EBC powinien rozważyć większą podwyżkę stóp proc. w lipcu niż planowane 25 pb - Kazaks z EBC | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 cze 2022, 11:10

EBC powinien rozważyć większą podwyżkę stóp proc. w lipcu niż planowane 25 pb - Kazaks z EBC

Europejski Bank Centralny powinien rozważyć pierwszą podwyżkę stóp procentowych powyżej planowanych 25 pb, jeśli pojawią się oznaki, że wysokie odczyty inflacji podsycają oczekiwania - poinformował członek Rady Prezesów EBC Martins Kazaks, prezes banku centralnego Łotwy.

Kazaks powiedział w Bloomberg TV w Sintrze, w Portugalii, że wyższa podwyżka stóp procentowych byłaby "rozsądnym wyborem", "jeśli widzimy, że sytuacja się pogorszyła, że inflacja jest wysoka, i widzimy negatywne informacje co do oczekiwań inflacyjnych".

"EBC powinien śledzić, co się dzieje na rynku pracy, co się dzieje z zakotwiczeniem oczekiwań - czy oczekiwania zaczynają rosnąć" - dodał, ale nie wskazał, czy zmiany tych czynników mogą uzasadniać podwyżkę stóp procentowych o pół punktu procentowego.

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe podczas swojego posiedzenia w czerwcu. EBC podał wówczas, że podwyżki stóp procentowych rozpoczną się w lipcu (o 25 pb), kolejna będzie we wrześniu, a ścieżka wzrostu stóp procentowych będzie stopniowa i stabilna. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości