Skrót wiadomości - środa, 13 października, 18.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 paź 2021, 18:26

Skrót wiadomości - środa, 13 października, 18.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

PKP Cargo liczy, że pozytywne tendencje w przewozach towarowych utrzymają się do końca 2021 roku i grupa odnotuje wzrost przychodów - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Czesław Warsewicz. Dodał, że wyższe zapotrzebowanie na przewóz węgla może utrzymać się w pierwszym kwartale 2022 roku.

PKP Cargo w najbliższym czasie chciałoby podpisać umowę z firmą Wagony Świdnica w sprawie współpracy przy produkcji wagonów towarowych w fabryce w Gniewczynie - poinformował PAP Biznes prezes PKP Cargo.

Na podstawie już opublikowanych danych za trzy kwartały Sunex spodziewa się, że cały 2021 r. zamknie z dwucyfrową dynamiką wzrostu sprzedaży - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele zarządu. W Polsce producent rozwiązań opartych o OZE chce rosnąć m.in. dzięki udziałom w przetargach, a wzrost sprzedaży zagranicznej ma zapewnić rozwój niemieckiego oddziału spółki.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w sierpniu o 10,7 proc. rdr, po wzroście o 12,2 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

W lipcu liczba turystów była większa o 32,5 proc. rdr, a turystów zagranicznych o 26,0 proc. - podał GUS.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu spadła o 1,6 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,4 proc., po korekcie z +1,5 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 1,7 proc.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w sierpniu o 0,4 proc. mdm - podano w wyliczeniu urzędu statystycznego. Analitycy szacowali, że PKB w lipcu wzrósł o 0,5 proc., po zniżce miesiąc wcześniej o 0,1 proc., po korekcie z +0,1 proc.

Eksport Chin w juanach wzrósł we wrześniu o 19,9 proc. rdr - podała w komunikacie chińska administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport rdr w juanach wzrósł o 13,3 proc., po zwyżce poprzednio o 15,7 proc.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA we wrześniu wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 5,4 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +5,3 proc. rdr.

BUDŻET, DŁUG

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje deficyt sektora general government Polski w 2021 r. na poziomie 4,2 proc. PKB, a w 2022 roku na poziomie 1,9 proc. - podał MFW w najnowszym raporcie "Fiscal Monitor".

Ministerstwo Finansów w ramach ostatniej emisji obligacji nominowanych w juanach chińskich uzyskało rentowność papierów na poziomie 3,20 proc., a po przeswapowaniu na euro -0,104 proc. - podał resort finansów w komunikacie.

Narodowy Bank Polski odkupił na przetargu outright buy 4 serie obligacji łącznie za 578 mln zł, z czego obligacje skarbowe za 300 mln zł i papiery BGK za 278 mln zł - wynika z danych NBP na platformie Bloomberg. Przed przetargiem NBP deklarował odkup do 4 serii papierów za maksymalnie 1 mld zł.

GIEŁDA

Środa przyniosła spadki głównych indeksów GPW po tym, jak we wtorek WIG znalazł się na najwyższym poziomie w historii, a WIG20 zakończył sesję na 3-letnim maksimum. Najmocniej ucierpiały duże spółki - WIG20 zniżkował 0,83 proc. Mimo spadkowej sesji najwyżej w historii zamknęły notowania akcje Dino Polska, po zwyżce o 2,1 proc. do 370,3 zł. Według analityka BM mBanku Kamila Jarosa WIG20 powinien kontynuować trend wzrostowy i dotrzeć przynajmniej do poziomu 2,6 tys. pkt.

SPÓŁKI

Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych oraz rozwoju kompetencji pracowników grupy - podała Grupa Azoty w komunikacie prasowym.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Big Cheese Studio, producenta i wydawcy gier, w związku z planowaną ofertą publiczną i debiutem na rynku głównym GPW - podała spółka w komunikacie prasowym. Publikacja prospektu planowana jest na 14 października, a debiut w czwartym kwartale tego roku.

Atal uznał w przychodach III kwartału 2021 roku łącznie 740 lokali mieszkalnych i usługowych przekazanych w tym okresie nabywcom - podał deweloper w komunikacie.

Gas Storage Poland - spółka z grupy PGNiG oficjalnie zakończyła w środę budowę kolejnych kawern w zespole magazynów kawernowych w Kosakowie koło Gdyni. Pojemność tych magazynów wzrosła o 154 mln m sześc., do 300 mln m sześc.

Wirtualna Polska nie notuje istotnego spowolnienia dynamiki na rynku reklamy internetowej - poinformowała dyrektor relacji inwestorskich WP Małgorzata Żelazko.

Spółka zależna Bumechu, Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia", zawarła umowę na sprzedaż węgla energetycznego w okresie od października 2021 r. do stycznia 2022 r., o szacunkowej wartości 170 mln zł netto - podał Bumech w komunikacie.

Zysk netto grupy Ulma Construccion Polska w ciągu trzech kwartałów 2021 roku wyniósł 16,17 mln zł i był o 1,7 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2020 roku - podała spółka w komunikacie.

W portfelach inwestycyjnych iWealth globalnie zmniejsza udział akcji, a zwiększa obligacji i metali szlachetnych, zwłaszcza złota i srebra - wskazali w trakcie w tracie środowej Akademii iWealth Jacek Maleszewski i Grzegorz Chłopek. Eksperci przestrzegli przed inflacją, która jest głównym czynnikiem ryzyka, a także amerykańskim rynkiem akcji, który ich zdaniem jest już drogi.

Poziom nakładów inwestycyjnych na przygotowanie projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III wynosi obecnie do 630 mln zł - podała w komunikacie Polenergia, która posiada 50 proc. udziałów w spółkach projektowych.

WALUTY

Do końca tygodnia złoty może jeszcze się umocnić, wspierany oczekiwaniami rynku na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce - powiedział PAP Biznes analityk TMS Brokers, Maciej Madej. Dodał, że większą aprecjację polskiej waluty hamują ryzyka polityczne związane z konfliktem Polska-KE. Jego zdaniem, rentowność polskiego długu będzie rosła.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5806 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1562 USD i 131,30 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

NBP zlikwidował Departament Badań i Innowacji Finansowych, a część jego zadań przeniósł do Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych (DAiBE, poprz. Departament Analiz Ekonomicznych, DAE) - wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej NBP. Dyrektorem DAiBE pozostaje Piotr Szpunar.

PRZEMYSŁ, ENERGETYKA

EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę 4-6 reaktorów EPR (European Pressurized Reactor) w Polsce o całkowitej mocy zainstalowanej od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach - podał EDF w komunikacie prasowym.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym wzrosła we wrześniu w Polsce do 55,88 proc. całej produkcji z 48,77 proc. we wrześniu 2020 roku - wynika z danych PSE.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce we wrześniu wyniosło 13.915 GWh, co oznacza wzrost o 3,23 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 2.066.500 uprawnień do emisji CO2 po 59,63 euro/EUA - poinformowała giełda EEX.

Komisja Europejska zaprezentowała w środę zestaw propozycji dotyczących reagowania na wzrost cen energii. Wśród pomysłów jest m.in. częściowe płacenie rachunków osób szczególnie dotkniętych kryzysem czy tymczasowe obniżenie stawek podatkowych.

Rekordowe ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego spowodowały zamykanie lub czasowe wstrzymywanie produkcji wielu przedsiębiorstw w Hiszpanii. Jeden z największych producentów stali Sidenor ogłosił czasowe zamknięcie - do końca br. - swojej centralnej fabryki w Basauri (Kraj Basków) oraz stopniowe podjęcie podobnych środków w innych fabrykach w Kraju Basków, Kantabrii i Katalonii. Ceny energii elektrycznej wzrosły w br. o ponad 300 proc. do 260 euro za jedną MWh.

TOWARY, PALIWA

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie rosną. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec 9.465,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ceny ropy w USA nieznacznie spadają, ale są blisko najwyższych poziomów od X 2014 r. Globalny kryzys energetyczny napędza popyt na energię w okresie poprzedzającym zimę - informują maklerzy.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że Rosja gotowa jest zwiększyć tranzyt gazu przez Ukrainę, jeśli Unia Europejska kupi większe ilości surowca na podstawie długoterminowego kontraktu, a Ukraina zaoferuje konkurencyjne warunki przesyłu.

WYDARZENIA Z KRAJU

Na początku roku wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński zrezygnuje ze stanowiska w rządzie - taką informację przekazał podczas środowego posiedzenia klubu parlamentarnego - wynika z informacji PAP.

Ministrem sportu zostanie poseł Kamil Bortniczuk, zaś poseł Łukasz Mejza będzie wiceministrem w tym resorcie - poinformował w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Premier Mateusz Morawiecki skierował do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o udział w następnym posiedzeniu PE w celu przedstawienia stanowiska Polski w trakcie zaplanowanej debaty parlamentarnej - poinformował w środę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Komisja Etyki Poselskiej ukarała w środę karą nagany posła Grzegorza Brauna za groźby pod adresem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - przekazał przewodniczący komisji Jan Łopata (PSL).

ABW zatrzymała obywatela Polski podejrzanego o szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu - poinformował w środę rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymany mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 2.640 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. W szpitalach przebywa 2722 chorych z COVID-19, w tym 239 pacjentów wymaga leczenia respiratorowego.

Rządowy projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy został skierowany do sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Projekt zakłada m.in., że do tej inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne. Przewiduje też możliwość wywłaszczenia nieruchomości. Koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł.

Prezydent jest generalnie na tak, co do kierunku, jakim jest budowa zabezpieczenia na granicy - powiedział w środę szef BBN Paweł Soloch.

Główne siły opozycyjne sceptycznie podchodzą do planowanej przez rząd budowy zapory na granicy z Białorusią. Zdecydowane "nie" projektowi mówią: Koalicja Obywatelska i Lewica, a Polska 2050 zamierza złożyć do niego poprawki. Wątpliwości ma także PSL.

W strzeżonych ośrodkach Straży Granicznej jest ponad 1 600 tys. cudzoziemców; 443 z nich to osoby małoletnie - mówił w środę zastępca dyr. SG ds. cudzoziemców kpt. Aleksander Ułański.

W tym tygodniu złożymy w Sejmie wniosek o skrócenie kadencji parlamentu - poinformował w środę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Prezes ludowców liczy, iż projekt poprą wszyscy posłowie, także Prawa i Sprawiedliwości.

Klub Koalicji Obywatelskiej poprze wniosek PSL o skrócenie kadencji parlamentu - poinformował w środę szef tego klubu Borys Budka. Przyznał zarazem, iż inicjatywa jest nierealna, ponieważ nie zyska aprobaty Prawa i Sprawiedliwości

UOKiK wszczął postępowanie wobec litewskiej spółki Vinted prowadzącej serwis, który umożliwia sprzedaż ubrań on-line; zarzuty dotyczą braku ważnych informacji dla konsumentów, dzięki którym mogliby oni uniknąć niekorzystnych dla siebie finansowo decyzji - podał w środę Urząd.

Stały Przedstawicieli Polski przy UE Andrzej Sadoś po raz kolejny na spotkaniu w Brukseli poinformował ambasadorów państw UE o rosnącej presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej. Przekazał też informacje o wzroście prowokacji ze strony białoruskich służb.

Do przedostatniego etapu Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się aż 23 uczestników. Według regulaminu powinno być w zasadzie 20 osób, ale poziom konkursu jest tak wysoki, że jury zwiększyło liczbę osób zakwalifikowanych do III etapu - powiedział PAP dyrektor NIFC Artur Szklener.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Podczas środowego posiedzenia unijnych komisarzy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że możliwe jest wszczęcie wobec Polski procedury naruszeniowej bądź procedury o naruszenie praworządności z art.7. Traktatu o Unii Europejskiej.

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Prezydent Władimir Putin, podczas środowego wystąpienia na forum energetycznym, powiedział, że teza, iż Rosja używa energii jako broni jest absurdem. Dodał, że brak równowagi na rynkach energii może sprawić, że cena baryłki ropy może wzrosnąć do 100 dol.

Unia Europejska będzie dążyć do zakazu pozyskiwania nowych złóż ropy naftowej, węgla i gazu w Arktyce w celu ochrony regionu poważnie dotkniętego zmianami klimatycznymi - wynika z projektu nowej strategii bloku wobec Arktyki opublikowanej przez Komisję Europejską.

Szczepionka przeciw Covid-19 firmy Moderna nie spełnia wszystkich kryteriów, które uzasadniałyby dopuszczenie do użytku jej trzeciej dawki - przekazała amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Ocena wynika m.in. z tego, że już dwie poprzednie dawki dają silną ochronę.

Główny wirusolog Izraela uważa wariant Delta za pokonany i niezdolny do wygenerowania kolejnej fali zakażeń. Dr Rivka Abulafia-Lapid określiła jako „nieprawdopodobne” silne rozprzestrzenianie się kolejnej odmiany koronawirusa – poinformował w środę The Times of Israel.

Lawa, która od września wydostaje się z wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma, zniszczyła tam już prawie 1500 budynków. Eksperci ostrzegają, że w ciągu najbliższych 24 godzin należy spodziewać się kolejnych strat.

Policja holenderska zatrzymała w środę kilkudziesięciu aktywistów klimatycznych, którzy chcieli zablokować główną trasę prowadzącą do centrum Hagi. Od poniedziałku trwa w tym mieście Tydzień Rebelii Klimatycznej.

Amerykańska Izba Reprezentantów we wtorkowym głosowaniu opowiedziała się za okresowym podniesieniem limitu zadłużenia państwa o 480 mld dolarów USA do wysokości 28,5 bln, co oddala perspektywę technicznej niewypłacalności. Wcześniej podwyższenie limitu zaaprobował Senat.

Stany Zjednoczone otworzą swe lądowe przejścia graniczne dla w pełni zaszczepionych cudzoziemców na początku listopada - zapowiedzieli we wtorek przedstawiciele administracji prezydenta Bidena. Dotyczy to przejść na lądzie i połączeń promowych - pisze Reuters. (PAP Biznes)

gor/

Ostatnie wiadomości