DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na giełdach w Europie na fali recesyjno-inflacyjnych obaw | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 sie 2022, 17:57

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na giełdach w Europie na fali recesyjno-inflacyjnych obaw

Giełdy na Starym Kontynencie zakończyły piątek oraz cały tydzień pod kreską. Piątkowy handel zdominowały obawy o recesję i inflację w obliczu kolejnych rekordowych odczytów cen energii i uprawnień CO2 i jastrzębich sygnałów z Fed.

Stoxx Europe 600 stracił 0,8 proc., tyle samo co w skali tygodnia. DAX spadł 1,1 proc., a od poniedziałku stracił 1,8 proc., najmocniej od początku lipca. CAC40 poszedł w dół o 1,0 proc., FTSE100 wzrósł o 0,1 proc.

Pod kreską w Stoxx600 znalazły się 452 spółki i 15 z 20 sektorów, na czele z nieruchomościami i IT. Indeks znajduje się o 11,7 proc. poniżej historycznego szczytu z początku stycznia.

Francuska firma cateringowa Sodexo straciła ponad 1 proc. Jefferies obniżył rekomendację dla spółki do "trzymaj".

Akcje Just Eat Takeaway zyskały na wartości ok. 1/4 po sprzedaży 33 proc. udziałów w brazylijskiej firmie iFood.

Według analityków europejskie giełdy mają już najlepsze w tym roku za sobą - z comiesięcznej ankiety Bloomberga wynika, że Stoxx600 zyska do końca 2022 r. tylko 2 proc., podobnie jak szacowano poprzednio, choć od tamtej pory indeks zyskał 3 proc.

Rynki finansowe w Europie zdominowały w piątek obawy inflacyjno-recesyjne, przy postępującym kryzysie energetycznym na Starym Kontynencie.

Niemiecka inflacja producenta (PPI) osiągnęła w lipcu najwyższy w historii pomiarów (od 1949 r.) poziom 37,2 proc.

Ceny uprawnień do emisji CO2 na ICE Endex w Amsterdamie wzrosły podczas piątkowych notowań do rekordowych 99,22 euro za tonę.

Nowe maksima wyznaczyły także ceny prądu w dostawie za rok w Niemczech (570 euro za megawatogodzinę) i we Francji (720 euro), a roczne kontrakty na węgiel również osiągnęły nienotowane dotychczas poziomy (311,5 USD za tonę).

Na początku przyszłego tygodnia znacznie poprawić ma się żeglowność na Renie. W kluczowym miejscu pomiaru w miejscowości Kaub poziom rzeki ma wzrosnąć do 148 cm. we wtorek rano, z 35 cm. obecnie, dzięki czemu większość barek będzie mogła operować z ograniczoną choćby ładownością.

W trakcie piątkowej sesji globalnie wybrzmiewały także echa serii wypowiedzi amerykańskich bankierów centralnych. Szef Fed z Richmond Thomas Barkin stwierdził po południu, że Fed "zrobi wszystko co konieczne", żeby opanować inflację, nawet jeżeli będzie się to wiązać z recesją. Dodał, że popiera wyprzedzające (front-loading) podwyżki stóp.

James Bullard z Fed St. Louis ponowił wcześniej apel o 75-pb. podwyżkę w kolejnym miesiącu. W ostrożniejszym tonie wypowiedziała się szefowa Fed Kansas Esther George, według której Rezerwa "zrobiła już dużo", więc trzeba uważnie obserwować, jakie będą tego skutki. Z kolei Neel Kashkari z Fed Minneapolis wezwał do szybkiego opanowania inflacji.

Uwaga światowych rynków finansowych w przyszłym tygodniu ogniskować się będzie na przebiegu dorocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole (25-27 sierpnia), gdzie w przyszły piątek o godz. 16 czasu polskiego prezes Fed Jerome Powell wygłosi pierwsze po wakacyjnej przerwie publiczne przemówienie. Rynek szukać będzie w wystąpieniu wskazówek jak mocno zdeterminowany jest Fed do obniżenia inflacji w Stanach, a tym samym, czy na najbliższym posiedzeniu Rezerwy we wrześniu możliwa jest trzecia z rzędu podwyżka o 75 pb.

Rentowność 10-letnich bundów podniosła się w piątek o 13 pb. do 1,23 proc. do najwyższego od miesiąca poziomu.

Rynek wycenia na wrzesień kolejną podwyżkę stóp proc. EBC o 50 pb., z niezerowym prawdopodobieństwem na 75 pb., i kolejne 40 pb. zacieśnienia do końca roku.

Za Oceanem rentowność 10-letnich Treasuries rośnie o 10 pb. do 2,98 proc.

Jastrzębie sygnały z Fed sprzyjają aprecjacji dolara. Indeks DXY zwyżkuje 0,6 proc. do 108,1 pkt., najwyżej od połowy lipca.

EUR/USD spada o 0,4 proc. do 1,005.

USD/JPY rośnie o 1,0 proc. do 137,0.

GPB/USD spada o 1,0 proc. do 1,182.

Na rynku ropy wahania. Po ponad 2-proc. spadkach po południu główne benchmarki wyszły nad kreskę, choć cały tydzień zapisują na razie na ok. 2-proc. minusie. Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku drożeje o 0,9 proc. do 91,3 USD/b, a Brent na ICE Futures Europe w Londynie idzie w górę o 0,5 proc. do 97,1 USD/b. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości