Pozbud prowadzi rozmowy z PKP PLK ws. podpisania aneksu do umowy dot. systemu ERTMS/GSM-R | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 gru 2021, 13:53

Pozbud prowadzi rozmowy z PKP PLK ws. podpisania aneksu do umowy dot. systemu ERTMS/GSM-R

Pozbud prowadzi rozmowy w sprawie podpisania aneksu do umowy na realizację budowy systemu ERTMS/GSM-R dla PKP PLK. Aneks ma dotyczyć m.in. terminów i sposobów rozliczania prac – poinformowali przedstawiciele zarządu podczas środowej wideokonferencji. Ocenili, że realizacja kolejnego kamienia milowego w kontrakcie nie powinna być zagrożona.

"Kończymy realizację kolejnego kamienia milowego i w tej chwili prowadzimy rozmowy z zamawiającym na temat dalszej realizacji. To, co nas boli to inwestycje równoległe związane z modernizacją infrastruktury. Rozmawiamy i z tego, co widzimy, jest pełne zrozumienie tego tematu po drugiej stronie. Spodziewamy się, że będziemy pewnie podpisywali kolejny aneks" - powiedział wiceprezes Michał Ulatowski.

W 2018 r. konsorcjum Nokia Solutions and Networks oraz spółek zależnych Wasko, Pozbudu i Herkulesa podpisało umowę z PKP PLK na budowę systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych. Wartość oferty wynosiła 2,3 mld zł netto.

"Kolejny kamień milowy nie powinien być zagrożony. Na tę chwilę do wykonania mamy 2,5 tys. km kabla. (...) Wszystko powinno być zgodnie z planem" - ocenił prezes Łukasz Fojt mówiąc o realizacji kontraktu.

Prezes pytany o uwzględnioną w raporcie kwartalnym kwotę ok. 212 mln zł aktywów z tytułu umów na koniec września 2021 r. poinformował, że spowodowane jest to konstrukcją kontraktu z PKP PLK.

"Ten kontrakt nie jest typową umową budowlaną, bo jest dostawą systemu. (...) Inżynier kupuje to, co jest skończone i pomierzone - to może kupić, nie kupuje robót w toku i stąd mamy taką sytuację (...). Nie mamy na to wpływu. Oczywiście rozmawiamy z zamawiającym - jemu też jest to nie na rękę, bo chciałby ten kontrakt rozliczać. To też jest tematem aneksu nr 3" - dodał Fojt.

W raporcie kwartalnym Pozbud podał, że równoległe działania modernizacyjne w zakresie infrastruktury linii kolejowych, prowadzone przez PKP PLK powodują, że istotna część prac nie może być wykonywana, co rodzi ryzyko przesunięć terminu zakończenia kontraktu.

"Na dzisiaj największym ryzykiem są inwestycje współistniejące. Niektóre z nich mają się zakończyć w 2025 r. (...), a kontrakt powinien zakończyć się wcześniej. To, że podpiszemy aneks i musimy go podpisać jest raczej logiczne (...). Mamy za sobą już dwa aneksy z zamawiającym. (...) Pewne kwestie trzeba dogadać i wynegocjować - nie widzę zagrożenia, żeby tego aneksu nie było" - ocenił Łukasz Fojt.

"Nie wiemy, co wynegocjujemy odnośnie rozliczeń w aneksie, ale jeśli chodzi o termin i ryzyko naliczenia kar, myślę, że raczej to jest niemożliwe. W wielu przypadkach (...) wykonawcy, którzy są na liniach, gdzie budujemy i nie możemy wejść (...) są dłużej niż nasz kontrakt jest przewidywany terminowo" - dodał prezes.

W ramach segmentu usług budowlanych przychody zrealizowane przez grupę w okresie trzech kwartałów 2021 r. wyniosły 119,1 mln zł (w porównaniu do 103 mln zł rok wcześniej), z tego przychody z projektu dotyczącego wdrożenia systemu GSM-R wyniosły około 109 mln zł, w tym przychody zafakturowane 58 mln zł.

Pozbud działa m.in. w branży stolarki otworowej i specjalistycznych prac budowlanych oraz działalności deweloperskiej, a od niedawna rozwija działalność w OZE i przemyśle kolejowym.

(PAP Biznes), #POZ

doa/ mfm/

Zobacz także: Pozbud SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości