DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street; dane i Fed w centrum uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
26 maj 2022, 16:47

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na Wall Street; dane i Fed w centrum uwagi

Notowania giełdowe w USA idą w górę, podobnie jak indeksy na giełdach europejskich. Rynki skupiają się na decyzji Fedu oraz wynikach spółek za I kw. Ceny ropy rosną.

Indeks S&P 500 rośnie o 1,5 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkuje o 1,44 proc., a na Nasdaq Comp. idzie w górę o 1,69 proc.

Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już trzy miesiące. Wojska rosyjskie próbują wznowić ofensywę na Słowiańsk - podał w czwartek rano ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej w serwisie Facebook. Sztab dodał, że w ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły 10 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie, a siły rosyjskie ostrzelały w środę ponad 40 innych miast Donbasu.

Akcje Macy's rosną o 14 proc. po tym, jak firma podniosła prognozy zysku na 2022 r.

Notowania Twittera zwyżkują o 5 proc. po tym, jak miliarder Elon Musk przeznaczy więcej własnego majątku na sfinansowanie transakcji przejęcia Twittera o wartości 44 mld USD. Ze zgłoszenie SEC wynika, że Musk zaangażował 33,5 mld USD w kapitału własnego, w porównaniu z poprzednimi 27,25 mld USD.

Akcje producenta chipów Nvidii rosną o 1,5 proc. po tym, jak dyrektor finansowy firmy powiedział, że Nvidia spowolni zatrudnianie.

Notowania Snowflake spadają o 10 proc. po tym, jak prognozy firmy dotyczące marży operacyjnej okazały się niższe niż oczekiwano.

Williams-Sonoma zwyżkuje o 11 proc. po pobiciu szacunków dotyczących zysków za I kw.

Dollar General zwyżkuje o 11 proc. Wyniki za I kw. były lepsze od oczekiwań.

Dollar Tree idzie w górę o 18 proc. Sprzedaż w I kw. była wyższa niż prognozowano.

„Po paru tygodniach spadków, rynki próbują się odbić po mniej jastrzębim od oczekiwań tonie Fedu ze środowych minutes i obiecujących wynikach kwartalnych spółek handlu detalicznego" - powiedział Mike Loewengart, dyrektor zarządzający ds. strategii inwestycyjnej w E*Trade.

„Oczekujemy, że rynki nadal będą koncentrować się na inflacji i działaniach banków centralnych, obawach o globalny wzrost PKB oraz politykę +zero-Covid+, a także inwazję Rosji na terenach Ukrainy. Pozytywne informacje na temat któregokolwiek z tych czynników rynkowych mogą znacznie poprawić sentyment dla aktywów ryzykownych” – powiedział Fraser Lundie, szef działu instrumentów o stałym dochodzie w Federated Hermes Limited.

Z opublikowanego w środę protokołu z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA wynika, że wielu członków Fed opowiedziało się za podwyżkami stóp procentowych w USA o 50 pb na nadchodzących posiedzeniach. Pod koniec roku Fed będzie na dobrej pozycji, by ocenić skutki obecnego cyklu zacieśniania polityki monetarnej - napisano w protokole.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,60 proc. i wyniósł 32.120,28 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,95 proc. i wyniósł 3.978,73 pkt. Nasdaq Composite wzrósł 1,51 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.434,74 pkt.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 27,51 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,55 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,44 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,5 proc., a brytyjski FTSE 100 rośnie 0,61 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,75 proc.

Serco zyskuje 9 proc. w reakcji na podwyższenie rocznych prognoz finansowych.

Petrofac traci 4 proc. po aktualizacji danych dotyczących tradingu.

First Group zwyżkuje o 7,5 proc. Analitycy Berenberg rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla akcji spółki od "kupuj".

Dolar spada o 0,16 pkt. wobec koszyka walut do 101,88 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,27 proc. do 1,0710.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,2 proc. do 127,19.

Kurs funta zniżkuje o 0,02 proc. wobec dolara do 1,2561.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 2,74 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 2 pb do 2,98 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 29 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 167 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 2 pb do 0,98 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 113,69 USD za baryłkę, po wzroście o 3 proc., lipcowe futures na Brent idą w górę o 2,3 proc. do 116,66 USD/b.

NAPAŚĆ ROSJI NA UKRAINĘ

95 proc. terytorium obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, zostało zajęte przez wojska rosyjskie, a sytuacja w całym Donbasie jest wyjątkowo zła – poinformował w środę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku.

Odcięcie dwóch głównych tras do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, wiodących z kierunku zachodniego, jest priorytetem operacji Rosji na wschodzie Ukrainy; okrążenie ukraińskich wojsk w Donbasie może jednak wymagać ofensywy na Siewiersk i Bachmut - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział w środę, że wojna na Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wysokie ceny energii, a także problemy z dostępem do nawozów sztucznych mogą wywołać globalną recesję.

Turcja prowadzi negocjacje z Moskwą i Kijowem na temat otwarcia korytarza dla eksportu ukraińskich zbóż - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na źródło w tureckich władzach.

DANE MAKRO W USA

Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale spadł o 1,5 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Oczekiwano -1,3 proc. wobec -1,4 proc. w I wyliczeniu.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 210 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 215 tys. wobec 218 tys. poprzednio.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,346 mln w tygodniu, który skończył się 14 maja - podał resort pracy USA. Analitycy oczekiwali 1,31 mln wobec notowanych poprzednio 1,315 mln, po rewizji z 1,317 mln.

"Te liczby sugerują, że mamy nadal bardzo silny rynek pracy. To właśnie dochody pracowników napędzają wydatki konsumenckie, dlatego kondycja konsumenta zależy od rynku pracy" - powiedział Michael Feroil, główny ekonomista na USA w JPMorgan. (PAP Biznes)

kkr/ ana/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości