Skotan dzięki środkom z emisji chce w ciągu 5 lat zwielokrotnić sprzedaż, w '22 celuje w zwyżkę przychodów (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 sie 2022, 11:47

Skotan dzięki środkom z emisji chce w ciągu 5 lat zwielokrotnić sprzedaż, w '22 celuje w zwyżkę przychodów (wywiad)

Skotan dzięki środkom z emisji chce w ciągu najbliższych 5 lat zwielokrotnić sprzedaż, w 2022 roku celuje we wzrost przychodów - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Jacek Kostrzewa.

"W wyjątkowo trudnych warunkach makroekonomicznych i na rynku kapitałowym, udało nam się uplasować nową emisję akcji i pozyskać 38,88 mln zł od 432 inwestorów. Środki z emisji pozwolą nam na dynamiczny rozwój w najbliższym latach. W ciągu 5-lat planujemy zwielokrotnienie przychodów Skotanu. Zakładamy rozwój w Polsce oraz za granicą, tak by udział eksportu zwiększył się z obecnych 25 proc. do 50 proc. Planujemy dalszą ekspansję w Europie, ale również na pozostałych kontynentach. Spodziewam się, lada moment, rejestracji produktów w Australii i Nowej Zelandii. Trwają również prace nad rejestracją niektórych naszych produktów w Kanadzie" - powiedział prezes.

"Środki z emisji trafią również na prace badawcze i rozwój marek własnych oraz nowych produktów. Na te cele przeznaczymy łącznie około 8 mln zł. Planujemy m.in. dalszy rozwój suplementów diety opartych na mikroorganizmie Yarrowia lipolytica oraz produktów na bazie bioestrów etylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3,6,9. Jeśli na przełomie roku ruszy nowa Perspektywa Finansowa programów unijnych, to chcemy też skorzystać z dofinansowania badań. Będziemy nadal certyfikować procesy produkcji" - dodał.

Skotan produkuje suplementy diety dla ludzi, preparaty weterynaryjne oraz produkty do bioremediacji zanieczyszczeń z gleby i wody. Około 70 proc. przychodów spółki pochodzi ze sprzedaży produktów na bazie bioestrów etylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3,6,9, pozostałe produkty to m.in. preparaty bazujące na drożdżach Yarrowia lipolytica.

Produkty firmy są obecne m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Czechach i Holandii. Marka kontraktowa jest też w sprzedaży w USA.

W lipcu 432 inwestorów objęło nową emisję 38,88 mln akcji serii D Skotanu, oferowanych po 1 zł za sztukę. Akcje serii D trafią do obrotu giełdowego 18 sierpnia .

"Planujemy też przeznaczyć około 6 mln zł na rozwój systemu sprzedaży i marketingu. Chcemy pozyskać do współpracy liderów opinii co, mam nadzieję, nie będzie problemem ze względu na unikalność i jakość naszego całego portfolio produktów Skotan.(...) Ze środków z emisji planujemy również budowę nowego zakładu produkcyjnego estrów etylowych. W prospekcie emisyjnym zapisaliśmy na ten cel ok. 6,2 mln zł. Myślę, że w związku z niestabilną sytuacją makroekonomiczną kierunkowe decyzje w tym zakresie podejmiemy najwcześniej na przełomie roku" - powiedział Kostrzewa.

Dodał, że ponad 15 mln zł z emisji Skotan przeznaczy na spłatę zadłużenia. Przy obecnych stopach procentowych, oszczędność spółki na kosztach finansowych z tego tytułu sięgnie 1,7 mln zł rocznie.

Prezes poinformował, że coraz więcej konsumentów zwraca uwagę, czy działanie suplementów jest poparte badaniami.

"Na rynku pojawia się coraz więcej suplementów diety. W zeszłym roku do GIS zgłoszono prawie 25 tysięcy nowych preparatów wobec raptem kilku tysięcy pięć lat temu. Jednak klienci są coraz bardziej świadomi i zwracają większą uwagę na jakość i potwierdzenie właściwości badaniami. Rynkiem suplementów zaczynają też bardziej interesować się firmy stricte farmaceutyczne, a one jakby z natury oczekują najwyższych standardów produkcji i dowodów naukowych. Fakt, że możemy używać stwierdzenia +US FDA Inspected+ robi wrażenie na naszych klientach" - podkreślił.

Skotan ma zakład produkcji drożdży i zakład produkcji estrów etylowych w Czechowicach-Dziedzicach.

"W tym roku, podobnie jak wszyscy, odczuwamy wzrost cen energii elektrycznej i surowców potrzebnych do wytworzenia produktów oraz generalnie inflację, gdyż to, co się dzieje w globalnej gospodarce przekłada się na też na naszą firmę. Jeśli chodzi o tegoroczną sprzedaż, to najgorszy był dla nas pierwszy kwartał. Drugi i trzeci wyglądają całkiem dobrze. Obiecująco zapowiada się również końcówka roku. Jeśli nie dojdzie do jakichś nieprzewidywanych zdarzeń, to powinniśmy zamknąć ten rok wzrostem przychodów" - zapowiedział prezes.

W pierwszym kwartale przychody Skotanu spadły do 1,84 mln zł z 3,15 mln zł rok wcześniej. Spółka miała 1,05 mln zł straty netto wobec 0,4 mln zł zysku netto przed rokiem.

Ewa Pogodzińska

(PAP Biznes), #SKT

epo/ gor/

Zobacz także: Skotan SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości