Opinia ws. Turowa zostanie przedłożona 3 lutego 2022 r. - TSUE | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lis 2021, 12:02

Opinia ws. Turowa zostanie przedłożona 3 lutego 2022 r. - TSUE

Opinia rzecznika generalnego w sprawie dotyczącej wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy zostanie przedłożona 3 lutego 2022 r. - poinformował w poniedziałek TSUE.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Czechy wniosły skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w lutym. Wnioskowały też o nakazanie - w ramach środka tymczasowego - wstrzymania wydobycia w kopalni.

W maju TSUE, w odpowiedzi na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie, a polski rząd ogłosił, że nie zastosuje się do decyzji. W czerwcu podjęto polsko-czeskie rozmowy, mające doprowadzić do wycofania czeskiej skargi z TSUE, które zostały przerwane w nocy 30 września. O ich kontynuowaniu zdecydowali podczas spotkania na szczycie klimatycznym w Glasgow minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa i szef resortu środowiska Czech Richard Brabec.

W listopadzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało, że wyrok TSUE ws. Turowa powinien zapaść w pierwszym kwartale 2022 roku.

(PAP Biznes), #PGE

doa/ asa/

Zobacz także: PGE SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości