Allegro przewiduje w II kw. większą dynamikę sprzedaży GMV niż w I kw. 2022 roku (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 maj 2022, 15:03

Allegro przewiduje w II kw. większą dynamikę sprzedaży GMV niż w I kw. 2022 roku (wywiad)

Allegro przewiduje w II kwartale większą dynamikę sprzedaży GMV niż w I kw. 2022 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes Jon Eastick, dyrektor finansowy spółki. Dodał, że grupa nie zmienia celów finansowych do 2026 roku.

"Porównując rok do roku musimy pamiętać, że ograniczenia w handlu wynikające z lockdownu trwały do maja 2021, a to miało bezpośrednie przełożenie na nasze wyniki. Dlatego spodziewamy się wyższej dynamiki wzrostu GMV w drugim kwartale. Podobna sytuacja miała miejsce w krajach, gdzie działa Mall. Tam też widzimy, że dynamika wzrostu poprawiła się od maja" - powiedział CFO.

Wartość sprzedanych produktów (GMV) na platformie grupy Allegro w pierwszym kwartale 2022 roku wyniosła 10,82 mld zł (wzrost o 12,8 proc. rdr). Spółka szacuje zmniejszone przez kilka dni wydatki konsumentów z powodu wybuchu wojny na Ukrainie na 140 mln zł.

Allegro obniżyło w czwartek rano tegoroczną prognozę wzrostu GMV do 15-20 proc. z "wysokich kilkunastu do niskich 20 proc." przewidywanych wcześniej.

"Obecnie na rynku panuje niepewność, pojawiają się głosy, że będzie krach, jeśli chodzi o popyt ze strony konsumentów z powodu większych kosztów. Ostatnie wyniki sprzedaży detalicznej w Polsce pokazują, że dalej polski konsument jednak kupuje. Ma to niewątpliwie związek z działaniami ze strony rządu, mającymi na celu ochronę przed inflacją. Wyższa inflacja z powodu wojny w Ukrainie, może zostać z nami trochę dłużej niż spodziewaliśmy się 3 miesiące temu. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że polski konsument może odczuć narastającą presję cenową, dlatego postanowiliśmy obniżyć tegoroczne prognozy. Analogiczna sytuacja jest na wszystkich rynkach naszej grupy, wszystko zależy od polityki konkretnego rządu" - powiedział dyrektor finansowy.

Allegro obniżyło w czwartek przewidywania wyników finansowych w 2022 bez uwzględnienia wyników Grupy Mall i WE|DO. Spółka zmniejszyła cel wzrostu przychodów w 2022 roku do 25-30 proc. z nieco powyżej 30 proc. zakładanych wcześniej.

Allegro zmniejszyło przewidywania dotyczące skorygowanej EBITDA w 2022 roku do 10-15 proc. z niskich-średnich kilkunastu proc. przewidywanych wcześniej.

"Jeśli chodzi o wzrost kosztów, sytuacja jest pod kontrolą. W wielu przypadkach mamy długoterminowe umowy. Bardzo ważne jest to, że większość naszych kredytów zaheadowana. Średnio zamiast stawki WIBOR zapłacimy przez następne 3 lata 1,3 proc. odsetek. To jest ogromna i pozytywna dla nas różnica" - powiedział Eastick.

"W przypadku InPostu mamy umowę indeksującą do inflacji poziom wzrostu stawek, co jest normą w długoterminowych umowach. Przez ostatnie 2 lata ilości transakcji wzrosły dużo szybciej niż się obie strony spodziewały. To głównie wynik dużego sukcesu programu Smart!, w którym Allegro subsydiuje te transakcje. Jesteśmy przekonani, że w tej sytuacji marże dla InPostu są bardzo wysokie. Znamy oczekiwania partnera i to jest pole do negocjacji" - dodał.

Prezes InPostu Rafał Brzoska zapowiedział dwucyfrowe podwyżki cen usług dla Allegro od listopada.

Grupa Allegro nie zmieniła celów finansowych do 2026 roku.

"Podtrzymujemy prognozy do 2026 roku. Ewentualne zmiany robimy raz w roku, w momencie przygotowania budżetu na następny rok. Jeśli odchylenia od tego planu nie są bardzo widoczne, nie ma sensu robić ich w środku roku. W skali 4 lat te zmiany na razie są minimalne. Nie ma potrzeby zmiany oczekiwań. Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to pierwszym momentem ewentualnej rewizji będzie koniec 2022 roku" - powiedział Eastick.

Roczny wzrost GMV Allegro w latach 2022-2026 ma być na powyżej 20 proc., przychody grupy mają w tym czasie rosnąć o wysokie kilkanaście proc., a skorygowana EBITDA ma być w środkowych lub wyższych rejestrach 20 proc.

Planowane roczne nakłady kapitałowe Allegro w latach 2023-2026 wyniosą 1 mld-1,3 mld zł rocznie.

Poziom zadłużenia grupy ma spadać z około 3.0x przy planowanym przejęciu Mall Group do około 1.0x w 2025 roku.

Ewa Pogodzińska

(PAP Biznes), #ALE

epo/ asa/

Zobacz także: Allegro.eu SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości