W najbliższych kw. prawdopodobne utrzymanie się korzystnej sytuacji gospodarczej - protokół RPP z 6 X | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 paź 2021, 14:00

W najbliższych kw. prawdopodobne utrzymanie się korzystnej sytuacji gospodarczej - protokół RPP z 6 X

Podczas październikowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej oceniała, że w najbliższych kwartałach prawdopodobne jest utrzymanie się korzystnej sytuacji gospodarczej. Czynnikiem niepewności pozostaje jesienna fala epidemii, ale jej wpływ na gospodarkę powinien być ograniczony - wynika z protokołu z posiedzenia RPP z dn. 6 października. Wśród ryzyk RPP wskazywała też na rosnące ceny surowców.

"W najbliższych kwartałach prawdopodobne jest utrzymanie się korzystnej sytuacji gospodarczej. Choć czynnikiem niepewności jest nadal jesienna fala epidemii, to jej wpływ na gospodarkę powinien być ograniczony ze względu na efekty szczepień oraz przystosowanie wielu firm i gospodarstw domowych do funkcjonowania w warunkach epidemii. Wskazywano również, że dodatkowym czynnikiem niepewności dla perspektyw aktywności gospodarczej w Polsce jest wpływ rosnących cen surowców na globalną koniunkturę" - napisano w protokole.

Z protokołu wynika, że podczas październikowego posiedzenia członkowie Rady zwracali uwagę na trwające ożywienie aktywności gospodarczej.

"Podkreślano, że w sierpniu wzrosła dynamika produkcji przemysłowej, która przekraczała poziom wyznaczony przez trend sprzed pandemii. Zwracano także uwagę na przyspieszenie wzrostu sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej w sierpniu. Członkowie Rady oceniali, że wzrost PKB w III kw. br. był prawdopodobnie wyższy niż wskazywały wyniki lipcowej projekcji NBP" - napisano.

"Podkreślano również, że ożywienie gospodarcze – wraz z efektami wypłaconych środków w ramach tarcz antykryzysowych – wpływa bardzo korzystnie na sytuację finansową przedsiębiorstw, które w wielu branżach notują rekordowe zyski" - dodano.

Członkowie RPP wskazywali jednocześnie, że mimo utrzymującej się dobrej koniunktury, w ostatnim czasie pogorszyły się nastroje w przemyśle, co było związane z występującymi na niektórych rynkach ograniczeniami podażowymi.

Niektórzy członkowie Rady zwracali także uwagę na spadek salda na rachunku obrotów bieżących do ujemnego poziomu w ostatnim okresie. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości