DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty na indeksy giełdowe w USA pod kreską w oczekiwaniu na minutes Fed | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 lip 2022, 14:30

DZIEŃ NA RYNKACH: Kontrakty na indeksy giełdowe w USA pod kreską w oczekiwaniu na minutes Fed

Notowania kontraktów na amerykańskie indeksy giełdowe sugerują spadkowe otwarcie na Wall Street. Rynek spekuluje na temat recesji i czeka na opis przebiegu ostatniego posiedzenia Fed. Dolar kontynuuje umocnienie, wyznaczając nowe 20-letnie maksima. Ropa w USA utrzymuje się w okolicy 100 USD za baryłkę.

Kontrakty na DJI, S&P500 i Nasdaq zniżkują po 0,3 - 0,6 proc.

Na giełdach w Europie inwestorzy "kupują na dołku" - zwyżki sięgają w środę 1,5 proc., po niemal 3-proc. spadkach sesję wcześniej.

W centrum uwagi rynków jest zaplanowana na godz. 20 czasu polskiego publikacja minutes ostatniego posiedzenia Fed, na którym bankierzy podwyższyli główną stopę procentową o 75 pb. (najmocniej od 1994 r.) do 1,50-1,75 proc., a łącznie w tym cyklu już o 150 pb.

Inwestorzy będą szukać w dokumencie sygnałów, co do przebiegu ścieżki stóp w USA w najbliższej przyszłości. Prezes Fed Jerome Powell zapowiedział, że w lipcu stopy mogą pójść w górę o 50 lub 75 pb.

W związku z deklarowaną determinacją Fed do zwalczania coraz bardziej uporczywej inflacji, w ostatnim czasie nastroje na rynkach zdominowały obawy, że agresywne zacieśnienie warunków monetarnych wywoła recesję. Bloomberg Economics szacuje prawdopodobieństwo takiego scenariusza dla USA na 38 proc.

Amerykański rynek obligacji również zaczyna wyceniać taki rozwój wydarzeń - krzywa rentowności Treasuries w segmencie 2-10 lat pozostaje minimalnie odwrócona drugą sesję z rzędu (3 pb.), a do końca 2023 r. wyceny kontraktów na stopę Fed implikują ok. 50 pb. jej cięcia.

Od lat 80-tych ub. stulecia, gdy rynek spodziewał się obniżek stóp w Stanach przynajmniej o 40 pb. przez dłuższy czas, w półtora roku od pojawienia się tych wycen gospodarka USA wchodziła w recesję - wynika z danych Bloomberga.

Na godz. 15.00 zaplanowano przemówienie prezesa Fed New Yoirk Johna Williamsa.

Bieżący stan gospodarki USA przybliżą o godz. 15.45 finalne odczyty PMI za czerwiec, a 15 minut później opublikowany zostanie wskaźnik ISM z sektora usług i liczba nieobsadzonych wakatów JOLTS za maj.

Nadchodzący sezon wyników, oprócz analizy otoczenia makro, pomoże inwestorom w ocenie fundamentów spółek. Analitycy Goldman Sachs spodziewają się w scenariuszu recesyjnym spadku indeksu S&P500 do końca roku o 17 proc. i 14 proc. wzrostu, jeżeli do recesji jednak nie dojdzie.

W tym kontekście uwagę w handlu przedsesyjnym w środę zwraca ponad 20-proc. spadek kursu Kornit. Producent drukarek przedstawił rozczarowujące dla rynku wyniki za II kw.

Uwagę w trakcie sesji zwracać będzie zachowanie producentów chipów, po informacji Bloomberga, że USA naciskają na Holandię, by zakazała jednemu z czołowych przedstawicieli branży w Europie ASML Holding sprzedaży kluczowych technologii do wytwarzania półprzewodników Chinom.

Na rynku walutowym dolar kontynuuje aprecjację, umacniając się na 20-letnich szczytach.

Względem koszyka 6 walut indeks dolara DXY rośnie o 0,4 proc. do 107 pkt.

EUR/USD kontynuuje marsz w kierunku parytetu - euro pogłębia 20-letnie minima względem dolara o 0,6 proc. do 1,018.

USD/JPY spada o 0,4 proc. do 135,2.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku w kontraktach na sierpień po spadku sesję wcześniej poniżej 100 USD/b. utrzymuje się w okolicy tego poziomu, po zwyżce o niecały 1 proc. Brent na ICE Futures Europe w Londynie w kontraktach na wrzesień drożeje o 1,7 proc. do 104,5 USD/b. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości