Asseco zadowolone z wyników I kwartału, ale rentowność operacyjna może nieco spaść | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 maj 2022, 15:04

Asseco zadowolone z wyników I kwartału, ale rentowność operacyjna może nieco spaść

Grupa Asseco jest zadowolona z wyników pierwszego kwartału 2022 roku, chociaż wiceprezes Karolina Rzońca-Bajorek ocenia, że rentowność operacyjna w kolejnych kwartałach może się nieco obniżyć. Spółka, podobnie jak cała branża, odczuwa presję płacową i rozmawia z klientami o indeksowaniu umów.

Rentowność operacyjna w trakcie trzech miesięcy 2022 roku wyniosła 9,6 proc. W zeszłym roku chcieliśmy mieć rentowność zbliżoną do 10 proc. i to się udało, ale w tym roku może być trudniej. Oczekiwany przez nas poziom w tym roku to około 9,5 proc." - powiedziała Karolina Rzońca-Bajorek podczas czwartkowej konferencji prasowej.

"Czujemy dużą presję płacową i jest to jeden z powodów oczekiwanego przez nas spadku rentowności operacyjnej. Staramy się rozmawiać z naszymi klientami na temat indeksowania umów, widzimy z ich strony duże zrozumienie, bo wszyscy odczuwają rosnące koszty" - dodała.

W całej grupie Asseco fundusz wynagrodzeń wzrósł o 23 proc., ale z uwzględnieniem wpływu różnic walutowych. Bez tego wpływu wzrost funduszu wynagrodzeń wyniósł 13 proc. W Polsce wydatki Asseco na płace wzrosły o 8 proc.

Wiceprezes Asseco Marek Panek poinformował, że grupa cały czas prowadzi rozmowy w sprawie przejęć, w tym kilka poza Polską w obrębie rozwiązań cyberbezpieczeństwa. Żadna z rozmów nie jest jednak na zaawansowanym etapie.

Zysk netto grupy Asseco Poland w pierwszym kwartale wzrósł o 5,6 proc. rok do roku, do 107,9 mln zł. Zysk operacyjny grupy wzrósł o 21 proc. do 390,3 mln zł, a EBITDA wyniosła 603,5 mln zł i była o 21,2 proc. wyższa rok do roku. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes szacowali wynik operacyjny i EBITDA odpowiednio na: 379,1 mln zł i 585,1 mln zł.

Przychody wyniosły 4.075,5 mln zł i były o 22,1 proc. wyższe niż rok wcześniej. Konsensus zakładał 4,128 mld zł przychodów.

W ciągu trzech miesięcy tego roku zysk operacyjny non-IFRS ukształtował się na poziomie 480 mln zł, co oznacza wzrost o 20 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2021 roku, a zysk netto non-IFRS wyniósł 124 mln zł i był wyższy o 7 proc.

"Jesteśmy zadowoleni z wyników w pierwszym kwartale tego roku. Zanotowaliśmy wzrosty na wszystkich głównych poziomach rachunku wyników. Nasza sektorowa, produktowa i geograficzna dywersyfikacja biznesu zapewnia nam stabilny rozwój. Budując solidny portfel zamówień na 2022 rok oraz kolejne okresy – rozszerzaliśmy współpracę z dotychczasowymi klientami i pozyskiwaliśmy nowych partnerów zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych" - oceniła wiceprezes Karolina Rzońca-Bajorek.

Grupa zwiększyła sprzedaż we wszystkich segmentach operacyjnych. W pierwszym kwartale 2022 roku rynki zagraniczne reprezentowane przez segmenty Formula Systems i Asseco International odpowiadały za 90 proc. sprzedaży grupy.

Przychody w segmencie Formula Systems wyniosły 2,7 mld zł, co oznacza wzrost o 27 proc., a zysk operacyjny 227 mln zł, czyli o 36 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

W segmencie Asseco International sprzedaż wzrosła o 15 proc. i wyniosła 940 mln zł, a zysk operacyjny ukształtował się na poziomie porównywalnym do zeszłorocznego i wyniósł 96 mln zł.

Segment Asseco Poland odnotował sprzedaż w wysokości 408 mln zł, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej, a zysk operacyjny był o 15 proc. wyższy i wyniósł 68 mln zł.

Skonsolidowany portfel zamówień Asseco na 2022 roku w kursach zmiennych, w obszarze oprogramowania i usług własnych ma obecnie wartość 11,2 mld zł i jest wyższy o 30 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W kursach stałych, w jakich został przeliczony backlog na 2021 rok, wzrost wynosi 18 proc. do 10,1 mld zł.

Portfel zamówień w Polsce (segment Asseco Poland) ma wartość 1,232 mld zł i jest o 9 proc. wyższy niż przed rokiem.

W przypadku Asseco International portfel zamówień na 2022 rok, według kursów walut z 20 maja, jest o 12 proc. wyższy niż przed rokiem i wynosi 2,075 mld zł. Portfel liczony według kursów, jakimi przeliczony był backlog przed rokiem (dane porównywalne), jest wyższy o 9 proc. i sięga 2,031 mld zł.

Wartość zamówień segmentu izraelskiego Formula Systems według obecnych kursów sięga 7,884 mld zł i jest wyższa o 41 proc. rok do roku. Po kursach sprzed roku wartość portfela wynosi 6,841 mld zł i jest o 23 proc. wyższa rok do roku.

(PAP Biznes), #ACP

pr/ osz/

Zobacz także: Asseco Poland SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości