DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; ceny ropy w górę | StrefaInwestorow.pl

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Wiadomości
26 maj 2022, 14:59

DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA rosną; ceny ropy w górę

Kontrakty w USA rosną, podobnie jak notowania na europejskich giełdach. Inwestorzy oceniają najnowsze wyniki spółek za I kw., a także informacje na temat agresji militarnej Rosji na terenach Ukrainy. Ceny ropy rosną.

Kontrakty na S&P 500 rosną o 0,34 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,35 proc., a na Nasdaq Comp. idą w górę o 0,33 proc.

Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już trzy miesiące. Wojska rosyjskie próbują wznowić ofensywę na Słowiańsk - podał w czwartek rano ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej w serwisie Facebook. Sztab dodał, że w ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły 10 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie, a siły rosyjskie ostrzelały w środę ponad 40 innych miast Donbasu.

Akcje Macy's rosną o 12 proc. przed sesją po tym, jak firma podniosła prognozy zysku na 2022 r.

Notowania Twittera zwyżkują o 5 proc. przed sesją po tym, jak miliarder Elon Musk przeznaczy więcej własnego majątku na sfinansowanie transakcji przejęcia Twittera o wartości 44 mld USD. Zgłoszenie SEC podał, że Musk zaangażował 33,5 mld USD w kapitału własnego, w porównaniu z poprzednimi 27,25 mld USD.

Akcje producenta chipów Nvidii spadają o 4,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak firma przedstawiła słabsze niż oczekiwano prognozy na drugi kwartał, a dyrektor finansowy firmy powiedział, że Nvidia spowolni zatrudnianie.

Notowania Snowflake spadają o 12 proc. przed sesją po tym, jak prognozy firmy dotyczące marży operacyjnej okazały się niższe niż oczekiwano.

Williams-Sonoma zwyżkuje o 8 proc. przed sesją po pobiciu szacunków dotyczących zysków za I kw.

„Oczekujemy, że rynki nadal będą koncentrować się na inflacji i działaniach banków centralnych, obawach o globalny wzrost PKB oraz politykę „zero-Covid”, a także inwazję Rosji na terenach Ukrainy. Pozytywne informacje na temat któregokolwiek z tych czynników rynkowych mogą znacznie poprawić sentyment dla aktywów ryzykownych” – powiedział Fraser Lundie, szef działu instrumentów o stałym dochodzie w Federated Hermes Limited.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,60 proc. i wyniósł 32.120,28 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,95 proc. i wyniósł 3.978,73 pkt. Nasdaq Composite wzrósł 1,51 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.434,74 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 28,19 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,69 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,75 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,69 proc., a brytyjski FTSE 100 rośnie 0,1 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,28 proc.

Serco zyskuje 9 proc. w reakcji na podwyższenie rocznych prognoz finansowych.

Petrofac traci 4 proc. po aktualizacji danych dotyczących tradingu.

First Group zwyżkuje o 7,5 proc. Analitycy Berenberg rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla akcji spółki od "kupuj".

Dolar spada o 0,02 pkt. wobec koszyka walut do 102,02 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,13 proc. do 1,0694.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,33 proc. do 127,07.

Kurs funta zniżkuje o 0,01 proc. wobec dolara do 1,2565.

Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb do 2,73 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 1 pb do 2,96 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 28 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 166 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 5 pb do 0,92 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 110,91 USD za baryłkę, po wzroście o 0,52 proc., lipcowe futures na Brent idą w górę o 0,34 proc. do 114,40 USD/b.

NAPAŚĆ ROSJI NA UKRAINĘ

95 proc. terytorium obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, zostało zajęte przez wojska rosyjskie, a sytuacja w całym Donbasie jest wyjątkowo zła – poinformował w środę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

Odcięcie dwóch głównych tras do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, wiodących z kierunku zachodniego, jest priorytetem operacji Rosji na wschodzie Ukrainy; okrążenie ukraińskich wojsk w Donbasie może jednak wymagać ofensywy na Siewiersk i Bachmut - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział w środę, że wojna na Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wysokie ceny energii, a także problemy z dostępem do nawozów sztucznych mogą wywołać globalną recesję.

Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach. (PAP Biznes)

kkr/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości