2021 r., zwracamy uwagę na wysoką generację środków pieniężnych oraz stabilną politykę dywidendową" - podano w raporcie.

Wartość godziwa akcji spółki Atal wynosi - według analityków - 40 zł (poprzednio 43 zł), a ustalona rekomendacja to "kupuj" (bez zmian). Analitycy oczekują, że Atal przekaże klientom w 2020 roku 2.608 lokali, a w 2021 roku 3.215 lokali.

"Przy wysokiej efektywności kosztowej, prognozujemy zysk netto w wysokości 128 mln zł w 2020 r. i znaczącą poprawę do 205 mln zł w 2021 r. oraz oczekujemy wypłaty dywidendy implikującej stopę dywidendy na poziomie 8 proc. i 13 proc. w latach 2021-22" - podano w raporcie.

Ipopema Securities wydała także rekomendację "kupuj" dla Develii (poprzednio "trzymaj") z wartością godziwą akcji na poziomie 2,30 zł (poprzednio 2,40 zł).

"Mając na uwadze poprawę sprzedaży w lipcu i sierpniu, oczekujemy że spółka powróci do sprzedaży około 1.400 lokali rocznie, zaczynając od 2021 r. W oparciu o harmonogram realizowanych inwestycji, oczekujemy poprawy wyników finansowych, zaś mocny bilans pozwoli spółce na wypłatę dywidend (oczekujemy DY 11 proc. w 2021 r.)" - ocenili analitycy.

Zalecają oni też kupno akcji Archicomu (bez zmian). Wartość godziwa została przez nich ustalona na 22,5 zł za akcję (wcześniej 19,2 zł).

"Zwracamy uwagę na powrót miesięcznej przedsprzedaży do poziomów sprzed pandemii oraz korzystną prognozę przekazań. Uwzględniając pozytywny wpływ segmentu najmu (sprzedaż biurowca City One oraz zakończenie biurowca City Two), oczekujemy zysku operacyjnego 168 mln zł w 2020 r., wspierającego wypłatę dywidendy w 2021 r." - podano w raporcie.

Oczekiwana przez analityków stopa dywidendy wynosi w przypadku Archicomu 13 proc., zakładając stopień wypłaty dywidendy w wysokości 50 proc.

Dla Lokum Deweloper analitycy wydali rekomendację "kupuj" (poprzednio "trzymaj"), a wartość godziwą akcji ustalili na 13,4 zł (wcześniej 14,4 zł).

"Mając na uwadze uzupełnianie oferty o nowe projekty oraz liczbę podpisanych umów rezerwacyjnych, oczekujemy wzrostu przedsprzedaży w nadchodzących kwartałach" - podano w raporcie.

"Pomimo prognozy zysku netto 22 mln zł w 2020 r. oraz 40 mln zł w 2021 r. (w porównaniu do 55 mln zł w 2019 r.), uważamy obecną wycenę z około 50 proc. dyskontem do wartości księgowej za nieuzasadnioną" - dodano.

W ocenie analityków Ipopema Securities osłabiony wybuchem pandemii popyt na mieszkania odbuduje się w znaczącym stopniu.

"Po dobrym sprzedażowo pierwszym kwartale 2020 roku, negatywny wpływ na poziomy przedsprzedaży w drugim kwartale miał wybuch pandemii COVID-19. W naszym scenariuszu bazowym oczekujemy, że popyt na mieszkania odbuduje się w znaczącym stopniu, czego potwierdzeniem są dane sprzedażowe raportowane przez deweloperów w lipcu oraz sierpniu" - podano w raporcie.

Pomimo "wysokiej niepewności" dotyczącej rynku pracy, analitycy oczekują, że zarówno popyt na własne potrzeby oraz popyt inwestycyjny wrócą do poziomów porównywalnych do tych sprzed pandemii.

"Jednocześnie oczekujemy stabilizacji cen mieszkań (zakładając obniżki jedynie na pojedynczych projektach), podczas gdy koszty budowy będą wspierać utrzymanie stabilnych poziomów rentowności" - podano w raporcie.

Analitycy zakładają też, że deweloperzy powrócą do wypłaty dywidend od 2021 roku.

"Prognozujemy przeciętny wzrost zysku netto analizowanych deweloperów o 10 proc. rdr w 2021 r. (po 9 proc. rdr spadku w tym roku) oraz przeciętną stopę dywidendy w wysokości 10 proc. w 2021 r." - podano w raporcie.

Depesza jest skrótem rekomendacji Ipopema Securities. Autorem raportów, które zostały opublikowane 22 września o godz. 7.45, jest Marek Szymański.

W załączniku zamieszczamy plik PDF z wymaganymi prawem informacjami.

(PAP Biznes), #IPE

sar/ ana/

Zobacz także: Ipopema Securities SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości