17-18 maja br. odbędzie się X edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 maj 2022, 09:27

17-18 maja br. odbędzie się X edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG

W dniach 17-18 maja br. w Jachrance odbędzie się X edycja Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG. Podczas spotkania działów HR poruszone zostaną tematy takie jak: Gender Pay Gap, ochrona sygnalistów, zarządzanie relacjami ze związkami zawodowymi, efektywne formy zatrudniania menedżerów, motywowanie pracowników, aspekty pracy zdalnej i hybrydowej, kradzież know-how przez pracowników oraz nowoczesne miejsce pracy.

Pierwszy dzień Kongresu wypełni dziewięć bloków dyskusyjnych. Podczas pierwszego z nich będzie mowa o Gender Pay Gap, czyli luce płacowej. Eksperci powiedzą jak ją obliczyć i dlaczego należy to zrobić. Ponadto uczestnicy będą mogli dowiedzieć się: Czym jest (skorygowana) luka płacowa? Dlaczego warto ją wyeliminować? Jak to zrobić?

Druga dyskusja panelowa będzie dotyczyć związku działu HR z sygnalistami. Z panelu pod tytułem „HR a sygnaliści – lider, uczestnik czy obserwator postępowania wyjaśniającego w świetle ustawy i praktyki” będzie można dowiedzieć się: Czy istnieje jeden właściwy model roli HR w rozpoznawaniu zgłoszeń od sygnalistów? Czy HR zawsze powinien brać udział w wyjaśnianiu nieprawidłowości? Czy to dobry pomysł, by zgłoszenia o nieprawidłowościach trafiały do HR-ów?

Kolejna debata zostanie poświęcona zarządzaniu relacjami ze związkami zawodowymi. Słuchacze dowiedzą się o: perspektywie compliance, specyfice banków i sektora finansowego, relacjach ze związkami zawodowymi w spółce publicznej.

Po krótkiej przerwie powróci temat efektywnych form zatrudniania kadry menedżerskiej i kluczowych specjalistów po wejściu w życie Polskiego Ładu. W tej części uczestnicy dowiedzą się jak Polski Ład wpłynie na: Formy zatrudnienia kadry managerskiej i kluczowych specjalistów; Implikacje podatkowe i ubezpieczeniowe związane z poszczególnymi tytułami prawnymi; Poziom obciążeń publicznoprawnych.

Następna dyskusja panelowa poświęcona będzie przybliżeniu przepisu na stworzenie zgranego i zmotywowanego zespołu. W tej części słuchacze poznają odpowiedzi na pytania: Jak zadbać o pracowników w kontekście nowych wyzwań i przedefiniowanych oczekiwań? Jak wspierać ich zdrowie, samopoczucie i dbać o work-life balance? Jak redukować stres oraz pierwsze symptomy wypalenia zawodowego, a także przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii i chorobom cywilizacyjnym?

W kolejnym panelu eksperci pochylą się nad tematyką nowych aspektów pozafinansowej motywacji pracowników. Rozważone zostaną zagadnienia: Zdrowie psychiczne pracownika - benefit czy nowy standard; Korzyści dla pracowników a korzyści dla firm; Wady motywacji finansowej.

Motywacja przechodzi swoją ewolucję w świecie VUCA. Ostatnie dwa lata przetasowały oczekiwania pracowników i zwiększyły zapotrzebowanie na elastyczność i bezpieczeństwo w środowisku zawodowym. Kluczowe staje się budowanie rozwiązań motywacyjnych tak, aby odpowiadały one na różne potrzeby pracowników, w zależności od ich stanowiska, wieku i sytuacji prywatnej. 

Na X Kongresie HR Spółek Giełdowych SEG porozmawiamy o tym: jakie formy motywacji pozafinansowej są aktualnie szczególnie cenione, jak realizacja wartości firmy łączy się z dbaniem o dobrostan i zdrowie psychiczne pracowników, jak połączyć to, co cenne dla firmy z tym, co ważne dla pracownika oraz czy premia motywuje tylko do otrzymania premii, czy do czegoś więcej? – mówi Aleksandra Rudnicka, Coach i Trener, Wellbee.

Po drugiej krótkiej przerwie zacznie się sesja "Great Opportunity". Wyzwania oraz dobre praktyki związane z ludźmi w firmie w dobie pandemii, pracy zdalnej i hybrydowej oraz tzw. Great Resignation. W tej części eksperci odpowiedzą na pytania: Jak zatrzymać talenty w firmie w dobie „Great resignation”? Jak budować / odbudowywać zaangażowanie pracowników w czasach pandemii / pracy zdalnej / hybrydowej? Dlaczego angażowanie i rozwój ludzi to obecnie rola WSZYSTKICH LIDERÓW (w tym CEO) a nie tylko "zadanie dla HR"?

Następnie omówiona zostanie kradzież know-how przez pracowników. Przytoczone będą typowe przypadki kradzieży a także wskazane zostanie jak zapobiegać oraz jak reagować w podobnych przypadkach.

Działy HR są przeciążone. Czy mają jeszcze czas na zajmowanie się zadaniami systemowymi takimi jak zabezpieczenie know-how spółki przed kradzieżą lub ujawnieniem przez pracowników? Niestety, jest to konieczne. Sprawy, które prowadziliśmy w ciągu ostatnich kilku lat pokazują, że zaniedbanie tej kwestii może kosztować spółkę nawet kilkadziesiąt milionów złotych i utratę reputacji.

Wystarczy nie dopilnować dokumentacji wewnętrznej – umów o poufności, zakazów konkurencji, regulaminów postępowania z informacjami poufnymi lub regulaminów postępowań wewnętrznych. Albo treści oświadczeń pracowników dotyczących prowadzenia przez nich lub przez ich najbliższych działalności konkurencyjnej. Drobne niedopatrzenia mogą być kluczowe dla możliwości skutecznego zwalniania pracowników nieprzestrzegających tych zasad. - mówi Agnieszka Fedor, Partner, Adwokat, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak

Część merytoryczną pierwszego dnia Kongresu zamknie debata o nowoczesnych miejscach pracy. W tej części eksperci skupią się na: Wzmocnieniu procesu onboardingu, zaangażowaniu pracowników a także najlepszych praktykach.

Ostatnie dwa lata wywróciły pojęcie miejsca pracy, co wymusiło zarówno na firmach, jak i pracownikach większą elastyczność w podejściu do tego jak rekrutujemy pracowników, jak ich wdrażamy, skąd i jak zespół wykonuje swoje zadania. Obecne sposoby pracy opierają się najczęściej na modelach hybrydowych. Ale co to oznacza dla Twojej firmy, pracowników i przyszłych technologii?

W miarę przechodzenia przez różne fazy rozwoju technologicznego firm wyzwania ewoluują z pilnych zmian w strategię przepływów pracy na przyszłość i wnioski: jak możemy zastosować to, czego się nauczyliśmy, do stworzenia nowego, ulepszonego, nowoczesnego miejsca pracy. Jako firma wspierająca rozwój technologiczny biznesu wskażemy najlepsze praktyki i rozwiązania technologiczne, które sprawdzają się doskonale w onboardingu i rozwoju pracowników. – mówi Paweł Szymczuk, Head of Apple Enterprise Sales, APN Promise.

Na zakończenie pierwszego dnia kongresu uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach integracyjnych - Escape Game.

Program drugiego dnia Kongresu to praktyczne warsztaty dotyczące m. in zagadnień takich jak:

  • Efektywne formy zatrudnienia kadry menedżerskiej i kluczowych specjalistów po wejściu w życie Polskiego Ładu
  • Oddech skutecznie redukuje stres – warsztaty z instruktorem oddechu
  • Zaangażowani pracownicy – jak nakłonić załogę do przekazywania wartościowych sygnałów?
  • Wzmocnij proces onboardingu, zaangażuj pracowników, powiel najlepsze praktyki
  • Trudne sprawy – rozwiązywanie umów o pracę w świetle nowych przepisów

Dwudniowe spotkanie zamknie dyskusja panelowa pt. „Pocovidowa organizacja pracy”, podczas której eksperci odpowiedzą na pytanie: „Czy wrócimy do biur?” oraz opowiedzą o organizacji miejsca pracy w domu, zakresie nadzoru i odpowiedzialności pracodawcy.

Organizatorem Kongresu jest Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Partnerami wydarzenia są: Benefit Systems, Crido, Extended Tools, Olesiński i Wspólnicy jako Partnerzy, APN Promise i Unicomp-WZA jako Partnerzy Technologiczni oraz Deloitte Legal, Develor, Sołtysiński Kawecki Szlęzak, Wellbee jako Patroni.

Szczegółowe informacje dotyczące X Kongresu HR Spółek Giełdowych SEG są dostępne na stronie

Źródło: Spółka, #SEG

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości