Skrót wiadomości, poniedziałek, 16 maja, 18.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 maj 2022, 18:30

Skrót wiadomości, poniedziałek, 16 maja, 18.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIAD PAP BIZNES

Answear. com, platforma cyfrowej sprzedaży odzieży, wznawia sprzedaż na rynku ukraińskim w części regionów tego kraju - poinformował PAP Biznes prezes Krzysztof Bajołek. Spółka spodziewa się w tym roku niższej niż w ubiegłym roku dynamiki wzrostu przychodów online, ale wzrosty powinny być solidne, dwucyfrowe. Marże mogą trochę ucierpieć.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa w kwietniu wyniosła 7,7 proc., wobec 6,9 proc. w marcu - podał Narodowy Bank Polski.

Komisja Europejska prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2022 roku wyniesie 3,7 proc., a w 2023 r. obniży się do 3 proc. - wynika z wiosennej rundy prognoz KE. Komisja szacuje inflację HICP na 11,6 proc. w bieżącym roku i oczekuje spadku do 7,3 proc. w 2023 r.

Deficyt sektora gg w Polsce w 2022 r. wyniesie 4,0 proc. PKB, a w 2023 r. wzrośnie do 4,4 proc. PKB - wynika z wiosennych prognoz Komisji Europejskiej. Dług sektora gg w 2022 r. ma wynieść 50,8 proc. PKB, a w 2023 r.: 49,8 proc. PKB.

Wyraźne przyspieszenie wzrostu cen mięsa oraz susza, obserwowana w Polsce i wśród części głównych światowych producentów i eksporterów żywności, podbiją roczny wskaźnik cen żywności w 2022 r. do 15 proc. - prognozują ekonomiści Credit Agricole. CA prognozuje, że inflacja CPI w Polsce wyniesie 12,4 proc. rdr w 2022 r. i 7,4 proc. w 2023 r.

Polska może wejść w techniczną recesję za 2-3 kwartały - ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w kwietniu spadł w Polsce o 5,0 pkt. do 413,5 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W II kwartale koniunktura w gospodarce polskiej poprawiła się - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Propozycje rządu dotyczące wsparcia kredytobiorców częściowo znoszą efekt dotychczasowych podwyżek stóp procentowych - oceniają ekonomiści Citi. Według szacunków ekspertów, wprowadzenie wakacji kredytowych można porównać do obniżki stóp procentowych o około 150 pb.

Deficyt w handlu strefy euro w marcu wyniósł 16,4 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec deficytu 7,6 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat.

Wzrost PKB Unii Europejskiej wyniesie w 2022 r. – 2,7 proc. , a w 2023 r. - 2,3 proc. - wynika z wiosennej prognozy, przedstawionej w poniedziałek przez Komisję Europejską. Najnowsze rokowania są mniej optymistyczne niż te z zimy.

Sprzedaż detaliczna w Chinach spadła o 11,1 proc. rdr w kwietniu po spadku poprzednio o 3,5 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

Produkcja przemysłowa Chin w ujęciu rdr spadła w kwietniu o 2,9 proc. wobec wzrostu poprzednio o 5,0 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

Bank centralny Chin pozostawił stopy procentowe bez zmian - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów ocenia, że w 2022 r. pozyska ponad 50 mld zł z emisji obligacji detalicznych - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Artur Soboń w kuluarach Konferencji Izby Domów Maklerskich. Dodał, że istotne będą też emisje na rynkach zagranicznych. W ocenie wiceministra, polityka fiskalna musi być w najbliższych latach bardziej ostrożna.

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec kwietnia 2022 r. wyniósł łącznie 3.877,3 mln euro wobec 2.736,2 mln euro na koniec poprzedniego miesiąca - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Ministerstwo Finansów w 2021 roku wymieniło łącznie waluty o równowartości 3,59 mld euro - podał resort finansów w komunikacie.

GIEŁDA

WIG20 pomimo porannych wzrostów zakończył poniedziałkowe notowania na ok. 0,2 proc. minusie, na co główny wpływ miało słabsze zachowanie spółek z sektora bankowego - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas. Zdaniem analityka, dla dalszej koniunktury ważny jest powrót przez WIG20 nad poziom 1.800 pkt., gdzie znajdują się istotne techniczne opory.

WIG20 zakończył poniedziałkową sesję spadkiem o 0,19 proc. do 1.762,22 pkt., WIG wzrósł o 0,21 proc. do 55.260,52 pkt. Zyskały także indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 wzrósł o 0,9 proc. do 17.827,4 pkt., a mWIG40 poszedł w górę o 1,15 proc. do 4.271,42 pkt. i był najmocniejszy z głównych indeksów.

SPÓŁKI

PGNiG zawarło porozumienie w sprawie możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy gazu LNG od Sempra Infrastructure Partners. Negocjacje dotyczyć będą zakupu łącznie 3 mln ton LNG rocznie przez 20 lat - podało PGNiG w komunikacie.

Cyfrowy Polsat postanowił o kontynuacji skupu akcji własnych. Wraz z Reddev Investments Ltd. i Tobe Investments Group Ltd. spółka chce skupić do 35 mln akcji własnych, które reprezentują nie więcej niż 5,47 proc. kapitału zakładowego i uprawniają do wykonywania nie więcej niż 4,27 proc. ogólnej liczby głosów na walnym. Proponowana w zaproszeniu cena wyniesie 22,28 zł za akcję - podał Cyfrowy Polsat w komunikacie.

Marek Kempny od 2 czerwca 2022 roku będzie pierwszym wiceprezesem Getin Noble Banku. Rada nadzorcza powierzyła mu jednocześnie pełnienie obowiązków prezesa, do czasu powołania nowego - poinformował bank w komunikacie.

W kwietniu 2022 r. kancelaria z Grupy Votum uzyskała w sprawach frankowych 482 sądowych orzeczeń, co było rekordowym poziomem, a w całym II kwartale może zapaść łącznie nawet 1.500 wyroków - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze AC SA zdecydowali, że spółka wypłaci 20,1 mln zł dywidendy, czyli 2 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Centrum Nowoczesnych Technologii rekomenduje, by 25,9 mln zł zysku netto za 2021 rok przeznaczyć na kapitał zapasowy. Jednocześnie chce przeprowadzenia skupu akcji z kapitału rezerwowego - podała spółka w komunikacie.

Długi okres przejściowy na embargo dla ropy z Rosji dawałby MOL przewagę konkurencyjną wobec regionalnych rywali - oceniają eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich.

Planowaną datą połączenia Allianz i Avivy jest 1 lipca 2022 r., od 2 lipca spółki będą działać pod marką Allianz - poinformowała Aviva w komunikacie.

Łączny koszt wytworzenia gry House Flipper Pets DLC nie przekroczyły 1,25 mln zł i zostały w pełni zwrócone w ciągu pierwszej doby sprzedaży za pośrednictwem platformy Steam - poinformował PlayWay w komunikacie.

WALUTY

Złoty w poniedziałek umacnia się, a w najbliższym czasie czynnikiem wspierającym jego siłę może być większa korekta wzrostowa na EUR/USD - ocenił w rozmowie z PAP Biznes kierownik departamentu analiz DM TMS Brokers, Łukasz Zembik. Na polskim długu trend wzrostowy rentowności jest już mocno zaawansowany, a tym samym większy ruch korekcyjny musi się pojawić – dodał ekonomista.

O godzinie 16.14 kurs EUR/PLN spadał o 0,56 proc. do 4,6535, a USD/PLN zniżkował o 0,57 proc. do 4,4708.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0422 USD i 135,01 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

Wskaźnik ROE sektora bankowego na koniec marca wyniósł 5,64 proc. wobec 4,86 proc. w lutym i 0,42 proc. w marcu 2021 roku - podała KNF w opracowaniu.

ENERGETYKA

Rozważane są dwa modele wydzielenia aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Decyzja o wyborze optymalnego modelu dla Skarbu Państwa zostanie podjęta po analizach prawnych i finansowych - poinformował wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce w kwietniu wyniosło 14.360 GWh, co oznacza wzrost o 4,21 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym spadła w Polsce w kwietniu 2022 r. do 49,91 proc. całej produkcji z 51,41 proc. w kwietniu 2021 roku - wynika z danych PSE.

TOWARY, PALIWA

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie rosną pomimo słabych danych z gospodarki Chin, która jest największym odbiorcą metali bazowych na świecie. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest po 9.195,00 USD za tonę, wyżej o 0,4 proc. i po wzroście wcześniej o 1,4 proc. - informują maklerzy.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec są wyceniane po 111,11 USD za baryłkę, po wzroście o 0,58 proc., lipcowe futures na Brent idą w górę o 0,19 proc. do 111,77 USD/b.

WYDARZENIA Z KRAJU

Pierwsze środki z Krajowego Planu Odbudowy mogą trafić do Polski na przełomie sierpnia i września - powiedział w telewizji wPolsce .pl minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Liczymy na formalne zaakceptowanie KPO w najbliższych dniach - albo na środowym posiedzeniu komisarzy, albo w przyszłym tygodniu; to formalność, uzgodnienia zostały poczynione, jest kompromis pomiędzy Polską a KE - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o Krajowy Plan Odbudowy.

Lider PO Donald Tusk w poniedziałek po raz kolejny zaapelował do innych formacji opozycyjnych o wspólny start w następnych wyborach parlamentarnych. "Zjednoczeni na pewno wygramy" - przekonuje szef Platformy Obywatelskiej.

Szef polskiego rządu rozmawiał z sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Rozmowy dotyczyły m.in. zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz wzmocnienia NATO – podała KPRM w poniedziałkowym komunikacie.

W tej chwili nic na to nie wskazuje - powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, pytany czy będą wcześniejsze wybory. Poinformował, że w PiS trwają prace nad nowymi założeniami programowymi, w związku ze zmianą sytuacji gospodarczej i geopolitycznej.

Do Polski od 24 lutego przyjechało 3,4 mln osób z Ukrainy, wyjechało na Ukrainę 1,3 mln osób - podała Straż Graniczna.

Liczba zgonów w 2021 przekroczyła o 154 tys. średnioroczną z ostatnich 50 lat - podał GUS.

Od początku roku strażacy odnotowali ponad 3 tys. pożarów w lasach. To ponad trzykrotnie więcej niż w analogicznym czasie 2021 roku - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że w tegorocznych pożarach lasów zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych.

W Polsce nie ma stanu epidemii, ale stan zagrożenia epidemicznego. Spada liczba zakażeń i hospitalizacji, są szczepionki i leki. Pamiętajmy jednak, że COVID-19 nie zniknął – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 16 maja obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Na północ od Charkowa wojska rosyjskie usiłują powstrzymać ruch wojsk ukraińskich w kierunku granicy z Rosją. Główne działania bojowe toczą się w Donbasie, siły ukraińskie odparły tam 17 ataków – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w podsumowaniu operacyjnym w poniedziałek rano.

W połowie lipca ukraińskie siły będą gotowe do przeprowadzenia szerokiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim najeźdźcom; ten termin jest uwarunkowany napływającymi na Ukrainę dostawami ciężkiego uzbrojenia od zachodnich partnerów - zadeklarował w niedzielę wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała w poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie podjął formalną decyzję w sprawie pełnego członkostwa w Sojuszu.

Norwegia, Dania i Islandia są gotowe udzielić pomocy Szwecji i Finlandii wszelkimi niezbędnymi środkami, jeśli zostaną one zaatakowane zanim staną się formalnie członkami NATO - ogłosili w poniedziałek we wspólnym komunikacie premierzy trzech nordyckich krajów.

Prezydent Emmanuel Macron przyjął w poniedziałek w Pałacu Elizejskim premiera Jeana Castexa w związku z objęciem drugiej kadencji po wygranych wyborach prezydenckich 24 kwietnia. Castex złożył dymisję na ręce prezydenta. Nowym szefem rządu ma zostać mianowana kobieta – podają źródła rządowe.

W poniedziałek podpisano umowy zezwalające na przekazanie Federacji Rosyjskiej aktywów grupy Renault w Rosji – poinformował francuski koncern motoryzacyjny. Renault zastrzega, że ma możliwość odkupienia swoich udziałów w AwtoWAZ przez sześć lat.

Unia Europejska będzie potrzebować jeszcze kilku dni, aby osiągnąć porozumienie w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - oświadczyła w poniedziałek w Brukseli niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.

Od poniedziałku zniesiony został we Francji obowiązek noszenia maseczek w transporcie publicznym - metrze, autobusach, tramwajach, pociągach, samolotach i taksówkach. Ze względu na Covid-19 noszenie maseczek jest jednak zalecane w szczególności osobom starszym z tzw. grup ryzyka oraz w godzinach szczytu. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości