DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie zamykają piątek i tydzień nad kreską | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 sie 2022, 18:05

DZIEŃ NA RYNKACH: Giełdy w Europie zamykają piątek i tydzień nad kreską

Europejskie giełdy zanotowały w piątek niewielkie wzrosty w trakcie spokojnej sesji, a w całym tygodniu zwyżki sięgnęły ponad 1-proc. Straty odrabiał dolar, lekko zwyżkowały rentowności niemieckich obligacji.

Stoxx Europe 600 zyskał w piątek 0,2 proc., a w całym tygodniu 1,2 proc. i znalazł się na najwyższym poziomie od 7 czerwca. DAX wzrósł o 0,7 proc., CAC40 wzrósł o 0,1 proc., a FTSE zyskał 0,5 proc.

Brytyjski producent papieru i opakowań Mondi zwyżkował 11 proc. po uzyskaniu zgody na sprzedaż rosyjskiej części biznesu za 1,6 mld USD.

Roche, koncern farmaceutyczny, zyskał ponad 1,5 proc. Spółka dostała zgodę od amerykańskiego regulatora na wprowadzenie do obrotu leku na zapalenie płuc na dzieci.

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami poziom Renu w głównym punkcie pomiaru w Kaub na zachód od Frankfurtu spadł do 40 cm, co uniemożliwia transport towarów większości typów barek. Ren jest kluczową śródlądową arterią komunikacyjną Niemiec m.in. dla przemysłu. Dotknięte niskim stanem wód są m.in. fabryki BASF, huta Thyssenkrupp czy elektrownie Unipera.

Na parkietach za Oceanem również niewielkie zwyżki. S&P500 idzie do góry o 0,9 proc., zmierzając do zakończenia 4. z rzędu tygodnia na plusie, co ostatni raz odnotowano w listopadzie 2021 r. W ujęciu historycznym taka seria wzrostów poprzedzała dalszą 3-proc. zwyżkę na przestrzeni 2 kolejnych miesięcy.

Światowy rynek akcji również ma za sobą wzrostowy tydzień. Indeks MSCI World zyskał w tym tygodniu ok. 2 proc.

Światowe fundusze akcji zanotowały w tygodniu zakończonym 10 sierpnia napływy netto rzędu 7,1 mld USD, a same fundusze z USA 11 mld USD (najwięcej od grudnia 2021 r.) - wynika z danych EPFR Global, przytaczanych przez BofA.

Przed południem z europejskich gospodarek napłynęły dane makro.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w czerwcu wzrosła o 0,7 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,1 proc., po korekcie z +0,8 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,2 proc.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o 0,9 proc. mdm w czerwcu, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,3 proc., po korekcie z +0,9 proc. Analitycy spodziewali się mdm -1,4 proc.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w II kw. 2022 r. o 0,1 proc. kdk - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że PKB w I kw. spadł o 0,2 proc. po wzroście w I kw. o 0,8 proc.

Upływający tydzień upłynął pod znakiem redukcji oczekiwań na agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Fed, po niższych od oczekiwań odczytach inflacyjnych z USA (CPI i PPI).

Prezes Fed z Richmond Thomas Barkin powiedział w piątek, że Fed powinien podwyższać stopy aż do momentu, gdy będzie można uznać, że inflacja jest pod kontrolą, czyli inflacji PCE na poziomie 2-proc. "przez pewien czas". Wymagać tego będzie podwyżka stóp do "restrykcyjnych" poziomów. Skalę podwyżki na wrześniowym posiedzeniu, 50 lub 75 pb., określą zdaniem Barkina napływające dane.

Dolar prawdopodobnie zakończy tydzień niecały 1 proc. pod kreską, ale z umocnieniem w piątek względem koszyka (indeks DXY) o 0,6 proc. do 105,7 pkt.

Rentowności niemieckich obligacji wzrosły na całej długości krzywej o 2-6 pb., mocniej na krótkim końcu. 10-latki zakończyły sesję na poziomie 0,99 proc.

EUR/USD spada o 0,7 proc. do 1,023, USD/JPY rośnie 0,6 proc. do 133,6, a GPB/USD idzie w dół o 0,7 proc. do 1,214.

Na rynku ropy naftowej spadki, choć tygodniowy bilans dla surowca nadal jest dodatni. Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku tanieje o 1,9 proc. do 92,6 USD/b, a Brent na ICE Futures Europe w Londynie idzie w dół o 1,4 proc. do 98,2 USD/b. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości