OFE w ramach suwaka przekazały do ZUS aktywa warte 678,09 mln zł - ZUS | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sty 2022, 11:29

OFE w ramach suwaka przekazały do ZUS aktywa warte 678,09 mln zł - ZUS

Otwarte Fundusze Emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 678,09 mln zł w ramach tzw. suwaka - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe ZUS.

Jest to transfer styczniowy, a przelewy są za grudzień.

W grudniu OFE otrzymały z ZUS 258,2 mln zł.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia 2013 r. przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki zgromadzone przez ubezpieczonego w OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie. To tzw. suwak bezpieczeństwa, który ma zapewnić bezpieczeństwo i ochronę wartości środków zgromadzonych w OFE w razie załamania rynków finansowych bezpośrednio przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W takim przypadku doszłoby do obniżenia kapitału i uzyskania niższego świadczenia.

W ramach suwaka, OFE będą stopniowo umarzały część jednostek rozrachunkowych takich osób, a na rachunek ZUS przekażą środki odpowiadające wartości tych jednostek w danym miesiącu. Po przekazaniu do ZUS całości środków i osiągnięciu wieku emerytalnego przez ubezpieczonego jego członkostwo w OFE ustanie. (PAP Biznes)

map/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości