Skrót wiadomości, piątek 20 maja, 18.40 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 maj 2022, 18:49

Skrót wiadomości, piątek 20 maja, 18.40

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

SFD, po restrukturyzacji kanałów sprzedażowych na początku roku, spodziewa się dwucyfrowej dynamiki wzrostu przychodów w drugim kwartale i poprawy marż – ocenili w rozmowie z PAP Biznes przedstawiciele zarządu. Spółka przyspiesza ekspansję zagraniczną i planuje w najbliższych latach pojawiać się na ok. sześciu nowych rynkach rocznie.

Grupa VRG spodziewa się mocnego drugiego kwartału, podtrzymuje tegoroczny cel dwucyfrowego wzrostu sprzedaży i poprawy marży - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele spółki.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2022 r. wzrosła o 13,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 11,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 15,5 proc., a mdm spadku o 11,1 proc.

Wakacje mogą przynieść wyraźne spowolnienie w przemyśle oraz budownictwie - wskazują ekonomiści. Dobra koniunktura w przemyśle ma nadal charakter inflacyjny.

Ceny produkcji przemysłowej w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 23,3 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W kwietniu wzrost produkcji sprzedanej rdr (w cenach stałych) odnotowano w 30 spośród 34 działów przemysłu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W kwietniu w porównaniu z marcem 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 0,2 proc. Wzrost zatrudnienia w kwietniu mdm był wynikiem m.in. przyjęć w firmach - podał GUS. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,8 proc.

Wzrost wynagrodzeń przyśpieszył w kwietniu do 14,1 proc. rdr, powyżej oczekiwań rynku (+12,6 proc). W kolejnych miesiącach wynagrodzenia będą wciąż rosły w dwucyfrowym tempie, presja płacowa będzie się narastać - oceniają ekonomiści. Obecnie wynagrodzenia rosną nieco szybciej od inflacji, jednak w drugiej połowie roku ta tendencja zacznie się odwracać.

Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w stosunku do marca 2022 r. o 0,6 proc. Konsensus PAP Biznes zakładał spadek o 1,9 proc. Miesięczny spadek wynagrodzenia w kwietniu spowodowany był m.in. wypłatami w marcu premii uznaniowych, świątecznych i kwartalnych, a także nagród rocznych.

W 2021 r., w porównaniu z 2020 r., liczba widzów w kinach stałych wzrosła o 40,9 proc. do 27,5 mln - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

NBP w kwietniu utrzymał zasoby złota na poziomie 7,352 mln uncji - poinformował NBP w komunikacie.

W kwietniu 2022 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 45,1 proc., po wzroście o 35,9 proc. w marcu - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do marca ceny wzrosły o 8,7 proc.

Globalne zbiory zbóż w sezonie 2021/22 wyniosą 2.291 mln ton wobec 2.287 mln ton prognozowanych w kwietniu - wynika z majowego raportu IGC (Międzynarodowej Rady Zbożowej).

Bank centralny Chin utrzymał bez zmian 1-roczną stopę procentową, a 5-letnią obniżył - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2022 r. wzrosło o 5,6 mld zł (+0,5 proc.) mdm i wyniosło ok. 1.153,8 mld zł - podał resort finansów w szacunkowych danych.

GIEŁDA

Korekcyjne odbicie na warszawskim parkiecie może być kontynuowane co najmniej do okolic 1.850 pkt. na WIG20, jednak warunkiem jest poprawa sentymentu na giełdach z USA - powiedział PAP Biznes analityk BM PKO BP, Przemysław Smoliński. Zdaniem analityka, jeśli giełdy amerykańskie będą dalej znacząco zniżkować, to minima warszawskiego parkietu z ubiegłego tygodnia mogą być zagrożone.

WIG20 zakończył piątkową sesję wzrostem o 0,35 proc. do 1.782,66 pkt., WIG zwyżkował o 0,24 proc. do 55.687,59 pkt. Spośród indeksów małych i średnich spółek sWIG80 wzrósł o 0,5 proc. do 17.929,31 pkt., a mWIG40 zakończył środowe notowania na 0,05 proc. minusie na poziomie 4.254,54 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG Upstream Norway podpisało z Wellesley Petroleum umowę kupna udziałów w złożu gazowym Ørn na Morzu Norweskim. Jego eksploatacja zapewni grupie PGNiG dodatkowe 0,25 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie od 2026 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Agencja Fitch potwierdziła długoterminowe ratingi IDR dla PGNiG na poziomie "BBB" z perspektywą stabilną - poinformowała agencja Fitch.

PGNiG zarezerwowało zdecydowaną większość przepustowości gazociągu Baltic Pipe łączącego Polskę poprzez Danię z Norweskim Szelfem Kontynentalnym. Wielkość rezerwacji została określona na podstawie potrzeb bilansowych PGNiG, związanych z decyzją o nieprzedłużaniu kontraktu jamalskiego - zakomunikowała w piątek spółka.

Dwa wypadki w kopalniach JSW w kwietniu wpłyną na wyniki grupy w drugim kwartale. Trwają analizy, które pozwolą m.in. na oszacowanie strat w wydobyciu - poinformowali przedstawiciele grupy.

Agora szacuje, że wydatki na reklamę wzrosną w Polsce w tym roku o 3-6 proc. - poinformowała spółka w raporcie.

Agora planuje zakończyć prace nad strategią rozwoju grupy na lata 2023-2027 do końca 2022 roku, ale już zapowiada bardziej selektywne inwestycje - poinformowała podczas telekonferencji prezes Agory Bartosz Hojka.

Strata netto Agory w I kw. 2022 roku wyniosła 31,8 mln zł wobec 56,3 mln zł straty rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali straty netto w przedziale 24,2-25,3 mln zł.

Przychody spółki P4, właściciela sieci komórkowej Play, spadły w pierwszym kwartale 2022 roku do 1,77 mld zł z 1,81 mld zł - podała spółka w komunikacie.

Grupa Torpol odnotowała w pierwszym kwartale 2022 roku 20,3 mln zł zysku netto wobec 6,5 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik jest zgodny z publikowanymi na początku maja szacunkami.

Comarch odnotował w I kw. 2022 roku 32,4 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 26,1 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus PAP Biznes zakładał, że zysk netto wyniesie 25,5 mln zł, a prognozy analityków znajdowały się w przedziale 23,8-28,4 mln zł.

Grupa Kino Polska TV odnotowała w I kw. 2022 roku 12,7 mln zł zysku netto wobec 6,4 mln zł przed rokiem, co oznacza wzrost rdr o 100 proc. - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik jest zgodny z opublikowanymi w maju wstępnymi danymi.

Spółka zależna Apatora - Apator Powogaz - sprzedała posiadany w rosyjskiej spółce AO Teplovodomer pakiet akcji za ok. 348 tys. zł - podał Apator w komunikacie. Apator Powogaz miał akcje stanowiące 50 proc. udziału kapitału zakładowego w spółce AO Teplovodomer.

Walne zgromadzenie Erbudu przyjęło uchwałę o upoważnieniu zarządu do nabycia przez spółkę akcji własnych w celu ich umorzenia za nie więcej niż 20 mln zł - wynika z uchwał ZWZ.

Spółka Lubonet Światłowód zaprosiła do składania ofert sprzedaży 13.000.000 akcji Elektrimu, stanowiących 15,51 proc. kapitału, po 19,9 zł za akcję - podał pośredniczący w ofercie Trigon Dom Maklerski.

Pointpack zawarł umowę, zgodnie z którą ma nabyć udziały w spółce P2A BOX, stanowiące ok. 51 proc. kapitału zakładowego - podał Pointpack w komunikacie.

Zarząd Bestu podjął uchwałę ws. ustanowienia publicznego programu emisji obligacji, zakładającego możliwość emisji wielu serii obligacji o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 250 mln zł - podała spółka w komunikacie.

DYWIDENDA

Walne zgromadzenie LPP zdecydowało w piątek o wypłacie dywidendy w wysokości 350 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Zarząd VRG rekomenduje, by kwota 39,86 mln zł pochodząca z kapitału zapasowego trafiła na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy - poinformowała spółka w komunikacie.

JSW będzie rozmawiać z PFR o możliwości wypłaty dywidendy - poinformowali przedstawiciele JSW.

Walne zgromadzenie Energi zdecydowało o przeznaczeniu zysku netto spółki za 2021 rok w wysokości 210 mln zł w całości na kapitał rezerwowy - podała spółka w uchwałach WZ.

Zarząd Forbuild rekomenduje, aby spółka przeznaczyła na dywidendę za 2021 rok łącznie 4 mln zł, czyli 0,30 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Czynniki krajowe wspierają trend umacniania złotego i w perspektywie tygodnia kurs EUR/PLN może dążyć do okolic 4,60 - powiedział PAP Biznes ekonomista ds. rynków finansowych Santander Bank Polska, Jarosław Kosaty. Zdaniem ekonomisty, na krajowym długu jest jeszcze miejsce na wzrost rentowności 10-latek do strefy 7-7,5 proc.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0577 USD i 135,34 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu 2022 r. spadła w Polsce o 32,5 proc. rdr i wyniosła 5,142 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Mdm wartość kredytów spadła o 16,3 proc.

Spada poziom akceptacji wniosków kredytowych przez banki - ocenia główny analityk Biura Informacji Kredytowej (BIK) Waldemar Rogowski.

TOWARY, PALIWA

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie rosną po decyzji banku centralnego Chin o obniżce długoterminowej stopy procentowej. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,4 proc. - po 9.455,00 USD za tonę - informują maklerzy.

W najbliższym czasie można oczekiwać dalszych podwyżek cen benzyny na stacjach - wynika z raportu analityków e-petrol.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec są wyceniane po 112,50 USD za baryłkę, po wzroście o 0,26 proc., lipcowe futures na Brent idą w górę o 0,38 proc. do 112,45 USD/b.

WYDARZENIA Z KRAJU

Gdyby nie przyjęto naszych poprawek do prezydenckiego projektu noweli o SN, to byśmy tego projektu nie poparli - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według niego, przyjęte poprawki eliminują zagrożenia, które oznaczałyby załamanie i katastrofę w sądownictwie. Sejmowa komisja zarekomendowała przed północą w czwartek prezydencki projekt noweli regulacji o Sądzie Najwyższym. W projekcie zostały zachowane zasadnicze założenia z przedłożenia, ale z najważniejszych zmian wykreślono jeden z artykułów odnoszący się do możliwości przeprowadzenia "testu bezstronności i niezawisłości" w stosunku do sędziów w zapadłych już orzeczeniach - poprawkę taką zgłosiła Solidarna Polska. Do projektu dodano także preambułę.

W moim osobistym przekonaniu poprawki przyjęte na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości do prezydenckiego projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym to nie są zmiany, które wypaczałyby ten projekt - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Trwają prace nad nowym programem Prawa i Sprawiedliwości; chcemy, aby ten program był odzwierciedleniem tego, co dzieje się w kraju - poinformował sekretarz generalny tej partii Krzysztof Sobolewski. Na czerwiec planowana jest konwencja PiS, a po niej seria spotkań w terenie.

Procedowana ustawa o podatku PIT od osób fizycznych przywraca możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi – powiedziała w piątek wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha

Utrzymywanie zakazu odwiedzin pacjentów nie znajduje podstawy w świetle obowiązującego prawa, a także jest sprzeczne z rekomendacjami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego w tym zakresie – przekazał w piątek resort.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy podzieliło los Mariupola i zostało doszczętnie zniszczone przez rosyjskie wojska; na podwórkach znajdują się groby, ocalałych budynków już nie ma, a wielu domów nie uda się odbudować - poinformował w piątek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

W związku z gwałtownym wzrostem cen ropy naftowej po wybuchu wojny na Ukrainie Bundestag zaaprobował w czwartek wieczorem obniżenie w czerwcu, lipcu i sierpniu stawek podatkowych na paliwa, do poziomu dozwolonego przez Unię Europejską.

Rosja odetnie od soboty dostawy gazu ziemnego do Finlandii po odmowie płacenia za paliwo w rublach – poinformował fiński operator infrastruktury gazowej.

Ministrowie finansów krajów grupy G7 zdecydowali w piątek o wsparciu Ukrainy dodatkowym, krótkoterminowym wsparciem budżetowym w wysokości 9,5 mld dolarów – podała agencja dpa. Ministrowie siedmiu wiodących gospodarek spotkali się w Petersbergu koło Bonn.

Minister finansów Niemiec Christian Lindner powiedział w piątek, że rząd RFN nie popiera kolejnego wspólnego zadłużenia się UE na rzecz odbudowy Ukrainy, na wzór mechanizmu wykorzystanego do wsparcia unijnej gospodarki po pandemii Covid-19. Rozwiązanie takie rozważa Komisja Europejska.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie będzie już zasiadać w radzie nadzorczej rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft – podaje w piątek dziennik "Tagesspiegel", powołując się na komunikat tego przedsiębiorstwa.

Emir Kataru szejk Tamim ibn Hamad as-Sani potwierdził w piątek w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem RFN Olafem Scholzem zawarcie porozumienia w sprawie dostaw katarskiego gazu do Niemiec od 2024 roku.

Władze Rumunii i Mołdawii koordynują współpracę na wypadek wzrostu zagrożenia za strony Rosji - podały w piątek ministerstwa spraw wewnętrznych obu państw, wskazując, że podczas piątkowego spotkania ich szefów w Bukareszcie omówione zostały wspólne scenariusze działania w sytuacji eskalacji konfliktu ukraińskiego.

Władze Kanady nałożyły kolejne sankcje na bogatych Rosjan i wprowadziły zakaz eksportu luksusowych dóbr do Rosji, a także importu z Rosji, w tym alkoholu i biżuterii – poinformowała w piątek kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

Z powodu fali upałów we Francji, udział pszenicy ocenianej jako będąca w dobrym lub bardzo dobrym stanie, spadł do 73 proc. Zbiory tego zboża we Francji, która jest największym producentem pszenicy w UE, są zagrożone - przekazał Bloomberg powołując się na dane agencji płatniczej FranceAgriMer.

Sekretarz generalny Pałacu Elizejskiego Alexis Kohler ogłosił w piątek skład nowego rządu Francji. Nową szefową dyplomacji została obecna ambasador w Wielkiej Brytanii Catherine Colonna. W poniedziałek urząd premiera objęła Elizabeth Borne.

Władze Szanghaju po raz pierwszy od sześciu dni zgłosiły w piątek nowe zakażenia koronawirusem wykryte poza obszarami kwarantanny; w dzielnicy zaostrzono restrykcje, ale nie ma doniesień o planach przedłużenia lockdownu, który ma się skończyć 1 czerwca. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości