TYDZIEŃ W KRAJU: Sprzedaż detaliczna i produkcja budowlana w IV, wyniki spółek w I kw. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 maj 2022, 06:33

TYDZIEŃ W KRAJU: Sprzedaż detaliczna i produkcja budowlana w IV, wyniki spółek w I kw.

Ciąg dalszy publikacji danych obrazujących aktywność gospodarki w kwietniu - w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poinformuje o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. Kolejne spółki z GPW opublikują wyniki finansowe za I kw., w tym wchodzące w skład WIG20 PGE, CCC, Allegro i CD Projekt.

Ekonomiści oczekują mocnych danych makro za kwiecień - ich zdaniem sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła rdr o 17,8 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się rdr o 18,7 proc. Miesiąc wcześniej sprzedaż detaliczna wzrosła o 9,6 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa poszła w górę rdr o 27,6 proc. rdr.

"Aktywność budowlana prawdopodobnie utrzymała się na wysokim poziomie, zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym. Spodziewane załamanie inwestycji doprowadzi do wyhamowania produkcji budowlano-montażowej jeszcze w tym roku" - napisali w piątek ekonomiści PKO BP.

Publikowane w poniedziałek dane powinny się wpisać w scenariusz, zgodnie z którym wytracanie tempa wzrostu przez krajową gospodarkę, ma na początku II kwartału łagodny charakter. W centrum uwagi ekonomistów pozostaje inflacja i stopy procentowe, stąd kolejne publikacja danych analizowane są pod kątem wpływu na ceny i politykę monetarną.

"...na razie osłabienie realnej aktywności ekonomicznej po wybuchu wojny w Ukrainie jest bardzo nieznaczne, za to procesy indeksacji nominalnej w gospodarce wciąż się rozpędzają, co zwiększa obawy o to, że inflacja CPI może zajechać wyżej niż się nam zdawało i okazać się bardziej uporczywa. Kolejne potwierdzenia tych tendencji w danych będą sprzyjały wzrostowi oczekiwań nt. skali dalszych podwyżek stóp NBP" - napisali w piątek, po publikacji danych dotyczących produkcji przemysłowej oraz przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw ekonomiści Santander BP.

We wtorek Narodowy Bank Polski poinformuje o podazy pieniądza M3 w kwietniu. Rynkowy konsensus wskazuje na wzrost podaży pieniądza o 8,4 proc. rdr, po wzroście o 7,9 proc. w marcu.

W środę GUS opublikuje kolejną edycję Biuletynu Statystycznego, zawierającego szereg szczegółowych danych z różnych obszarów gospodarki. Inwestorzy poznają także oficjalne dane o kwietniowym bezrobociu. Zgodnie z szacunkami resortu pracy, stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3 proc. i była o 0,1 pkt. proc. niższa niż miesiąc wcześniej. Ekonomiści prognozowali stopę bezrobocia na poziomie 5,3 proc.

N środę i czwartek zaplanowane jest kolejne posiedzenie Sejmu, na którym na być głosowany prezydencki projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, przewidujący m.in likwidację Izby Dyscyplinarnej. Taki scenariusz przybliży Polskę do odblokowania pieniędzy z funduszu odbudowy, co powinno wspierać notowania złotego.

"Sejmowa komisja sprawiedliwości w końcu zdołała zakończyć prace nad projektem, co potwierdza, że partie koalicji rządowej porozumiały się w tej sprawie i wynik głosowania Sejmu powinien być pozytywny. Jeśli tak, to będzie to krok przybliżający nas do odblokowania pieniędzy z funduszu odbudowy" - oceniają ekonomiści Santander BP, którzy jednocześnie zapatrują się umiarkowanie pozytywnie na kierunek zmian kursu złotego w najbliższym tygodniu.

"EUR/PLN powinien po weekendzie kontynuować ruch w dół. Na najbliższy tydzień widzimy przedział 4,62-4,63 z możliwą tymczasową próbą zejścia do 4,60-4,61. Mocniejszemu złotemu będą sprzyjać dane makro przemawiające za większą skalą podwyżek stóp NBP, EUR/USD próbujący przebijać się w górę powyżej 1,06 i rosnące szanse na odblokowanie KPO" - napisali w piątkowej analizie. W poprzednim tygodniu kurs EUR/PLN spadł ponad 1 proc. i w piątek popołudniu znajdował się na poziomie 4,626. Złotemu powinno sprzyjać wyhamowania spadków przez EUR/USD. Po sześciu kolejnych tygodniach spadków do poziomu wieloletniego minimum, w poprzednim tygodniu kurs poszedł w górę o 1,5 proc. do 1,055.

W tym tygodniu kolejna grupa notowanych na GPW spółek opublikuje raporty za I kwartał. W poniedziałek wyniki finansowe podadzą m.in. Archicom i Dom Development, we wtorek PGE, Grupa Pracuj, PGE, Huuuge i Oponeo, w środę CCC, TIM, Wielton, Tauron, Ferrom, Celon Pharma i Echo Investment, w czwartek Allegro, CD Projekt, Pekabex, Biomed Lublin i PHN, a w piątek Mirbud oraz Marvipol.

*****************

UBIEGŁY TYDZIEŃ

Poprzedni tydzień stał pod znakiem publikacji danych makro. Publikacje potwierdziły dobrą kondycję krajowej gospodarki w pierwszych miesiącach 2022 roku. Według wstępnych wyliczeń GUS, PKB Polski w I kwartale 2022 roku wzrósł o 8,5 proc. rdr wobec wzrostu o 7,6 proc. rdr w IV kw. 2021 r. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w I kw. 2022 r. PKB wzrósł o 8,1 proc. rdr. Pełne dane o PKB w I kw. GUS poda 31 maja.

Produkcja przemysłowa w kwietniu 2022 r. wzrosła o 13,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 11,3 proc. - podał GUS. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w kwietniu wzrosła rdr o 15,6 proc., a mdm spadła o 0,4 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 15,5 proc., a mdm spadku o 11,1 proc. W marcu produkcja wzrosła o 17,3 rdr.

Wysokie tempo wzrostu utrzymują wynagrodzenia - przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2022 r. wyniosło 6.626,43 zł, co oznacza wzrost o 14,1 proc. rdr. Dane było o 1,5 pkt. proc. wyższe od prognoz ekonomistów. Miesiąc wcześniej przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 12,4 proc.

Natomiast przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 2,8 proc. rdr. Odczyt był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Miesiąc wcześniej zatrudnienie wzrosło o 2,4 proc. rdr.

Kolejny rekord ustanowiła inflacja PPI. W kwietniu ceny produkcji przemysłowej wzrosły rdr o 23,3 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,9 proc. - podał GUS. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w kwietniu wzrosły o 20,7 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,1 proc. Miesiąc wcześniej ceny wzrosły o 21,9 proc. rdr i 6,6 proc. mdm.

Przyspiesza również inflacja bazowa. NBP poinformował, że w kwietniu wyniosła 7,7 proc., wobec 6,9 proc. w marcu.

Komisja Europejska przedstawiła najnowsze prognozy ekonomiczne. Wynika z nich, że wzrost PKB Polski w 2022 roku wyniesie 3,7 proc., a w 2023 r. obniży się do 3 proc. Komisja szacuje inflację HICP na 11,6 proc. w bieżącym roku i oczekuje spadku do 7,3 proc. w 2023 r.

Zdanie KE wojna w Ukrainie będzie miała znaczny wpływ na działalność gospodarczą w horyzoncie prognozy, głównie poprzez spadek sentymentu konsumenckiego, załamanie w handlu z Rosją i Ukrainą oraz wzrost inflacji.

"Szczególnie wyższa niepewność co do perspektyw gospodarczych i podwyższona inflacja obniżą skłonność gospodarstw domowych do wydatków, choć duży napływ uchodźców z Ukrainy da impuls do wzrostu konsumpcji i pozwoli nieco zrekompensować wyżej wymienione czynniki" - napisano.

Komisja prognozuje, że deficyt sektora gg w 2022 r. wyniesie 4,0 proc. PKB, a w 2023 r. wzrośnie do 4,4 proc. PKB. Natomiast dług sektora gg w 2022 r. ma wynieść 50,8 proc. PKB, a w 2023 r.: 49,8 proc. PKB. (PAP Biznes)

tj/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości