Według badań NBP przełożenie poziomu kursu walutowego na inflację wzrosło w ostatnich latach - Hardt, RPP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 sty 2022, 12:52

Według badań NBP przełożenie poziomu kursu walutowego na inflację wzrosło w ostatnich latach - Hardt, RPP

Według badań ekspertów NBP, przełożenie poziomu kursu walutowego na inflację wzrosło w ostatnich latach - powiedział w trakcie webinaru INE PAN członek RPP Łukasz Hardt.

"Oczywiste jest, że istotna część inflacji, ale nie najistotniejsza, w tym wskaźniku 8,6 proc. (odczyt inflacji za grudzień - PAP) pochodzi z globalnego wzrostu cen surowców. (...) Chociaż pewien wpływ umiarkowany ma, to znaczy polityka pieniężna ma wpływ na kurs walutowy, więc jeżeli jest istotny komponent inflacji o charakterze importowanym (...), to kurs walutowy ma znacznie i stawiam taką tezę, że pass-thorugh od kursu do dynamiki cen wzrósł w ostatnich latach. To też można wyprowadzić z badań ekspertów NBP, które są systematycznie przez nich przedstawiane w raportach o transmisji polityki pieniężnej" - powiedział Hardt.

Dodał, że największy wpływ na inflację w Polsce mają czynniki krajowe.

Kadencja Hardta w RPP wygasa 20 lutego, co oznacza, że weźmie on udział w jeszcze jednym planowym posiedzeniu RPP w dn. 8 lutego. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości