XTPL rozpoczyna sprzedaż swoich rozwiązań w Chinach i dostarczy urządzenie Delta Printing System | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 sie 2022, 11:15

XTPL rozpoczyna sprzedaż swoich rozwiązań w Chinach i dostarczy urządzenie Delta Printing System

XTPL (GPW: XTP), globalny dostawca przełomowych rozwiązań nanodruku dla światowego rynku nowoczesnej elektroniki, wszedł na rynek chiński sprzedając urządzenie Delta Printing System (DPS). To kolejne urządzenie DPS sprzedane przez XTPL do firm i instytucji naukowych na całym świecie. Sprzedane urządzenie DPS trafi do nabywcy przez chińskiego dystrybutora XTPL, firmę Yi Xin Technology (溢鑫科创). Klientem urządzenia DPS jest wiodący ośrodek badawczo-rozwojowy z Chin, który wykorzysta DPS do prac w obrębie zaawansowanego mikromontażu (advanced packaging) w technologii półprzewodników. Delta Printing System to opracowane przez XTPL urządzenie przeznaczone do szybkiego prototypowania w zakresie technologii dla branży elektroniki drukowanej.

Urządzenie XTPL, Delta Printing System, będzie wykorzystywane przez wiodący chiński ośrodek badawczo-rozwojowy z Pekinu w pracach nad zaawansowaną integracją elementów półprzewodnikowych w nowej klasie urządzeń More-than-Moore (MtM). MtM to nowy obszar mikro i nanotechnologii wykraczający poza granice konwencjonalnych technologii i zastosowań półprzewodnikowych. Urządzenie trafi do odbiorcy przez chińską firmę Yi Xin Technology, która jest dystrybutorem XTPL dla rozwiązań technologicznych Spółki w Chinach i Hong Kongu. Pierwsze wpływy z tej sprzedaży Spółka odnotuje już w III kwartale br.

- Cieszę się z pierwszej sprzedaży rozwiązania XTPL na naszym rynku, a przede wszystkim z zadowolenia pierwszego klienta, po udanej demonstracji i testach technologii XTPL. Pierwsza sprzedaż jest zawsze największym wyzwaniem, natomiast otworzy nam drogę do kolejnych i wesprze obecne zaawansowane procesy sprzedażowe - mówi Simon Hao, Dyrektor Zarządzający Yi Xin Technology. Przełomowe i unikalne rozwiązania XTPL spotykają się z dużym zainteresowaniem wśród największych producentów elektroniki w Chinach oraz są już doceniane i testowane przez kolejnych potencjalnych klientów z branży wyświetlaczy, półprzewodników i płytek PCB w naszym kraju. Obecnie prowadzimy dalsze procesy sprzedażowe dla XTPL i liczymy na następne sprzedaże w naszym regionie - dodaje Simon Hao.

Chiński dystrybutor XTPL, firma Yi Xin Technology, z którym XTPL rozpoczął współpracę w kwietniu 2021 r., działa od 2011 r. i specjalizuje się w technologiach addytywnych oraz wyszukiwaniu innowacyjnych technologii dedykowanych segmentowi elektroniki drukowanej. Yi Xin Technology posiada bogatą sieć relacji z największymi chińskimi instytutami badawczymi i producentami przemysłowymi z branży nowoczesnej elektroniki.

- Sprzedaż urządzenia Delta Printing System do Chin jest dla nas przełomowym wydarzeniem i znaczącym krokiem do wejścia z naszą technologią na bardzo szeroki i perspektywiczny rynek chiński. Było to możliwe dzięki efektywnej współpracy z naszym partnerem w Chinach - firmą Yi Xin Technology oraz ich silnym zespołem. Liczymy, że pierwsza transakcja, której przygotowanie i finalizacja trwa zwykle najdłużej, otwiera nam drogę do kolejnych transakcji sprzedaży urządzeń DPS i pozostałych rozwiązań XTPL do odbiorców w Chinach – mówi dr Filip Granek, Prezes Zarządu XTPL S.A. Dotychczas sprzedawaliśmy urządzenia DPS bezpośrednio do klientów, natomiast tym razem transakcja odbyła się przez naszego dystrybutora. Sukces transakcji na rynku chińskim potwierdza skuteczność naszej strategii komercjalizacji w aspekcie budowy sieci dystrybucji rozwiązań XTPL w najważniejszych technologicznie regionach świata, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni – dodaje dr Filip Granek.

Zgodnie ze strategią komercjalizacji XTPL, sieć dystrybutorów ma zadanie aktywnie rozszerzać zasięg technologii oraz produktów Spółki na najważniejszych rynkach dla firmy, gdzie obecni są ich klienci końcowi: najwięksi rynkowi gracze w zakresie produkcji nowoczesnej elektroniki. Jest to możliwe dzięki doświadczeniu, wiedzy, a przede wszystkim silnej sieci zbudowanych relacji biznesowych dystrybutorów XTPL na rodzimych rynkach.

XTPL konsekwentnie rozwija linię biznesową urządzeń prototypujących dla branży mikroelektroniki. Dotychczas dostarczyła już takie urządzenia do wyselekcjonowanego grona odbiorców jakimi są instytuty badawcze, których postępy prac B+R oraz wykorzystywane w ich trakcie technologie są na bieżąco monitorowane przez globalnych graczy rynku przemysłowego.

CAGR rynku urządzeń elektronicznych do prototypowania ma wynieść ok. 31% w latach 2021-2031 (za: Transparency Market Research). Analitycy firmy Grand View Research szacują, że w 2021 r. segment prototypowania zdominował rynek produkcji addytywnej, odpowiadając za ponad 55% udziału w jego przychodach (ok. 7,61 mld USD). Jak wskazali w swoim raporcie, prototypowanie szeroko wykorzystuje wiele firm (szczególnie te z branż motoryzacji, lotnictwa i obronności) w procesach precyzyjnego projektowania i opracowywania tak pojedynczych elementów, jak i całych zaawansowanych systemów. Globalna roczna sprzedaż drukarek do prowadzenia prac B+R oraz szybkiego prototypowania i produkcji małoseryjnej dla szeroko pojętej branży elektroniki drukowanej wynosi ok. 250-500 szt. rocznie, przy cenie ok. 50-500 tys. EUR za sztukę.

Zgodnie z szacunkowymi danymi opublikowanymi 23 lipca 2022 r. XTPL w II kwartale i I połowie 2022 r. zanotowała odpowiednio 2,04 mln zł i 2,97 mln zł przychodów z tytułu komercyjnej sprzedaży swoich produktów i usług. Są to ponad 20-krotne wzrosty w porównaniu do analogicznych okresów ubiegłego roku. Kwota szacowanych przychodów za I półrocze br. stanowi już 143% całej zeszłorocznej sprzedaży. Na tak znaczące wzrosty wpłynęła przede wszystkim realizacja projektów z partnerami przemysłowymi. Obecnie XTPL prowadzi dziewięć zaawansowanych projektów, w ramach których klienci potwierdzają możliwość wykorzystania w swoich produktach innowacyjnej metody nanoszenia mikroskopijnych struktur przewodzących na komponenty elektroniczne. Jednym z tych klientów jest izraelska spółka Nano Dimension, z którą współpraca trwa od początku roku. Drugi etap współpracy z Nano Dimension został już zrealizowany i odebrany, co wiąże się z drugą transzą płatności dla XTPL.

Technologia XTPL jest odpowiedzią na trzy megatrendy w zakresie wytwarzania nowoczesnej elektroniki. Branża obecnie silnie skupia się na dalszej miniaturyzacji rozmiarów oraz wagi urządzeń elektronicznych, zmianie ich form i właściwości, idąc w kierunku coraz większej elastyczności i trójwymiarowości. Ostatnim globalnym trendem jest także dbałość o ekologię poprzez wydajne wykorzystywanie ograniczonych zasobów przy jednoczesnym zmniejszeniu produkowanych odpadów, na co pozwala technologia addytywna. XTPL samodzielnie opracowuje wspierające te trendy innowacyjne rozwiązania z zakresu nanodruku, kierując je do globalnych graczy z dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej. W 2020 r. jej wartość wynosiła 41,2 mld USD (+11,0% r/r), w 2025 r. prognozowana jest na poziomie 63,3 mld USD, zaś w 2030 r. ma osiągnąć nawet 74,1 mld USD (za: IDTechEx). Oznacza to średnioroczny wzrost wartości rynku w latach 2020-2025 na poziomie 9,0%.

O spółce XTPL:

XTPL to wysokotechnologiczna spółka dostarczająca przełomowe rozwiązania precyzyjnego druku dla globalnego rynku elektroniki. Firma rozwija i komercjalizuje produkty oraz rozwiązania, opierając się na innowacyjnej w skali globalnej, platformowej technologii, chronionej przez międzynarodowe zgłoszenia patentowe. Zaprojektowania przez firmę innowacyjna metoda addytywna jest unikalną na skalę światową technologią, która znajduje zastosowanie w dynamicznie rosnącej branży elektroniki drukowanej oraz takich jej obszarach jak: biosensory, zabezpieczenia anty-podróbkowe, mikroelektronika czy wyświetlacze. Technologia ta umożliwia ultraprecyzyjne drukowanie ultracienkich (aż do 1 μm szerokości), transparentnych oraz wysokoelastycznych linii o zdolności przewodzenia prądu.

Spółka jest w trakcie procesów ochrony patentowej w zakresie zarówno wskazanej technologii, jak i opracowanych produktów, co będzie ostatecznym potwierdzeniem ich innowacyjności. Technologia XTPL znajduje zastosowanie w jednym z najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynków metod produkcji czyli rynku elektroniki drukowanej. Według prognoz IDTechEx, wartość rynku elektroniki drukowanej, organicznej i giętkiej w 2020 r. wyniosła 41,2 mld USD, a do 2030 ma on wzrosnąć do 74 mld USD. Ze względu na możliwość drukowania bardzo cienkich linii przewodzących, stosując jednocześnie tusz o bardzo wysokiej koncentracji nanocząstek metalicznych, technologia druku XTPL może zostać wykorzystana w obszarach takich jak połączenia elektroniczne w zaawansowanych układach scalonych, elektronice drukowanej przestrzennie, hybrydowej giętkiej elektronice, internecie rzeczy i tym podobnych. Rynki te mają prognozowany bardzo wysoki wzrost w kolejnych latach, osiągając niekiedy nawet CAGR na poziomie 80%.

Obszarem rynku, w którym spółka XTPL prognozuje najszybsze wykorzystanie autorskiej technologii w przemyśle jest precyzyjna naprawa defektów. Zastosowanie to jest na wysokim poziomie zainteresowania nie tylko wśród producentów wysokorozdzielczych wyświetlaczy OLED, ale również producentów z branży półprzewodnikowej. Co więcej, precyzyjna naprawa może pomóc w szybszym wprowadzeniu na rynek wyświetlaczy nowej generacji opartych o technologię microLED, która posiada wszystkie właściwości, aby zrewolucjonizować rynek.

Celem XTPL jest licencjonowanie rozwiązania technologicznego opracowanego do wdrożenia przemysłowego dla dedykowanego pola aplikacyjnego. Spółka ten cel może również realizować poprzez sprzedaż przez dystrybutorów lub partnerstwo strategiczne - możliwości te pozwalają na dostosowanie współpracy do potrzeb przyszłego kontrahenta. Obecnie XTPL komercjalizuje swoje produkty: tusze oparte na nanocząstkach srebra przeznaczone do drukowania elementów elektroniki nowej generacji, a także Delta Printing System, czyli precyzyjny system szybkiego prototypowania z możliwością drukowania bardzo drobnych struktur aż do 1 µm dla zastosowań w mikroelektronice

Od 2019 r. XTPL jest notowana na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. a od 2020 r. na OpenMarket we Frankfurcie.

Źródło: Spółka, #XTP

Zobacz także: XTPL SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości