Votum spodziewa się w '21 ok. 1 tys. wyroków ws. kredytów CHF i kolejnego 1 tys. w I kw. '22 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
01 gru 2021, 12:28

Votum spodziewa się w '21 ok. 1 tys. wyroków ws. kredytów CHF i kolejnego 1 tys. w I kw. '22

Votum spodziewa się, że w całym 2021 roku uzyska łącznie około 1 tys. wyroków w sprawach o kredyt CHF i liczy, że kolejne 1 tys. wyroków zapadnie w samym I kwartale 2022 roku. W przyszłym roku spółka planuje pozyskać co najmniej 8 tys. klientów w tym segmencie - poinformowali w środę przedstawiciele spółki.

"Można się spodziewać, że to będzie kolejny rok, kiedy okolice 8 tys. klientów nie będą stanowiły dla nas wielkiego wyzwania" - powiedział na konferencji prezes spółki Bartłomiej Krupa.

W sierpniu grupa Votum przekroczyła zakładany wcześniej na cały 2021 roku poziom 8 tys. pozwów, a próg 10 tys. pozwów przekroczyła w listopadzie.

"W przyszłym roku można się spodziewać większej przewidywalności i większej stabilizacji jeśli chodzi o liczbę miesięcznie wysyłanych powództw i bezpiecznie szacujemy, ze ta wartość będzie się wahała od 650 do 800" - powiedział prezes Votum Robin Lawyers, Kacper Jankowski.

Liczba nowych powództw wytoczonych w sprawach CHF w październiku wyniosła 863, a w listopadzie 801.

Votum podało, że w październiku grupa miała 178 wyroków w sprawach bankowych, a listopadzie takich wyroków było ponad 200. W III kwartale Votum miało 257 wyroków, w II kwartale 164, a w I kwartale było ich 77

Votum podało, że na grudzień wyznaczonych zostało blisko 1.100 rozpraw, podczas gdy w listopadzie było to 1.440 rozpraw.

"W III kwartale mieliśmy więcej wyroków niż w pierwszym półroczu. Wszystko na to wskazuje, że w IV kwartale będziemy mieć więcej wyroków niż w pierwszych trzech kwartałach. Zakładamy w grudniu około 130-150 wyroków i powinniśmy osiągnąć poziom 1 tys. wyroków w skali roku. W przyszłym roku w I kwartale powinniśmy mieć około 1 tys. kolejnych wyroków i ta tendencja powinna być wzrastająca" - powiedział Wojciech Bochenek, radca prawny z kancelarii z grupy Votum.

"Nie jest niczym nadzwyczajnym, żeby w I kwartale było średnio po 333 wyroków miesięcznie, nie ma większych przerw działania sądów" - dodał Krupa.

Bochenek powiedział, że Votum spodziewa się minimum 400 wyroków w drugiej instancji w 2022 roku.

Prezes podał, że obecny kształt propozycji ugodowych banków w sprawie kredytów CHF ugodowych nie powinien być potrzegany jako ryzyko dla spółki.

"Nie postrzegamy ich jako czynnik, który mógłby odwodzić naszych klientów od egzekucji swoich roszczeń" - powiedział Krupa.

"Osobiście szacuję, że ugód na rynku może być kilkanaście, nawet kilkadziesiąt tysięcy, jeśli będzie taka wola ze strony banków. Sami mamy kilka tysięcy umów, które oceniliśmy jako wysoce ryzykowne w kwestii ich możliwości skierowania na drogę postępowania sądowego (...). Niewątpliwie ci klienci dalej poszukują pomocy i to może być jedno z dobrych rozwiązań dla tej grupy klientów (...)" - powiedział Jankowski.

Prezes podał, że w najbliższych tygodniach spółka może przedstawić pewne zmiany w ofercie produktowej.

W projekcie bankowym najwięcej klientów Votum reprezentuje w sprawach przeciwko Bankowi Millennium, mBankowi oraz Bankowi BPH.

Ponad połowa umów grupy Votum w segmencie bankowym to umowy w wariancie "Basic", a ponad 25 proc. to umowy "Premium".

Zysk netto grupy Votum w III kwartale 2021 roku spadł do 527 tys. zł z 1,8 mln zł rok wcześniej. Po trzech kwartałach 2021 roku zysk netto wynosi 2,3 mln zł.

(PAP Biznes), #VOT

seb/ mfm/

Zobacz także: Votum SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości