Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja - Kotecki, RPP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sty 2022, 12:57

Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja - Kotecki, RPP

Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja - powiedział w trakcie webinaru INE PAN członek RPP Ludwik Kotecki.

"Teraz mamy sytuację taką, że inflacja jest na poziomie 8-9 proc., a wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale prawdopodobnie był na poziomie blisko 8 proc. rdr, a cały rok zamknie się dynamiką ok. 6 proc. To pokazuje, że mamy pędzącą rozgrzaną gospodarkę, w której nierównowagi narastają, czego efektem jest inflacja" - powiedział.

"Widzimy, że wynagrodzenia przestały rosnąć w tempie 6-8 proc., a teraz rosną w tempie powyżej 11 proc. i prawdopodobnie, to mój szacunek, znowu zobaczymy bardzo wysoką dynamikę wzrostu płac, z tego co się słyszy o podwyżkach wynagrodzeń w przedsiębiorstwach" - dodał.

Kotecki zwrócił także uwagę na rolę kursu walutowego.

"Przez ostatnie 2 lata widać, że złoty słabnie, oczywiście przyczyniając się także w jakiejś mierze do inflacji. Wydaje się, że nie wykorzystano możliwości wpływania na ten kurs. De facto wpływanie było w drugą stronę, pamiętamy ingerencje walutowe NBP, które miały osłabiać złotego. Zostawmy to bez komentarza. Na pewno nie było to mocno potrzebne" - powiedział.

Kotecki został w styczniu zaprzysiężony przez Senat na członka RPP i obejmie swoje obowiązki z dniem 26 stycznia. Najbliższe posiedzenie Rady zaplanowano na 8 lutego. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości