Rządowi zależy, żeby PLN był stabilny i odzyskiwał swoją wartość - Soboń, MF (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 lip 2022, 14:45

Rządowi zależy, żeby PLN był stabilny i odzyskiwał swoją wartość - Soboń, MF (opis)

Rządowi zależy, żeby złoty był stabilny i żeby odzyskiwał swoją wartość do poziomu sprzed wojny - powiedział podczas briefingu wiceminister finansów Artur Soboń. W środę krajowa waluta kontynuuje mocne osłabienie wobec euro i amerykańskiego dolara.

"Z punktu widzenia poziomu inflacji, celów, które przed sobą stawia bank centralny, także cen np. surowców, poziom relacji złotego do dolara, czy do euro, ma ogromne znaczenie. Rządowi zależy na tym, żeby złoty był stabilny i żeby odzyskiwał swoją wartość sprzed wojny. Stąd też tak duży program inwestycyjny, inwestycji publicznych, w postaci np. KPO, w postaci programu inwestycji strategicznych, czy całej polityki spójności UE" - powiedział Soboń.

"Do tego inwestycje w tych obszarach, które z punktu widzenia państwa są kluczowe. Zielona gospodarka, cyfryzacja, poprawa infrastruktury i jednocześnie pobudzanie inwestycji prywatnych" - dodał.

W środę złoty kontynuuje mocne osłabienie wobec głównych walut. Po 13.00 kurs EUR/PLN znalazł się powyżej poziomu 4,80 zł, rosnąc o 4 grosze wobec porannych notowań. Był to najwyższy poziom od marca tego roku. Ok. godz. 14.35 eurozłoty rośnie o 0,7 proc. do 4,78200.

Krajowa waluta osłabia się też względem amerykańskiego dolara - ok. godz. 14.35 kurs USD/PLN zyskuje 1,7 proc. do 4,7010. (PAP Biznes)

pat/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości