Skrót wiadomości - czwartek, 21 października, 18. 15 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 paź 2021, 18:30

Skrót wiadomości - czwartek, 21 października, 18. 15

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

ANALIZA PAP BIZNES

Rosnące ceny nawozów zwiększą koszty produkcji zbóż, jednak spółkom agro z GPW uda się je uwzględnić w wysokich cenach płodów rolnych. W gorszej sytuacji znajdują się mniejsze gospodarstwa, które w przyszłym roku mogą być zmuszone do zmiany struktury zasiewów i borykać się ze spadkiem wydajności upraw.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu 2021 r. wzrosła 5,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 11,1 proc. rdr.

Dane o sprzedaży były zbliżone do prognoz rynkowych, na wynik negatywnie wpływała m. in. sprzedaż samochodów i na stacjach paliw - wskazują ekonomiści. Popyt konsumpcyjny w polskiej gospodarce wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, jednak powodowane inflacją pogorszenie nastrojów konsumenckich będzie przekładać się na ograniczanie wydatków.

Główny Urząd Statystyczny zrewidował w górę szacunek wzrostu PKB Polski w II kw. 2021 r. do 11,2 proc. z 11,1 proc. szacowanych wcześniej. GUS zrewidował też szacunek dynamiki PKB w I kw. do -0,8 proc. z -0,9 proc.

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu 2021 r. wzrosła o 4,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane rozczarowały rynek. Braki materiałów i wzrost cen podbijają koszty produkcji i powodują opóźnienia. Czynniki te mogą hamować tempo wzrostu produkcji w najbliższych miesiącach, co przekładać się będzie na wolniejsze tempo wzrostu krajowego PKB - oceniają ekonomiści.

W październiku większość Rady wskazała, że wzrost wynagrodzeń jest wiedziony głównie wzrostem wydajności, a inflacja nie generuje nadmiernej presji płacowej - napisano w protokole z posiedzenia RPP 6 października. W protokole zaznaczono, że zdaniem części członków, podwyższona inflacja może przekładać się na wzrost presji płacowej w kolejnych kwartałach.

Podczas październikowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej oceniała, że w najbliższych kwartałach prawdopodobne jest utrzymanie się korzystnej sytuacji gospodarczej. Czynnikiem niepewności pozostaje jesienna fala epidemii, ale jej wpływ na gospodarkę powinien być ograniczony - wynika z protokołu z posiedzenia RPP z dn. 6 października. Wśród ryzyk RPP wskazywała też na rosnące ceny surowców.

Bank centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 200 pb do 16 proc. - poinformował bank w komunikacie. Kurs liry spadł do rekordowo niskiego poziomu wobec dolara po decyzji banku.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w październiku 113 pkt. wobec 111 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny INSEE. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 110 pkt.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 290 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 297 tys. wobec 296 tys. poprzednio, po korekcie z 293 tys.

BUDŻET, DŁUG

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w Polsce w 2021 roku spadnie do 133,767 mld zł z 166,087 mld zł w 2020 roku - wynika z notyfikacji fiskalnej Polski, którą przedstawił Eurostat.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2020 r. wyniósł 7,1 proc. PKB - podał Główny Urząd Statystyczny. Dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2020 r. 57,4 proc. PKB.

Po przetargu zamiany obligacji stopień prefinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2022 r. wynosi ok. 8 proc. – poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Finansów.

GIEŁDA

Czwartkowa sesja na GPW była trzecią z rzędu spadkową dla głównych krajowych indeksów. Przy słabszym sentymencie na rynku surowców mocno tracił miedziowy KGHM oraz wszystkie spółki związane z węglem. Blisko 7-proc. przecenę zanotował CD Projekt po przesunięciu premier gier. Przy przewadze spadków nowe szczyty zanotowały m.in. Dino i Asseco Poland.

Na czwartkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,65 proc. do 2.427,35 pkt., WIG zniżkował o 0,54 proc. do 73.818,53 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,36 proc. do 5.611,67 pkt., a sWIG80 stracił 0,25 proc. do 21.491,12 pkt.

SPÓŁKI

Grupa Kęty planuje w czwartym kwartale zdecydowanie wyższe wydatki inwestycyjne niż w każdym z trzech kwartałów 2021 r. - poinformował członek zarządu i dyrektor finansowy Rafał Warpechowski podczas czwartkowej wideokonferencji. W przyszłym roku wydatki na inwestycje mają być wyższe niż w 2021 r.

Grupa Kęty spodziewa się, że czwarty kwartał 2021 r., pomimo trudnego otoczenia, będzie lepszy w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. Grupa dostrzega dobre perspektywy popytowe - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas czwartkowej wideokonferencji. W prezentacji podano, że sprzedaż może być wyższa o ok. 30 proc. rdr.

W 2021 r. Grupa Kęty obserwuje istotne problemy związane z surowcami i rosnące koszty, co sprawia, że konieczne staje się cykliczne podnoszenie cen produktów, żeby zawalczyć o utrzymanie rentowności - ocenili przedstawiciele zarządu podczas czwartkowej wideokonferencji.

Mocny spadek kursu CD Projektu po przesunięciu premiery gier na nowych konsolach jest uzasadniony - oceniają analitycy. Największym rozczarowaniem jest data debiutu nowego "Wiedźmina 3", który nie skorzysta na premierze drugiego sezonu serialu Netfliksa.

Skonsolidowane przychody Asbisu wyniosły we wrześniu 2021 roku ok. 244 mln USD i były o ok. 5 proc. wyższe niż rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

PGNiG i PGNiG Supply & Trading przedstawiły do Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii RFN stanowisko w ramach postępowania certyfikacyjnego operatora Nord Stream 2. Spółki podkreśliły ryzyka dla bezpieczeństwa dostaw gazu do Unii Europejskiej związane z uruchomieniem tego gazociągu - podała spółka w komunikacie prasowym.

Akcjonariusze Creotech Instruments, producenta systemów i podzespołów satelitarnych, 18 listopada zdecydują o przeniesieniu notowań spółki na główny rynek GPW - podała spółka w komunikacie prasowym.

Atende dostało 20 października świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego potwierdzające pełną zdolność spółki do ochrony informacji niejawnych - podało Atende w komunikacie.

Spółka Simple Day, dystrybutor suplementów diety, planuje wejście na rynek NewConnect w I połowie 2022 r. Debiut może zostać poprzedzony publiczną ofertą akcji - podała spółka w komunikacie prasowym.

Alumetal spodziewa się zwiększenia rdr wielkości sprzedaży w czwartym kwartale 2021 r. i widzi realne możliwości przekroczenia celu strategicznego 250 tys. ton wyrobów w przyszłym roku - oceniła w komunikacie prasowym prezes Agnieszka Drzyżdżyk. Sprzedaż w trzecim kwartale wyniosła 55,2 tys. ton, czyli była o 48 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Serinus Energy otrzymał od Krajowej Agencji ds. Zasobów Mineralnych w Rumunii zgodę na przeprowadzenie dodatkowego etapu prac rozpoznawczych na obszarze koncesji Satu Mare w Rumunii - podała spółka w komunikacie.

Polski Bank Komórek Macierzystych przechowywał w segmentach B2B i B2C na koniec III kw. 429.208 próbek krwi pępowinowej lub tkanek wobec 383.626 rok wcześniej, co oznacza wzrost o 12 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił spółce Światłowód Inwestycje, której współwłaścicielami są Orange Polska i holenderski fundusz emerytalny APG, kredytu w wysokości 600 mln zł (130 mln euro). Środki te wesprą tworzenie infrastruktury światłowodowej w regionach Polski o niedostatecznym zasięgu sieci - podał EBI w komunikacie.

Spółka Tebesa, akcjonariusz Novity, żąda zwołania nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Novity w celu przegłosowania dywidendy nadzwyczajnej w kwocie 23 mln zł, co daje 9,2 zł na akcję. Środki miałyby pochodzić z kapitału zapasowego utworzonego z zysku za 2020 r. - poinformowała Novita w komunikacie.

Przedstawiciele PGE, PGE Baltica oraz Miasta Ustka podpisali list intencyjny w sprawie możliwości utworzenia zaplecza serwisowego dla planowanych morskich farm wiatrowych w Porcie Morskim w Ustce - podała PGE w komunikacie prasowym.

Polenergia uruchomiła Farmę Wiatrową Szymankowo o mocy 38 MW. Tym samym łączny portfel wiatrowych inwestycji grupy wzrósł o 15 proc. do 287 MW - podała w komunikacie prasowym Polenergia.

Prezes PCF Group Sebastian Wojciechowski kupił 19 października 4.826 akcji spółki po 45,42 zł - podał PCF Group w komunikacie.

We wrześniu 2021 r. upadłość ogłosiło 27 firm, czyli o 12,9 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 25,6 proc. mniej w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku - podało KUKE.

WALUTY

Do końca tygodnia złoty pozostanie słaby i kurs EUR/PLN może się znaleźć w okolicy 4,62 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego, Piotr Popławski. Dodał, że przy wyjątkowo niskiej płynności na krajowym długu, więcej czynników przemawia za wzrostem rentowności SPW.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,5930 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1637 USD i 132,85 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

Dzięki rosnącej aktywności klientów III kwartał przyniósł bankom solidne wyniki z działalności podstawowej, ale wyniki części z nich nadal będą mocno obciążone rezerwami na portfele kredytów CHF. Po ostatniej podwyżce stóp procentowych rosną oczekiwania co do dalszej poprawy wyników sektora w kolejnych kwartałach - uważa analityk DM Citi Handlowy Andrzej Powierża.

FUNDUSZE

Łączna wartość aktywów pod zarządzaniem OFE zmalała na koniec września o 0,2 proc. mdm do 184,5 mld zł - wynika z danych KNF. Alokacja w akcje spółek notowanych na GPW utrzymała się na poziomie 81,6 proc.

BUDOWNICTWO, MIESZKANIA

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto we wrześniu 2021 r. spadła o 16,3 proc. rdr, a mdm spadła o 8,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Na koniec września w budowie było 880,5 tys. mieszkań, o 5,3 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

W okresie styczeń-wrzesień deweloperzy przekazali do użytkowania 97,3 tys. mieszkań, o 3,8 proc. mniej rdr - podał GUS.

HANDEL

Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży detalicznej (w cenach bieżących) wzrósł we wrześniu 2021 r. w Polsce do 8,4 proc. z 7,9 proc. w sierpniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Średnia odwiedzalność obiektów handlowych we wrześniu wyniosła 92 proc. w porównaniu do września 2019 roku, czyli przed pandemią - poinformowała w komunikacie prasowym Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH).

TOWARY, PALIWA

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie spadają. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej wobec notowanych na zakończenie poprzedniej sesji 10.186,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie spadają. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej wobec notowanych na zakończenie poprzedniej sesji 10.186,00 USD za tonę - informują maklerzy.

WYDARZENIA Z KRAJU

W Polsce stwierdzono w ciągu doby łącznie 5.592 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 46 osób, wykonano 62.763 szczepienia - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie odnotowano do tej pory 2.956.207 zakażeń, 76.300 zgonów i 38.439.839 szczepień.

W czwartek ponad 4 tys. osób z COVID-19 jest hospitalizowanych. W ciągu doby przybyło 223 pacjentów; to jest bardzo niepokojące – powiedział w Radio Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Na bieżącą sytuację epidemiczną będziemy reagować regionalnie. Chcemy powiązać ze sobą trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji w danym regionie – powiedział w czwartek PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że trwa dyskusja na ten temat.

Poparcie dla członkostwa Polski w UE w październiku 2021 r. wynosi 90 proc., pozostając w okolicy tego poziomu na przestrzeni ostatnich dwóch lat - podał CBOS. Przeciw jest 6 proc. ankietowanych, 4 proc. jest niezdecydowanych.

Cała sejmowa opozycja składa wniosek ws. powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i legalności działań prokuratora generalnego oraz podległych mu organów prokuratury wobec możliwości wymuszenia zeznań obciążających prezesa NIK - poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Chęć powrotu do rozmów po stronie czeskiej daje nadzieje na korzystne rozwiązanie sporu – przede wszystkim dla lokalnej społeczności po obu stronach granicy - stwierdził minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, odnosząc się do sporu ws. Turowa. Dodał, że propozycja jest analizowana.

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina - podał w nocy ze środy na czwartek dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

W czwartek do godziny 14.30 w związku z silnym wiatrem straż pożarna w całym kraju interweniowała ponad 3,2 tys. razy - powiedział PAP bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że w wyniku tych zdarzeń cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych.

Drzewa powalone na tory przez silny wiatr w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim utrudniają przejazd pociągów - poinformował PAP Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Dodał, że służby śledzą alerty pogodowe i reagują.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Polski Trybunał Konstytucyjny nie ma mocy prawnej i niezależności oraz nie jest uprawniony do interpretowania polskiej konstytucji - wynika z przyjętej w czwartek rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie wyroku TK.

Prawie miesiąc po wyborach federalnych w Niemczech partie SPD, Zieloni i FDP rozpoczynają w czwartek w Berlinie negocjacje koalicyjne w celu utworzenia wspólnego rządu, na którego czele może stanąć socjaldemokrata Olaf Scholz.

Agencja Żywności i Leków (FDA) ogłosiła w środę decyzję o pozwoleniu na zamienne używanie szczepionek przeciwko Covid-19 różnych firm w ramach dawki przypominającej. Zatwierdziła też użycie dodatkowych dawek szczepionek Moderny i Johnson&Johnson.

Od 24 października podróżujący do Niderlandów z Polski muszą okazać świadectwo zaszczepienia przeciwko Covid-19 lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - informuje holenderskie MSZ.

Na Ukrainie poprzedniej doby zarejestrowano ponad 22 tys. zakażeń koronawirusem i 546 zgonów z powodu Covid-19 - poinformowało w czwartek ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższe dobowe bilanse infekcji i zgonów od początku pandemii.

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził w środę rządową propozycję tygodniowego zamknięcia miejsc pracy na początku listopada w celu ograniczenia gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem i zgonów na Covid-19. W Rosji w ciągu minionej doby zakaziło się koronawirusem 36 339 osób, zmarło 1036 chorych na Covid-19 - poinformował w czwartek sztab rządowy. Tak wysokich wskaźników zachorowań i zgonów nie było jeszcze w Rosji od początku pandemii, a liczby te od tygodni wciąż rosną.

Emerytowany generał Nicolae Ciuca został w czwartek desygnowany przez prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa na premiera rządu tego kraju. Nominacja ma zakończyć trwający od miesiąca kryzys polityczny w Rumunii.

Były prezydent Donald Trump zapowiedział w środę wieczorem uruchomienie własnego portalu społecznościowego, nazwanego TRUTH Social, a także platformy streamingowej. Jak stwierdził, sieć ma być "rywalem" dla liberalnych mediów i gigantów technologicznych.

Niż burzowy Ignatz dotarł do Niemiec w czwartek nad ranem i przyniósł silne porywy wiatru, miejscami dochodzące do 120 kilometrów na godzinę, ulewne deszcze i burze. Nie są wykluczone krótkotrwałe tornada - podała Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD).

Z powodu huraganowych wiatrów na północy Francji około 250 tys. gospodarstw domowych pozostaje w czwartek bez prądu. Podmuchy wiatru powyżej 150 km/h odnotowano również w Paryżu.

W Holandii cztery osoby zostały ranne i odnotowano straty materialne z powodu szalejącej w czwartek wichury. Uszkodzone zostały samochody, wstrzymano ruch pociągów. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości