Skrót wiadomości - piątek, 5 sierpienia, 18.40 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 sie 2022, 18:42

Skrót wiadomości - piątek, 5 sierpienia, 18.40

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc., tak jak w czerwcu - powiedziała w Polsat News szefowa resortu rodziny i pracy Marlena Maląg.

Oficjalne aktywa rezerwowe w lipcu 2022 r. wzrosły do 154.137,5 mln euro ze 147.712,0 mln euro miesiąc wcześniej - podał Narodowy Bank Polski.

Saldo obrotów towarowych po maju pogorszyło się do -2,5 proc. PKB - podał resort finansów w opracowaniu.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) będzie blokował podwyżki cen za ciepło systemowe - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Maksymalna akceptowalna podwyżka ma wynosić 40 proc. - dodała.

W Niemczech produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 0,4 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,1 proc., po korekcie z +0,2 proc. - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 0,3 proc.

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła o 1,4 proc. w czerwcu mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,2 proc., po korekcie z 0,0 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się spadku o 0,3 proc.

Bank centralny Rumunii podwyższył główną stopę procentową o 75 pb. do 5,50 proc., podczas gdy rynek oczekiwał podwyżki o 100 pb. Była to ósma podwyżka z rzędu.

Indeks cen żywności na świecie w lipcu spadł do 140,9 pkt. z 154,3 pkt. w czerwcu - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lipcu o 528 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 250 tys. i wzrostu o 398 tys. miesiąc wcześniej, po rewizji z 372 tys. - podał amerykański Departament Pracy.

BUDŻET, DŁUG

Stopień sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych brutto budżetu państwa na koniec lipca wynosi 95 proc. - poinformował resort finansów.

Według stanu na 31 lipca do wykupu w 2022 r. pozostaje dług o wartości nominalnej 44,0 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według stanu na 31 lipca 2022 r., wartość środków do przekazania z budżetu na rynek krajowy do końca 2022 r. wynosi 48,2 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Na koniec lipca 2022 r. na rachunkach budżetowych zgromadzono równowartość 142,4 mld zł wobec 139,5 mld zł na koniec czerwca - poinformowało Ministerstwo Finansów w informacji miesięcznej.

Na koniec lipca 2022 r. poziom krajowego długu rynkowego wyniósł 772,5 mld zł wobec 756,8 mld zł na koniec 2021 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Sejm w piątek nie poparł uchwały Senatu ws. odrzucenia noweli ustawy o finansach publicznych, która zmienia stabilizującą regułę wydatkową służącą do wyliczania dopuszczalnego limitu wydatków.

Koszty wprowadzanej dodatkowej ochrony taryfowej dla budżetu państwa to ponad 9 mld zł - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podpisały z Polskim Funduszem Rozwoju umowę na prefinansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy - podał resort finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Piątkowe spadki głównych indeksów warszawskiego parkietu pokazują, że słabość polskiej giełdy względem rynków bazowych pogłębia się – powiedział PAP Biznes dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski. Jego zdaniem, na rynkach bazowych w przyszłym tygodniu wzrosty mogą być kontynuowane, jednak pytanie, czy do tego trendu podłączy się GPW.

WIG20 zakończył piątkową sesję spadkiem o 1,33 proc. do 1.652,14 pkt., a WIG zniżkował o 0,9 proc. do 53.863,78 pkt. Lepiej sesję zakończyły indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 zyskał 0,27 proc. do 17.702,72 pkt., a mWIG40 zamknął notowania na 0,08 proc. minusie na 4.124,32 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 0,9 pkt. proc. i wyniósł 31,7 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zniżkował o 2,6 pkt. proc. do 46,3 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

Największy udział w obrotach na rynku głównym GPW w pierwszej połowie 2022 roku mieli inwestorzy zagraniczni, którzy wygenerowali 63 proc. obrotów akcjami, o 8 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej. Był to najwyższy udział w pierwszym półroczu w ciągu ostatnich 10 lat - poinformowała giełda w komunikacie prasowym.

SPÓŁKI

Skorygowana EBITDA LIFO grupy PKN Orlen w drugim kwartale 2022 roku wyniosła 8,2 mld zł - podała spółka w prezentacji wynikowej. Wynik uwzględnia wycenę pozycji zabezpieczających na CO2 w wysokości 65 mln zł oraz hedging na poziomie minus 2,59 mld zł. Konsensusu PAP Biznes zakładał, że skorygowana EBITDA LIFO wyniesie 7,39 mld zł.

Asseco Poland szacuje skonsolidowany wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej za II kw. na 140 mln zł - podała spółka w komunikacie. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 134,2 mln zł.

Grupa Murapol spodziewa się, że sprzeda w II połowie 2022 roku podobną liczbę mieszkań rdr - poinformował PAP Biznes prezes Nikodem Iskra. Wśród wyzwań dla branży - poza spadkiem dostępności finansowania dla nabywców - prezes wymienił ryzyka wzrostu kosztów budowy, a także implementację nowej ustawy deweloperskiej.

Oczyszczony wynik EBITDA grupy MOL w drugim kwartale 2022 r. wzrósł o 61 proc. do poziomu 1.347 mln USD - podał MOL w komunikacie.

Fitch obniżył długoterminowy rating IDR Banku Millennium do poziomu "BB" z "BBB-" wcześniej. Perspektywa ratingu jest stabilna - podała agencja.

Fitch Ratings umieścił Viability Ratings (VRs) Banku Pekao, mBanku, Santander Banku Polska, BNP Paribas Bank Polska i ING Banku Śląskiego na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym - poinformował Fitch w komunikacie.

Gra Big Cheese Studio "Cooking Simulator" trafi do Xbox Game Pass, czyli subskrypcyjnej usługi na konsolach Microsoftu - poinformowała polska spółka. Wartość umowy pomiędzy Big Cheese a koncernem z Redmond to 600 tys. USD.

Nowe Jaworzno Grupa Tauron, Rafako i jego spółka zależna E003B7 oraz Mostostal Warszawa podpisały umowę mediacyjną w sprawie bloku w Jaworznie. Mediacje będą dotyczyły zmiany warunków ugody z grudnia 2021 roku - poinformował Tauron.

Tauron i Rafako podejmą mediacje służące wypracowaniu nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie powinien pracować bez usterek - wynika z informacji Taurona. Dotąd zakładano, że okres przejściowy potrwa do końca października.

Trakcja zdecydowała o zmianie szacunków wartości waloryzacji w kontraktach realizowanych dla PKP PLK. Zmiana obniży jednostkowy oraz skonsolidowany wynik brutto ze sprzedaży budowlanej spółki za I półrocze o 37,6 mln zł - poinformowała Trakcja.

Trakcja zdecydowała o zmianie szacunków wartości waloryzacji w kontraktach realizowanych dla PKP PLK. Zmiana obniży jednostkowy oraz skonsolidowany wynik brutto ze sprzedaży budowlanej spółki za I półrocze o 37,6 mln zł - poinformowała Trakcja.

Grodno szacuje, że zysk netto grupy w okresie kwiecień-czerwiec wzrósł rok do roku o 4 proc., do 8,6 mln zł - poinformowała spółka. Przychody były wyższe o 10 proc. i sięgnęły 266,4 mln zł

WALUTY

EUR/PLN w piątek po publikacji danych z USA jest stabilny, pomimo znaczących spadków kursu EUR/USD - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Na krajowym długu podwyższona zmienność się utrzymuje, a rentowności SPW w piątek spadały, przeciwnie do ruchu rynków bazowych – dodał.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0233 USD i 136,22 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy w USA są poniżej 89 USD za baryłkę, a notowania tego surowca spadły w tym tygodniu o prawie 10 proc. w reakcji na coraz więcej sygnałów z globalnej gospodarki, że spowolnienie gospodarcze wpływa na spadek popytu - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie rosną w reakcji na zacieśnienie sytuacji podażowej w Chinach. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME zyskuje 1,1 proc. i kosztuje 7.815,00 USD za tonę. - informują maklerzy.

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent - poinformowała w piątek Rada na swoich stronach internetowych.

Polska opowiedziała się przeciwko przyjętemu w piątek unijnemu rozporządzeniu, które zakłada dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent - wynika z dokumentów opublikowanych na stronach internetowych Rady.

OPINIE, PROGNOZY

IPAG podwyższył prognozę wzrostu polskiego PKB w 2022 roku do 4,5 proc. z 3,8 proc. prognozowanych wcześniej - wynika z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Projekt ustawy Lewicy o dodatku grzewczym przekazujemy do konsultacji społecznych - poinformował w piątek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Propozycja Lewicy zakłada dopłaty dla wszystkich gospodarstw, bez różnicowania na źródło ciepła.

WYDARZENIA Z KRAJU

Rząd zaproponuje rekompensaty z budżetu dla ciepłowni w zamian za ograniczenie do 40 proc. wzrostu cen ciepła, oraz dopłaty dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania pelletu, drewna, oleju opałowego i LPG - poinformowała minister klimatu Anna Moskwa.

Dodatek w wysokości 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym si ę węglem kamiennym - zdecydował w piątek Sejm. Wcześniej Izba Niższa odrzuciła część poprawek Senatu do ustawy o dodatku węglowym; ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - powiedziała w piątek w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Poinformowała m.in. o dopłatach dla ogrzewających się pelletem, drewnem, olejem opałowym, czy LPG.

Uznaliśmy, że przyjdzie jeszcze czas, by nowelę Kodeksu karnego przegłosować już po wakacjach - powiedział w piątek szef MS Zbigniew Ziobro. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego. W czwartek Senat odrzucił nowelizację Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców. Sejm może odrzucić weto Senatu wobec ustawy tylko bezwzględną większością głosów.

Sejm w piątek nie poparł uchwały Senatu ws. odrzucenia noweli ustawy o finansach publicznych, która zmienia stabilizującą regułę wydatkową służącą do wyliczania dopuszczalnego limitu wydatków.

Sejm przyjął w piątek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o rezerwach strategicznych. Przepisy mają uelastycznić mechanizm tworzenia rezerw strategicznych poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Sejm przyjął w piątek większość poprawek Senatu do ustawy o bezpieczeństwie gazowym, m.in. podnoszącą do 55 mld zł kwotę gwarancji Skarbu Państwa udzielanych przedsiębiorcom energetycznym. Posłowie odrzucili natomiast poprawkę poszerzającą krąg odbiorców objętych ochroną taryfową.

Minionej doby badania potwierdziły 4295 zakażeń koronawirusem, w tym 719 ponownych. Zmarło 17 osób z COVID-19 – poinformowano w piątek na stronach rządowych. Wykonano 11 815 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Sejm przyjął w piątek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o rezerwach strategicznych. Przepisy mają uelastycznić mechanizm tworzenia rezerw strategicznych poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Sejm odrzucił w piątek niemal wszystkie senackie poprawki do obszernej nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, która zmienia niektóre zasady wykonywania kar więzienia. Przyjęto tylko kilka poprawek redakcyjnych.

Decydując się na zakup K9 w Korei Płd rząd zabija polski produkt, czyli armatohaubice Krab - takie głosy pojawiły się podczas zorganizowanej w piątek przez klub KO debaty. MON odpowiada, że zamierza wykorzystywać w 100 proc. możliwości produkcji Krabów i zarzuca politykom KO kłamstwo.

Znane z pociągów Pendolino Strefy Ciszy w ramach pilotażu pojawią się w kolejnych elektrycznych zespołach trakcyjnych. Od 4 września 2022 roku będą mogli z nich skorzystać pasażerowie PesaDARTÓW oraz Flirtów, które jeżdżą w kategorii Intercity - poinformował w piątek PKP Intercity.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Ukraina prawdopodobnie przejmuje inicjatywę strategiczną, kontrofensywami zmusza Rosję do przerzucania wojsk i po raz pierwszy zaczyna aktywnie kształtować przebieg wojny – ocenia w nowym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Z portu Czarnomorsk w obwodzie odeskim Ukrainy wypłynęły w piątek rano trzy statki transportujące 57 tys. ton zboża ukraińskiego; jednostki zmierzają do Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii - poinformował minister Gabinetu Ministrów Ukrainy Ołeh Nemczinow.

Pakiet pomocy w wysokości 17 mld euro dla obywateli i firm uchwalił w czwartek ustępujący rząd Włoch Mario Draghiego. Środki te zostaną przeznaczone na wsparcie w związku z wysokimi kosztami życia, w tym cenami energii. To dekret o "nadzwyczajnych proporcjach" - zapewnił premier na konferencji prasowej.

Prezydent USA Joe Biden ponownie uzyskał w czwartek pozytywny wynik testu na Covid-19, ale czuje się "bardzo dobrze" - poinformował jego lekarz, Kevin O'Connor. Dodał jednak, że prezydent pozostanie w izolacji.

Amerykański minister zdrowia Xavier Becerra zapowiedział, że rząd USA wprowadzi stan zagrożenia zdrowia publicznego w związku z szerzeniem się małpiej ospy. Becerra poinformował, że w kraju odnotowano 6,6 tys. aktywnych przypadków choroby.

Chińska armia wystrzeliła rakiety w stronę wód otaczających Tajwan, a do czterech z nich przeleciało nad Tajpej. Ponadto chińskie samoloty naruszyły w piątek rano linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a Tajwan uruchomił swoje siły, by monitorować sytuację – podał Reuters.

MSZ Chin ogłosiło w piątek, że postanowiło nałożyć sankcje na przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w odpowiedzi na jej wizytę na Tajwanie. Tego samego dnia resort przekazał, że wezwał ambasadorów części państw europejskich, by zaprotestować w sprawie oświadczenia państw G7 i UE, w którym skrytykowano chińskie manewry wojskowe w pobliżu Tajwanu.

Do godz. 17 czasu lokalnego (godz. 11 w Polsce) Chiny wysłały 68 samolotów bojowych i 13 okrętów wojennych do działań w rejonie Cieśniny Tajwańskiej – podał w piątek resort obrony Tajwanu. Według resortu, część jednostek miała przekroczyć medianę cieśniny.

UE postanowiła nałożyć sankcje na dwie kolejne osoby w związku z trwającą nieuzasadnioną i niesprowokowaną agresją wojskową Rosji na Ukrainę. Chodzi o byłego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i jego syna Ołeksandra.

W sondażu ARD DeutschlandTrend większość respondentów opowiedziała się za korzystaniem z energii jądrowej dłużej, niż tylko do końca bieżącego roku – informuje w piątek portal dziennika „Tagesschau”.

W związku z rosnącymi kosztami życia ok. 24 mln dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii zmniejszyło zużycie energii, a 16 mln ograniczyło wydatki na żywność i inne niezbędne produkty - wynika z opublikowanego w piątek badania urzędu statystycznego ONS.

Ambasada Łotwy w Rosji poinformowała o wstrzymaniu wydawania wiz rosyjskim obywatelom. Jedyny wyjątek to wyjazd w związku z pogrzebem bliskiej osoby.

Ze względu na wysokie ceny gazu przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci w 2023 r. nie 2, ale 5 tys. euro rocznie, informuje dziennik „De Telegraaf”.

(PAP Biznes)

ana/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości