Powszechne wakacje kredytowe skutkować będą ujemnym wynikiem części banków – Mikołajczyk, KNF | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 cze 2022, 16:34

Powszechne wakacje kredytowe skutkować będą ujemnym wynikiem części banków – Mikołajczyk, KNF

Po wprowadzeniu powszechnych wakacji kredytowych część banków zanotuje ujemny wynik finansowy na koniec roku – powiedział w trakcie posiedzenia komisji Senatu zastępca przewodniczącego KNF Marcin Mikołajczyk.

„20 mld zł na dzień dzisiejszy (prognozowane skutki dla sektora ze strony wakacji – PAP), przy prognozowanym wyniku banków, spowoduje, że część z nich będzie miała ujemny wynik finansowy na koniec roku. Mówimy o bankach komercyjnych i spółdzielczych, co spowoduje w kolejnym etapie ich osłabienie kapitałowe i potencjalne problemy z finansowaniem różnych zdań, które mogą się pojawić” – powiedział Mikołajczyk.

„Jednym z rozwiązań byłoby ograniczenie dostępności do programu wakacji kredytowych dla osób, które tego w pierwszej konieczności potrzebują” – dodał.

Przyjęty 9 czerwca przez Sejm rządowy projekt zakłada powszechne wakacje kredytowe dla osób, które mają kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych – po dwa miesiące w III i IV kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Rozwiązanie będzie dostępne dla kredytobiorców, którzy mają kredyty w złotym polskim. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości