Allegro i Marketplanet łączą siły. Nowa jakość w polskim B2B e-commerce | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lis 2021, 12:40

Allegro i Marketplanet łączą siły. Nowa jakość w polskim B2B e-commerce

Głównym elementem działalności Marketplanet jest łączenie kupujących i sprzedawców w obszarze B2B. Spółka ma w swoim portfolio największych klientów korporacyjnych, chętnie korzystających z e-zakupów i e-zamówień. Allegro Biznes ruszyło na początku tego roku, już na starcie oferując największą ofertę business-to-business w Polsce. Dzięki uruchomionemu właśnie wspólnemu programowi pilotażowemu, sprzedawcy Allegro są bezpośrednio dostępni również na platformie Marketplanet. Firmy mogą dzięki temu uporządkować swoje systemy zakupowe. Współpraca Marketplanet z Allegro Biznes to dostęp do największego katalogu towarów w Polsce, a równocześnie pełna, elektroniczna kontrola procesów zamówień, obiegu dokumentów i faktur.

– Od pewnego czasu obserwujemy zmiany w zakresie potrzeb użytkowników naszej platformy, wynikające w dużej mierze z przyczyn pokoleniowych. Osoby odpowiedzialne za procesy zakupowe w firmach chcą przenosić swoje nawyki ze świata konsumenckiego także na poziom B2B. W codziennej pracy chcą kupować równie łatwo i w tak samo przystępny sposób, jak robią to na co dzień, jako osoby prywatne, równocześnie jednak dochowując wszelkich korporacyjnych zasad i regulacji, np. w kontekście przepływu dokumentacji czy fakturowania. My im to umożliwiamy – mówi Piotr Matysik, prezes zarządu Marketplanet.

– Niemal co druga polska firma dokonała przynajmniej jednego zakupu na Allegro w ciągu ostatniego roku. Allegro jest silnie kojarzone z indywidualnymi zakupami konsumenckimi. Jednak od wielu lat wśród naszych klientów mamy firmy, które kupują nie tylko produkty codziennego użytku – herbatę, środki czystości czy sprzęt IT – ale także profesjonalne i bardzo drogie narzędzia czy też elementy wyposażenia. Wiele z nich zgłaszało, że potrzebuje rozwiązań szytych na miarę, takich jak ceny hurtowe, rabaty przy dużych zamówieniach, odroczone płatność czy cenniki netto. Postanowiliśmy odpowiedzieć na te potrzeby i uruchomiliśmy Allegro Biznes – dodaje Piotr Truszkowski, head of B2B w Allegro.

Bezpieczne firmowe e-zakupy

Zakupy dokonywane na platformie Marketplanet są bezpieczne i transparentne, a sprzedawcy zweryfikowani. Jest to bardzo ważne, mając na uwadze fakt, że klientami Marketplanet są największe, strategiczne przedsiębiorstwa wymagające ścisłych procedur zakupowych, takie jak np. Tauron, grupa PGE, mBank, Veolia, czy Orange. Z usług sprzedawców Allegro Biznes na platformie Marketplanet mogą jednak korzystać również mniejsze podmioty. Dzięki przejściu na technologię chmurową, bariera wejścia dla nowych klientów znacznie się obniżyła. W całym ekosystemie Marketplanet wartość firmowych zakupów przekroczyła już 50 mld zł. W tej chwili znajduje się tam ponad 170 tys. firm, a ponad 300 tys. dostawców odwiedza każdego miesiąca stronę Marketplanet. Obecność sprzedawców Allegro Biznes znacząco powiększy katalog dostępnych na platformie produktów.

– Zachęcamy firmy do udziału w tym projekcie. Synergia dwóch tak dużych podmiotów, jak Marketplanet i Allegro ma szansę zrewolucjonizować zakupy B2B w Polsce. Z kolei dotychczasowych klientów namawiamy do rozszerzenia współpracy i korzystania z łatwych w obsłudze, bezpiecznych e-zakupów – komentuje Piotr Kaliński, członek zarządu Marketplanet.

Sektor z potencjałem

Pandemia przyspieszyła rozwój B2B e-commerce. Szacuje się, że po jej ustaniu trend ten się nie zatrzyma, ponieważ firmy dostrzegły, że jest to znacznie bardziej efektywny i szerszy kanał sprzedaży niż tradycyjne zakupy. PwC oszacowało polski e-commerce w 2020 r. na ponad 100 mld zł („Perspektywy rozwoju rynku e-commerce w Polsce 2021-2026”). Z kolei z danych DHL Express wynika, że w najbliższych latach zaobserwujemy silny wzrost e-handlu B2B w ujęciu globalnym. Do 2025 r. 80 proc. wszystkich interakcji sprzedażowych pomiędzy firmami ma się odbywać online. Wartość e-commerce B2B zwiększyła się o 30% w czasie pandemii, a prognozy na 2021 mówią o wzroście o nawet 40%, wynika z raportu „E-commerce B2B – Biznes w sieci”, przygotowanego dla Santander Bank Polska przez Mobile Institute. Oznacza to, że rynek może osiągnąć wartość nawet 637 mld zł w br.

O spółce Marketplanet:

Marketplanet – lider na polskim rynku w obszarze zakupów korporacyjnych. Platforma zakupowa Marketplanet wspiera procesy elektronizacji i automatyzacji zakupów w firmach, oferując proste w obsłudze i szybkie we wdrożeniu rozwiązania e‑commerce B2B. Jest wykorzystywana przez największe podmioty rynkowe w regionie CEE, dając nieograniczone możliwości szukania najlepszych źródeł dostaw i sprawnego prowadzenia transakcji: e-sourcing i e‑procurement. Ponadto Marketplanet umożliwia łatwy dostęp do szerokiej bazy aktywnych dostawców. W obsługiwanej przez spółkę platformie OnePlace znajduje się obecnie ponad 90 tys. takich podmiotów. Marketplanet zapewnia również wsparcie udzielania i realizacji zamówień publicznych dla administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw podlegających Pzp.

Źródło: Spółka

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości