Polacy na koniec II kw. '22 wydali blisko 550 mln zł na prywatne ubezpieczenia zdrowotne | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
04 paź 2022, 12:22

Polacy na koniec II kw. '22 wydali blisko 550 mln zł na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Na prywatne ubezpieczenia zdrowotne na koniec drugiego kwartału 2022 r. Polacy wydali blisko 550 mln zł - podała w komunikacie Polska Izba Ubezpieczeń. Liczba posiadaczy polis wzrosła rdr o 11,6 proc. do blisko 4 mln ubezpieczonych.

PIU wskazuje, że Polacy, ze względu na trudną sytuację w publicznej ochronie zdrowia, szukają skuteczniejszych sposobów uzyskania pomocy medycznej.

Składka przypisana brutto w ubezpieczeniach zdrowotnych na koniec drugiego kwartału 2022 r. to 548,8 mln zł.

Liczba korzystających z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce wynosi 3,95 mln.

"Od kilku lat obserwujemy wzrost nakładów na ochronę zdrowia, jednak jest on konsumowany przez koszty walki z koronawirusem oraz rosnące koszty usług medycznych, wnikające z inflacji medycznej napędzanej przez wzrost cen oraz oczekiwania płacowe personelu. Z tego powodu rzeczywista liczba świadczeń i dostępność do usług realnie spada. To przekłada się na rosnący dług zdrowotny" ­– powiedziała Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Dodała, że mimo wzrostu kosztów życia, według danych PIU, tylko 10 proc. agentów ubezpieczeniowych miało do czynienia wśród klientów z chęcią rezygnacji lub ograniczenia ubezpieczeń zdrowotnych. Co więcej, według obserwacji jest to ostatnie z ubezpieczeń, od którego w ramach oszczędności odchodzą Polacy.

PIU podało, że bieżące wydatki prywatne na ochronę zdrowia zwiększyły się w 2021 r. porównaniu do 2020 r. o 5,4 mld zł (12,5 proc.) i wyniosły w 2021 r. 47,4 mld zł, co stanowi 1,8 proc. PKB. Na ich wzrost wpływ miało m.in. zwiększenie bezpośrednich wydatków gospodarstw domowych, które wyniosły 33,8 mld zł, tj. o 4,1 mld (14 proc.) więcej niż w roku poprzednim. W tym czasie bieżące wydatki publiczne zwiększyły się również o 14 proc. i wyniosły 125,5 mld zł. (PAP Biznes)

alk/ pr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości