Skrót wiadomości - środa, 17 sierpnia, 18.20 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 sie 2022, 18:22

Skrót wiadomości - środa, 17 sierpnia, 18.20

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2022 roku wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w I kw. 2022 r. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc.

Dane o PKB w II kw. były niższe od oczekiwań rynku, polska gospodarka mocno hamuje - wskazują ekonomiści w komentarzach po danych GUS. Szczegółowe dane o PKB w II kw., które GUS przedstawi pod koniec miesiąca, mogą wpłynąć na obniżenie prognoz na cały 2022 r.

W czasie wakacji presja inflacyjna ustabilizuje się, a w kolejnych kwartałach zacznie słabnąć - ocenił w wywiadzie dla Gazety Polskiej prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że najpewniej dopiero na koniec 2023 r. inflacja może być jednocyfrowa.

Inflacja właśnie osiągnęła swój szczyt i w perspektywie końca roku powinna spadać - ocenił w telewizji Biznes24 prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem, w I kw. 2023 r. wskaźnik CPI może jeszcze wzrosnąć, ale od II kw. przyszłego roku inflacja powinna silnie hamować.

Jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych - ocenił w TOK FM członek RPP Przemysław Litwiniuk. Zaznaczył jednak, że - z punktu widzenia dostępnych do tej pory danych - nie postrzega jej jako dużej.

Inflacja bazowa i polityka fiskalna są podstawowymi, choć nie jedynymi, czynnikami wpływającymi na formułowanie decyzji co do konieczności dalszego zacieśniania polityki monetarnej - ocenił w telewizji Biznes24 członek RPP Przemysław Litwiniuk.

Koniunktura w handlu w Polsce w III kwartale 2022 r. pogorszyła się, a przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są pesymistyczne - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w II kwartale 2022 r. wzrósł o 0,6 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że PKB kdk wzrósł o 0,7 proc.

Ceny konsumpcyjne w Wielkiej Brytanii w lipcu w ujęciu rdr wzrosły o 10,1 proc. - podał w komunikacie urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu o 9,8 proc., po zwyżce poprzednio o 9,4 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu pozostała bez zmian miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wzrośnie o 0,1 proc.

Zapasy niesprzedanych towarów w USA w czerwcu wzrosły o 1,4 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA. Oczekiwano wzrostu zapasów właśnie o 1,4 proc. mdm.

BUDŻET, DŁUG

Prezydent USA Joe Biden podpisał we wtorek ustawę Inflation Reduction Act, zakładającą m.in. wydatek ok. 370 mld dol. na projekty związane ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną oraz drugie tyle na wydatki związane ze służbą zdrowi, a także minimalny 15-proc. podatek dla największych korporacji.

GIEŁDA

Środowa sesja na warszawskim parkiecie była bardzo słaba, a przyczyn takiego zachowania naszego rynku można szukać w oddalających się środkach z KPO oraz krótkoterminowo, w słabszych, wstępnych danych o PKB Polski za II kw. br. - powiedział PAP Biznes dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski.

WIG20 zakończył środowe notowania spadkiem o 3 proc. do 1.682,93 pkt., a WIG stracił 2,4 proc. do 54.867,57 pkt. Obydwa indeksy były najsłabszymi benchmarkami głównych, europejskich parkietów. Relatywnie lepiej sesję zakończyły indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 spadł o 0,61 proc. do 17.983,38 pkt., a mWIG40 zniżkował o 1,53 proc. do 4.214,11 pkt.

SPÓŁKI

Skorygowana EBITDA grupy KGHM wyniosła w drugim kwartale 2022 roku 2,176 mld zł wobec 3,133 mld zł w pierwszym kwartale tego roku i wobec 2,705 mld zł w II kwartale 2021 r. - podała spółka w raporcie półrocznym. Wynik okazał się niższy od konsensusu PAP Biznes, który zakładał 2,518 mld zł skorygowanej EBITDA.

Grupa Tauron szacuje, że miała w drugim kwartale 2022 roku 396 mln zł EBITDA i 272 mln zł straty netto - poinformowała spółka w komunikacie. Tauron zidentyfikował potrzebę zawiązania w wynikach za I półrocze rezerw w segmencie wytwarzania na 943 mln zł

Ryvu Therapeutics zakłada, że spłaci pożyczkę z EBI przychodami z przyszłych umów partneringowych oraz kamieni milowych. Możliwe, że start spłaty nastąpi, gdy RVU120 będzie już zarejestrowany do sprzedaży – poinformował PAP Biznes prezes Paweł Przewięźlikowski. Jak dodał, pieniądze trafią zarówno na RVU120, jak i projekty przedkliniczne oraz te w fazie odkrycia.

Ryvu Therapeutics zawarł z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę finansowania, w ramach której EBI zobowiązał się do udzielenia kredytu w maksymalnej wysokości 22 mln euro (ok. 103,2 mln zł) - podała spółka w komunikacie. Wsparcie ma być przeznaczone na przyspieszenie prac badawczych, w tym na dalszy rozwój projektu RVU120.

Warunki kredytu udzielonego Ryvu Therapeutics przez Europejski Bank Inwestycyjny wydają się bardzo korzystne w świetle obecnych stóp procentowych, a udzielenie pożyczki zmniejsza ryzyko potencjalnej emisji akcji w kolejnych kwartałach - ocenia analityk BM Pekao Marcin Górnik.

Develia, która w styczniu zawarła z europejskim podmiotem inwestującym w rynek nieruchomości list intencyjny w sprawie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej i Żupniczej o łącznej powierzchni 10.518 m kw. za 151 mln zł netto, zakończyła negocjacje - poinformowała spółka w komunikacie.

Skotan dzięki środkom z emisji chce w ciągu najbliższych 5 lat zwielokrotnić sprzedaż, w 2022 roku celuje we wzrost przychodów - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Jacek Kostrzewa.

Zysk netto Benefit Systems w drugim kwartale 2022 roku wzrósł rdr o 208 proc., do 31,6 mln zł - poinformowała spółka w raporcie półrocznym. Wynik netto jest o 54 proc. wyższy od średniej oczekiwań analityków.

Benefit Systems spodziewa się, że drugie półrocze będzie dla spółki co najmniej tak dobre jak II kw. - poinformował Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefitu. Grupa dąży do wzrostu na koniec roku liczby obsługiwanych kart sportowych w Polsce do 1,1 mln, a za granicą do 400 tys. Nie widzi sygnałów słabnięcia rynku pracy w Polsce.

Alumetal liczy, że w 2022 r. przychody grupy ze sprzedaży przekroczą 3 mld zł - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas środowej wideokonferencji.

Mirbud szacuje, że miał w I półroczu 2022 roku 39 mln zł skonsolidowanego zysku netto, 103 mln zł zysku brutto ze sprzedaży i 1.351 mln zł przychodów - podała spółka w komunikacie.

Remor Solar Polska prognozuje, że w 2022 roku osiągnie co najmniej 3 mln zł zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży nie niższych niż 45 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Decora szacuje, że zysk netto grupy w pierwszej połowie 2022 roku zmniejszył się o 43 proc. do 22,8 mln zł, a EBITDA spadła o 37 proc. do 35,4 mln - podała spółka w komunikacie.

Rada nadzorcza Biomedu Lublin zdecydowała o powołaniu Mieczysława Starkowicza na stanowisko prezesa - poinformowała spółka w komunikacie.

Pure Biologics osiągnął pozytywny wynik w badaniach kontraktowych obejmujących selekcję aptameru rozpoznającego wskazany przez klienta cel białkowy - podał Pure Biologics w komunikacie.

Millennium TFI przekształciło trzy subfundusze w ramach Milennium Specjalistycznego Funduszu Inwestycyjnego Otwartego, tak aby były one oparte na kryteriach zrównoważonego rozwoju ESG - poinformował fundusz w komunikacie prasowym.

Unibep zawarł z Viessmann Technika Grzewcza umowę na projekt budowy zakładu produkcji pomp ciepła w Legnicy - poinformowała budowlana spółka w komunikacie. Wynagrodzenie wyniesie ok. 380 mln zł netto lub ok. 370,5 mln zł netto w przypadku wdrożenia optymalizacji zaproponowanych przez Unibep.

Akcjonariusze notowanej na NC eo Networks zdecydują 15 września o wypłacie 0,4 zł dywidendy na akcję - podała spółka w projektach uchwał na ZWZ.

Gamedust w drugim kwartale 2022 r. pracował nad kontynuacją gry "Yupitergrad", wydał również grę "Best Forklift Operator". Obecnie spółka prowadzi prace nad platformą VR dla escape roomów. Gamedust w komunikacie prasowym podtrzymał, że w 2023 roku chce osiągnąć dodatnią rentowność.

WALUTY

Słabe polskie dane makro i recesyjne otoczenie na rynkach bazowych, przy braku wsparcia ze strony RPP, będą wzmagać presję na osłabienie złotego, a po wakacjach EUR/PLN może sięgnąć 4,80 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem na rynku krajowego długu te same czynniki mogą w krótkim terminie wspierać spadki rentowności, jednak w średnim horyzoncie dochodowość SPW może zwyżkować.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0164 USD i 137,36 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy w USA zaliczyły najniższy poziom od ponad 6 miesięcy i znów ruszyły w górę. Inwestorzy rozważają perspektywy wzrostu podaży ropy z Iranu, a tymczasem słabną prognozy globalnego wzrostu gospodarczego - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie rosną. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany wyżej wobec 7.979,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ceny gazu w Europie spadają w środę po wcześniejszym rajdzie notowań wywołanym upalną pogodą w regionie, gdy wzrosło zapotrzebowanie na gaz. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane niżej o 1,3 proc. - po 223,00 euro za MWh, po wzroście notowań we wtorek o 2,6 proc. - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Rada Polityki Pieniężnej, w warunkach spadającej aktywności gospodarczej, podwyższy w bieżącym roku stopy procentowe maksymalnie o 50 pb. do 7,0 proc., a kolejne podwyżki do 8,0 proc. możliwe są na początku 2023 r. w związku z przewidywanym osłabieniem złotego - ocenili w raporcie ekonomiści BNP Paribas.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezes URE zatwierdził zmianę taryfy dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa. Wzrost stawek opłat wyniesie średnio 2,6 proc. - podał URE w komunikacie prasowym. W konsekwencji kompleksowe rachunki dla odbiorców w gospodarstwach domowych - tj. łącznie za gaz i jego dostawę - wzrosną od ok. 0,5 proc do 0,7 proc.

Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy, które wchodzi w życie w środę zostało podpisane - przekazała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego mogą otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 1.329.000 uprawnień do emisji CO2 po 94,07 euro/EUA - poinformowała giełda EEX.

WYDARZENIA Z KRAJU

Od 11 do 17 sierpnia badania potwierdziły 22 712 zakażeń koronawirusem, w tym 3737 ponownych. Zmarło 81 osób z COVID-19 – poinformowało w środę w cotygodniowym zestawieniu Ministerstwo Zdrowia.

Dotychczasowe badania wody z Odry i ryb nie potwierdziły obecności toksyn - powiedziała w środę PAP.PL minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Pracują eksperci, trwają analizy, zdecydowano m.in. o dodatkowym badaniu dna i zdjęciach satelitarnych - wskazała.

W ramach postępowania dotyczącego zanieczyszczenia Odry powołany został zespół śledczych składający się z siedmiu doświadczonych prokuratorów i pięciu policjantów, który prowadzi niezwykle intensywne czynności procesowe - poinformował prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Albo premier Mateusz Morawiecki kłamie - wiedział o sprawie, tylko przez dwa tygodnie bagatelizował problem - albo państwo kompletnie nie działa, bo doprowadził je do ruiny - mówili w środę politycy KO, którzy od rana rozpoczęli serię kontroli poselskich ws. katastrofy ekologicznej w Odrze.

Popieramy kandydaturę Marka Wesołego w przedterminowych wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej - oświadczył w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, Wesoły "jest człowiekiem, który w tym mieście może zrobić wiele dobrego".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Wojska rosyjskie atakują na kilku kierunkach w Donbasie na wschodzie Ukrainy, pod Charkowem na północnym wschodzie oraz w obwodzie zaporoskim na południu – powiadomił w środę w porannym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zdalnie minowane są miejscowości w tych regionach.

Pandemia Covid-19 nie jest za nami, a koronawirus będzie jesienią krążyć silniej we Francji - ostrzegła szefowa Komitetu Monitorowania i Przewidywania Zagrożeń Zdrowia, profesor immunologii Brigitte Autran, w środowym wydaniu dziennika „Le Parisien”.

Izrael i Turcja zdecydowały się na przywrócenie pełnych stosunków dyplomatycznych - poinformowało w środę biuro izraelskiego premiera Jaira Lapida.

Niektóre fabryki w południowo-zachodnich Chinach wstrzymały pracę, ponieważ susza zakłóca produkcję prądu w elektrowniach wodnych – podała w środę agencja AP, oceniając to jako kolejne obciążenie dla chińskiej gospodarki, borykającej się ze skutkami lockdownów covidowych.

Korea Płn. prawdopodobnie wystrzeliła w środę dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego – podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródło wojskowe w Seulu. Zbiegło się to w czasie z konferencją z okazji 100 dni prezydentury Jun Suk Jeola w Korei Płd. (PAP Biznes)

osz/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości