DZIEŃ NA GPW: Wtorkowa sesja może zacząć się od niewielkich zmian | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 cze 2022, 08:48

DZIEŃ NA GPW: Wtorkowa sesja może zacząć się od niewielkich zmian

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie może rozpocząć się od niewielkich zmian, na co wskazuje zachowanie giełd w Azji i Europie - uważają analitycy. Ich zdaniem, indeks WIG20 może być jednak pod silniejszą presją ze względu na mocne wzrosty dzień wcześniej.

"W godzinach porannych lekko korygują się rynki azjatyckie, kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy oscylują wokół poziomów neutralnych z lekkim wskazaniem w dół. Po dużych wczorajszych wzrostach GPW może znaleźć się pod nawet silniejszą presją" - napisał w porannym raporcie Kamil Cisowski, dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion.

"Kontynuacja szczytu G7, wystąpienie C. Lagarde w Sintrze, tygodniowe dane o zapasach paliw EIA i amerykański indeks CB Consumer Confidence sprawiają jednak, że zmiana nastrojów jest jak najbardziej możliwa. Mimo to dzisiejsza sesja przyniesie raczej mniejszą zmienność niż druga połowa tygodnia" - dodał.

W opinii analityków BM BNP Paribas Polska, najważniejszą daną makroekonomiczną, na którą będą czekać inwestorzy, będzie opublikowany o godzinie 16.00 Indeks zaufania konsumentów - Conference Board ze Stanów Zjednoczonych. Rynek oczekuje pogorszenia się wskaźnika i szacuje jego poziom na ok. 100,5 pkt.

"Dzisiaj przed nami o 10.00 przemówienie prezesa EBC. Na rynkach azjatyckich Shanghai Composite Index kończy notowania na lekkim minusie, a Nikkei idzie w górę o 0,3 proc. Od samego rana kontrakty terminowe na DAX delikatnie zniżkują, natomiast na amerykańskie indeksy oscylują w okolicach otwarcia" - napisał Krzysztof Tkocz w porannym raporcie DM BDM.

Notowania ropy naftowej rosną we wtorek na głównych rynkach paliw w reakcji na ryzyko zakłóceń w dostawach surowca m.in. z Libii ii Ekwadoru. Zbliża się comiesięczne spotkanie OPEC+, na którym zapadnie decyzja o dostawach ropy od tej grupy producentów.

ZWRÓĆ UWAGĘ (informacje opublikowane po zamknięciu notowań na GPW):

• Grupa Pracuj sfinalizowała przejęcie 100 proc. udziałów w niemieckiej spółce Spoonbill Holding GmbH oraz pośrednio w spółkach Spoonbill GmbH, softgarden e-recruiting GmbH i absence.io GmbH za 117,6 mln euro.

• PGNiG prowadzi rozmowy w sprawie kolejnych kontraktów na dostawy gazu ziemnego przez uruchamiany w tym roku gazociąg Baltic Pipe - poinformowała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka Olejniczak. Strategicznym celem jest osiągnięcie jak największego zapełnienia Baltic Pipe gazem z własnego wydobycia.

• Analityk Morgan Stanley Henrik Herbst podniósł rekomendację dla Dino Polska do "przeważaj" z "równoważ", a cena docelowa akcji spółki została ustalona na 342 zł, co daje potencjał wzrostu o 8,6 proc. wobec kursu zamknięcia z poniedziałku

• MCI Capital ASI wypłaci 0,70 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 36,7 mln zł z zysku 2021 roku. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to 26 września, a jej wypłaty 7 października.

• JWW Invest wypłaci za 2021 rok 0,06 zł dywidendy na akcję. Dzień dywidendy to 4 lipca, a jej wypłata nastąpi 11 lipca.

• Verbicom wypłaci z zysku netto za 2021 rok dywidendę w łącznej kwocie 240,7 tys. zł, czyli 0,03 zł na akcję. Zarząd rekomendował wypłatę 0,02 zł dywidendy na akcję. Dzień dywidendy to 29 lipca, a dzień jej wypłaty to 29 sierpnia.

WOJNA NA UKRAINIE i POLITYKA:

• Prezydent USA Joe Biden podniósł w poniedziałek cła na pewne rosyjskie towary do 35 proc., co stało się możliwe dzięki odebraniu Rosji klauzuli największego uprzywilejowania. Nowe taryfy będą obejmować grupę towarów, których import nie został zakazany w ramach sankcji.

• Państwa grupy G7 obiecały Ukrainie pomoc finansową, humanitarną, wojskową i dyplomatyczną. Po rozmowach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na szczycie G7 w Schloss Elmau wydano oświadczenie, że w tym roku do budżetu państwa ukraińskiego trafi do 28 mld euro.

• USA i Iran rozpoczną w tym tygodniu pośrednie rozmowy w Katarze o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku - potwierdził w poniedziałek wcześniejsze informacje mediów amerykański Departament Stanu. Strona irańska poinformowała, że negocjacje rozpoczną się w Ad-Dausze we wtorek.

• Państwa unijne w ramach Rady UE przyjęły stanowiska negocjacyjne w sprawie dwóch projektów z pakietu „Gotowi na 55”, które dotyczą energetycznych aspektów transformacji klimatycznej Unii. Chodzi o dyrektywę o energii ze źródeł odnawialnych i dyrektywę o efektywności energetycznej. Otwiera to drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim.

RYNKI AKCJI:

• Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 zwyżkują 0,19 proc., na FTSE 100 rosną 0,42 proc., na CAC 40 są wyżej 0,46 proc., a na DAX rosną 0,12 proc.

• W USA kontrakty na indeksy rosną 0,46-0,60 proc.

• Giełdowe indeksy w Azji wahają się w trakcie wtorkowej sesji. Nikkei 225 wzrósł 0,66 proc. W Chinach indeks SCI wyżej 0,36 proc. W Hongkongu Hang Seng w dół 0,35 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI wyżej 0,68 proc. W Indiach indeks Sensex ze zniżką 0,40 proc.

• Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi spadkami głównych indeksów. Wszystko wskazuje na to, że to będzie najgorsze pierwsze półrocze dla amerykańskich giełd od dekad. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,20 proc. i wyniósł 31.438,26 pkt. S&P 500 na koniec dnia stracił 0,30 proc. i wyniósł 3.900,11 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,78 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.517,42 pkt.

• Indeksy na rynkach w Europie zakończyły poniedziałkową sesję z przewagą wzrostów. Inwestorzy analizują perspektywy dla wzrostu PKB na świecie w najbliższym okresie. Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,16 proc., niemiecki DAX wzrósł o 0,52 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,43 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,69 proc. Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 wzrósł o 0,61 proc.

• WIG20 wzrósł w poniedziałek o 1,8 proc. i znalazł się powyżej 1.700 pkt., choć sentyment na bazowych rynkach był mieszany. Gwiazdą wśród blue chipów został Cyfrowy Polsat, który zyskał niemal 7 proc. Krótkoterminowo można liczyć na wzrosty, dzięki dobrym danym z USA oraz taniejącym surowcom - uważa Kamil Cisowski, analityk DI Xelion.

• WWIG20 wzrósł o 1,8 proc. do 1.713 pkt. Poziom 1.700 pkt. został przekroczony już rano, ale w okolicach południa indeks cofnął się, aby w kolejnych godzinach wspiąć się jeszcze wyżej. mWIG40 wzrósł o 1,5 proc. do 4.086 pkt., sWIG80 o ponad 0,9 proc., przekraczając 17.000 pkt., a WIG o ponad 1,5 proc. do 53.849 pkt. (PAP Biznes)

pr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości