DZIEŃ NA RYNKACH: Mocne wzrosty na Wall Street, to był udany tydzień na gieldach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
24 cze 2022, 22:13

DZIEŃ NA RYNKACH: Mocne wzrosty na Wall Street, to był udany tydzień na gieldach

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi wzrostami głównych indeksów, dla których udany był cały tydzień po długim okresie spadków. Dow Jones zyskał ponad 800 punktów. Analitycy wskazują, że na rynku do głosu doszli inwestorzy zachęceni niższymi wycenami spółek.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 823 punkty, czyli o 2,68 proc. i wyniósł 31.500,68 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 3,06 proc. i wyniósł 3.911,74 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 3,34 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.607,62 pkt.

W skali całego tygodnia S&P 500 zyskał 6,5 proc., Nasdaq 7,5 proc., a Dow Jones wzrosł o 5,4 proc. Jeszcze tydzień temu S&P 500 zanotował najmocniejszy tygodniowy spadek od 2020 roku.

„Inflacja pozostanie podwyższona i powyżej celu, ale jest coraz bardziej prawdopodobne, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy zacznie osiągać szczyt. Rynki mogą to znieść dość dobrze – istnieje możliwość ożywienia w dalszej części roku” - powiedział Andrew Hardy, menedżer inwestycyjny w Momentum Global Investment Management.

„Dla inwestorów długoterminowych narracja się nie zmieniła – spadki na giełdach prowadzą do bardziej atrakcyjnych wycen wysokiej jakości spółek o przewadze konkurencyjnej” – powiedział Lewis Grant, starszy menedżer portfela globalnych akcji w Federated Hermes.

Sprzedaż nowych domów w USA w maju wyniosła 696 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 590 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano sprzedaż w wysokości 629 tys., po korekcie z 590 tys.

W ujęciu mdm sprzedaż wzrosła o 10,7 proc., wobec spadku o 12 proc. mdm miesiąc wcześniej, po korekcie z 16,6 proc. Analitycy oczekiwali spadku o 0,2 proc. mdm.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w czerwcu spadł do 50 pkt. z 58,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 50,2 pkt.

„Dyskusja nt. recesji pozostaje centralnym punktem zainteresowania na Wall Street, a to oznacza, że wszelkie odbicia na giełdzie będą prawdopodobnie krótkotrwałe. Wall Street nie otrzyma w najbliższym czasie żadnych odpowiedzi na pytania, jak szybko zobaczymy recesję i jak wysoko Fed podniesie stopy procentowe” – powiedział starszy analityk rynku Oanda Ed Moya.

Ze spółek Royal Caribbean Group zyskał 15 proc., a Norwegian Cruise Line Holdings podrożał około 14 proc.

Do najmocniejszych sektorów należały w piątek banki. Wells Fargo zyskał 7 proc., a Capital One wzrósł o 6 proc.

Zendesk zyskał 50 proc. po doniesieniach „Wall Street Journal”, że firma programistyczna jest bliska transakcji wykupu przez grupę firm private equity.

Akcje Seagen rosły o 5,5 proc. „Wall Street Journal” poinformował, że Merck posuwa się naprzód z potencjalną transakcją przejęcia firmy biotechnologicznej.

FedEx zwyżkował o 2,5 proc. po tym, jak firma podała, że zysk na akcję w zeszłym kwartale był wyższy od oczekiwań. (PAP Biznes)

pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości