DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street kończy sesję blisko zera, w ciągu dnia duża zmienność | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 maj 2022, 22:22

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street kończy sesję blisko zera, w ciągu dnia duża zmienność

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się w okolicach zera, ale w ciągu dnia panowała duża zmienność z powodu wygasania serii opcji. Inwestorzy analizują perspektywy dla wzrostu PKB na świecie w najbliższym okresie.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 31.261,90 pkt. W tym tygodniu Dow stracił 2,9 proc. i jest to jego pierwsza 8-tygodniowa seria spadków od 1932 r.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,01 proc. i wyniósł 3.901,36 pkt. W pewnym momencie indeks spadał ponad 2 proc. i znalazł się w strefie niedźwiedzia po tym jak od szczytu ze stycznia był już ponad 20 proc. poniżej. W całym kończącym się tygodniu S&P 500 stracił łącznie 3 proc.

Nasdaq Composite spadł o 0,30 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.354,62 pkt. Indeks już od pewnego czasu znajduje się w bessie, po spadku o 30 proc. wobec historycznego szczytu z listopada 2021 roku.

„Podczas, gdy wiele czynników powoduje obecną wyprzedaż, bezpośrednią przyczyną niedawnego przyspieszenia spadków akcji są obawy dotyczące kondycji amerykańskiego konsumenta. Po raz pierwszy w okresie po pandemii Covid-19, sprzedawcy detaliczni utknęli z nadmiarem zapasów. Koszty związane z inflacją również odbijają się na ich zarobkach” – ocenił Bill Stone, CIO Glenview Trust.

"Akcje są nadal wyceniane liberalnie, a psychologia, która ciągnęła je w górę przez dekadę stała się negatywna. Przeciętny rynek niedźwiedzia trwa rok (338 dni, mówiąc bardziej precyzyjnie). Obecne spadki trwają dopiero jedną trzecią tego czasu, więc prawdopodobnie jest jeszcze więcej miejsca na zniżki, chociaż mogą być one przerywane ostrymi ruchami w górę" - uważa George Ball, przewodniczący rady nadzorczej firmy inwestycyjnej Sanders Morris Harris.

Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już prawie trzy miesiące. Rosja odetnie dostawy gazu ziemnego do Finlandii od soboty po odmowie płacenia za paliwo w rublach. Zgodnie z oświadczeniem fińskiego importera Gasum Oy, przepływy głównym rurociągiem od największego dostawcy w regionie mają się zatrzymać we wczesnych godzinach porannych w sobotę. W zeszłym miesiącu Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii.

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie operujące na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego przypuściły 14 ataków, które zostały odparte przez Ukraińców - wynika z podsumowania sytuacji operacyjnej opublikowanej przez sztab generalny ukraińskiej armii.

Ze spółek Deere spadł o 10 proc. Kwartalna sprzedaż spółki wyniosła 12,03 mld USD, a oczekiwano 13,23 mld USD.

Deckers Outdoor rósł o 18 proc. Zysk na akcję spółki w pierwszym kwartale wyniósł 2,51 USD, a oczekiwano 1,32 USD.

Foot Locker szedł w górę o 3,5 proc. Zysk na akcję spółki w I kw. wyniósł 1,6 USD. Oczekiwano 1,55 USD.

VF Corp. rósł o 4,5 proc. po wydaniu lepszych od oczekiwań prognoz zysku na cały rok.

Ross Stores spadł o 21,5 proc. - kwartalny zysk i prognozy całoroczne były gorsze od oczekiwań.

Palo Alto Networks zwyżkował o 11,5 proc. po tym, jak spółka podała, że w I kw. zysk na akcję i przychody były lepsze od oczekiwań.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 2,83 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 1 pb do 3,04 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 21 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 177 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec są wyceniane po 112,50 USD za baryłkę, po wzroście o 0,26 proc., lipcowe futures na Brent idą w górę o 0,38 proc. do 112,45 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości