Skrót wiadomości - piątek, 25 listopada, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 lis 2022, 18:35

Skrót wiadomości - piątek, 25 listopada, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w III kw. 2022 r. wyniosła w Polsce 2,9 proc. wobec 2,6 proc. w II kw. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w październiku 2022 r. wzrosła o 40,5 proc. rdr, a mdm wzrosła o 3,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w październiku 2022 r. w ujęciu rdr wzrosły o 30,5 proc., po wzroście o 43,8 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w październiku 2022 r. wzrosły o 21,4 proc., po wzroście o 44,1 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-październik 2022 r. wzrosła w skali roku o 10,1 proc., przy zatrudnieniu wyższym o 1,4 proc. i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 11,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W październiku 2022 r. w portach morskich przeładowano 12,7 mln ton ładunków, co oznacza wzrost o 45,5 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec w III kwartale 2022 r. wzrósł o 0,4 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się +0,3 proc. kdk, po +0,1 proc. w II kw.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na grudzień wyniósł -40,2 pkt. wobec -41,9 pkt. miesiąc wcześniej - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -39,6 pkt.

We Francji nastroje konsumentów okazały się zgodne z rynkowymi ocenami. Wskaźnik nastrojów wyniósł w listopadzie 83 pkt., wobec 82 pkt. miesiąc wcześniej - poinformował instytut statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 83 pkt.

BUDŻET, DŁUG

W 2023 r. taryfy na gaz dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych zostaną zamrożone na poziomie z tego roku - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że od stycznia 2023 r. VAT na gaz powróci do poprzedniej stawki.

Koszt ustawy zamrażającej ceny gazu dla gospodarstw domowych w 2023 r. to ok. 30 mld zł, ale ostatecznie będzie to zależeć od cen gazu - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Rząd chce wprowadzić w 2023 roku tzw. dodatek gazowy dla najuboższych gospodarstw domowych w postaci zwrotu równowartości VAT - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ministerstwo Finansów utrzymuje w grudniu oprocentowanie obligacji detalicznych na niezmienionym poziomie - wynika z komunikatu resortu.

Samorządy po III kwartale br. miały nadwyżkę budżetową w wysokości prawie 14,9 mld zł, na rachunkach zgromadziły prawie 67 mld zł - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

GIEŁDA

Piątkowa sesja na giełdzie w Warszawie przyniosła małe zmiany indeksów, a na aktywność inwestorów miał wpływ krótszy dzień handlu na giełdach w USA - powiedział PAP Biznes analityk BM BOŚ Konrad Ryczko. Zdaniem analityka, poglądy inwestorów co do charakteru ostatnich wzrostów są podzielone, a na ostatnich sesjach listopada rynek może chcieć utrzymać się w okolicach listopadowych maksimów.

WIG20 zakończył piątkową sesję wzrostem o 0,1 proc. do 1.755,69 pkt., a WIG zwyżkował o 0,31 proc. do 56.280,53 pkt. W górę poszły również indeksy małych i średnich spółek: sWIG80 o 0,4 proc. do 17.434,51 pkt., a mWIG40 o 1,06 proc. do 4.059,51 pkt.

Odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 3,7 pkt. proc. i wyniósł 57,9 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 1,0 pkt. proc. do 20 proc. - wynika z cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów.

SPÓŁKI

Rada Dyrektorów Pepco Group podczas WZA zaplanowanego na 2 lutego 2023 r. zaproponuje powołanie Andy'ego Bonda, byłego prezesa Pepco Group, na stanowisko przewodniczącego Rady Dyrektorów - podała spółka w komunikacie. Ponadto, w kwietniu do Pepco Group, jako dyrektor finansowy, dołączy Neil Galloway.

Photon Energy Group, nabywając pakiet akcji od PGE Ventures, Newberg i ASI Valuetech Seed Fund za ok. 6,9 mln euro, zwiększył udział w kapitale zakładowym spółki Lerta do 56,75 proc. z 24,27 proc. wcześniej - podał Photon Energy w komunikacie. Photon zamierza nabyć pozostały pakiet akcji spółki do końca roku.

Enea udzieliła gwarancji korporacyjnej na rzecz J.P. Morgan za zobowiązania spółki zależnej Enea Trading do kwoty 300 mln USD. Zobowiązania obejmują wierzytelności pieniężne z tytułu transakcji terminowych związanych z uprawnieniami do emisji CO2, zawieranymi przez spółkę zależną - podała Enea w komunikacie.

Grupa Amica w III kwartale 2022 roku miała 7,8 mln zł straty netto j.d. wobec 23,2 mln zł zysku netto rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał 11,5 mln zł straty netto. Grupa spodziewa się sezonowo wyższego popytu na sprzęt grzejny w czwartym kwartale, co powinno wspierać wyniki całego roku.

Lerta, w której Photon Energy Group zwiększył zaangażowanie do ponad 50 proc., planuje osiągnięcie rentowności netto od pierwszego kwartału 2023 roku - poinformował na konferencji prasowej prezes Lerta Borys Tomala.

Amica chce poprawiać marże na sprzedaży w 2023 roku dzięki m.in. obniżce cen stali i frachtu - poinformował na telekonferencji członek zarządu ds. finansowych Michał Rakowski. Dodał, że wyzwaniem dla rynku i grupy będzie spowolnienie popytu w branży AGD.

Mabion szacuje przychody z rozliczanego kontraktu z Novavax w czwartym kwartale 2022 r. na 30-40 mln zł - poinformowali przedstawiciele Mabionu podczas piątkowego webinaru. Zgodnie z tymi szacunkami, wartość przychodów z rozliczanego kontraktu w całym 2022 r. powinna kształtować się na poziomie około 150-160 mln zł.

Mabion liczy na podpisanie umowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju dotyczącej kredytu długoterminowego na kwotę 15 mln USD jeszcze przed świętami - poinformowali przedstawiciele spółki podczas piątkowego webinaru. Mabion nie rezygnuje z planów pozyskania inwestora, ale w ocenie zarządu proces ten spowolnił w wyniku m.in. geopolityki.

Erbud planuje podpisać pierwsze kontrakty na produkcję drewnianych obiektów modułowych w styczniu 2023 roku - poinformował Theodor Kaczmarczyk, prezes MOD21.

W trzech ostatnich miesiącach tego roku kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) wydobędą ponad 1 mln ton węgla więcej niż w poprzednim kwartale. 20-procentowy wzrost produkcji z kwartału na kwartał to w połowie efekt pracy górników w weekendy i dni wolne - wynika z danych spółki.

W odpowiedzi na zaproszenie do składania ofert sprzedaży akcji Prochemu złożonych zostało 38 ofert na łącznie 466.835 akcji. Stopa redukcji wyniesie 25,03 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Grupa Wittchen planuje kontynuację dwucyfrowej dynamiki sprzedaży, stabilizację marży brutto na poziomie ponad 63 proc. i poprawę marży operacyjnej - powiedzieli przedstawiciele spółki na konferencji prasowej.

TenderHut ma umowę w sprawie uzgodnienia warunków dotyczących uzyskania pełnej kontroli nad Brainhint - poinformował TenderHut w komunikacie.

Tarczyński szacuje, że wartość kosztów usuwania skutków październikowego pożaru i nakładów związanych z odtworzeniem zniszczonego majątku wyniesie ok. 60 mln zł. Zniszczone mienie było objęte ubezpieczeniem - podała spółka w komunikacie.

Cena w wezwaniu na akcje spółki Berling podniesiona do 7 zł z 4,45 zł - podał w piątek pośredniczący w wezwaniu DM BOŚ.

SimFabric planuje podwyższenie kapitału w granicach kapitału docelowego poprzez emisję do 3 mln akcji serii C w trybie subskrypcji prywatnej - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Na krajowym rynku FX piątek upływa pod znakiem kontynuacji konsolidacji, a inwestorzy czekają na nowe impulsy, które zarówno lokalnie jak i globalnie powinny pojawić się w nadchodzącym tygodniu - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Na SPW mają miejsce korekcyjne wzrosty rentowności, które mogą być kontynuowane na początku przyszłego tygodnia - dodał.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0375 USD i 144,62 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny gazu w Europie wzrosły w tym tygodniu - do piątku - o niemal 9 proc., a paliwo to może dalej zyskiwać, bo zbliżają się chłodniejsze dni w całym regionie. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zwyżkują o 1,6 proc., a gaz kosztuje 125,90 euro za MWh - informują maklerzy.

Przepływ gazu Baltic Pipe zostanie w poniedziałek czasowo wstrzymany za względów technicznych. We wtorek 29 listopada zostanie oddana do użytku tłocznia w Południowej Zelandii, a przepływ gazu będzie sukcesywnie zwiększany do pełnej wydajności 30 listopada - poinformował w piątek Energinet.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w trakcie sesji w piątek, ale surowiec zaliczy już 3. z kolei tydzień ze spadkiem notowań - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie nieznacznie zyskuje. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniany wyżej o 0,2 proc. i kosztuje 8.053,00 USD za tonę - informują maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Na przełomie listopada i grudnia obniżki cen paliw na stacjach benzynowych powinny być bardziej zauważalne - wynika z raportu analityków e-petrol. Jak podkreślają eksperci, na taki kierunek zmian wskazuje kombinacja taniejącej na światowych giełdach ropy naftowej i umacniającego się w relacji do dolara złotego.

W przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny Pb95 mogą spaść w okolice 6,53 zł/l, benzyny Pb98 do 7,25 zł/l, oleju napędowego do poziomu ok. 7,68 zl/l, a LPG do 3,00 zł/l - wynika z raportu BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Obecne warunki gospodarcze i rynkowe nie dają podstaw do odstąpienia od zalecenia, w którym banki w procesie oceny zdolności kredytowej dla hipotek muszą przyjmować minimalną zmianę poziomu stóp o 500 pb. - napisał w odpowiedzi na zapytanie poselskie resort finansów, powołując się na wyjaśnienia uzyskane w UKNF.

UKNF podkreśla swoje oczekiwanie nadzorcze skierowane do podmiotów nadzorowanych, aby te aktywnie ograniczały swoje ekspozycje na wszystkie waluty oraz tenory wskaźnika referencyjnego stopy procentowej LIBOR - podała KNF w komunikacie dotyczącym konsultacji ws. syntetycznej stopy LIBOR USD.

Liczba Polaków objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym wzrosła o 10,6 proc. i wyniosła 4,08 mln osób na koniec III kw. 2022 r. - podała w piątek Polska Izba Ubezpieczeń. Na prywatne polisy Polacy wydali blisko 880 mln zł – o 12,45 proc. więcej rdr.

Polski warunek stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy imporcie zwolnionego od akcyzy alkoholu używanego do produkcji leków jest zgodny z unijnym prawem; Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę KE przeciwko Polsce - poinformował w piątek resort finansów.

WYDARZENIA Z KRAJU

Byłoby dobrze, gdyby baterie Patriot stały w pewnej odległości od polskiej granicy, bo wówczas chroniłyby terytorium Polski i część Ukrainy, ale jeśli Niemcy nie zgodzą się na wyjazd baterii na Ukrainę, to trzeba tę ochronę przyjąć u nas - ocenił prezydent Andrzej Duda.

Z wojskowego punktu widzenia byłoby najlepiej, gdyby zestawy Patriot znajdowały się w pewnej odległości od polskiej granicy, na terytorium Ukrainy, ale decyzja w sprawie ich rozmieszczenia należy do strony, która nimi dysponuje, czyli do Niemiec - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Antyniemiecka obsesja Jarosława Kaczyńskiego zagraża polskiemu bezpieczeństwu. Niemcy chcieli nam pomóc, chcieli rozmieścić rakiety służące obronie przeciwrakietowej w Polsce. Odrzucenie niemieckiej oferty jest absurdalne - ocenił w czwartek wiceprzewodniczący PO Borys Budka.

Na razie mówimy tylko o komunikatach werbalnych; jest propozycja, my oczywiście jesteśmy o tym gotowi rozmawiać - mówił w piątek wiceszef MON Marcin Ociepa, komentując odpowiedź Niemiec ws. polskiej propozycji dot. rakiet Patriot.

Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę polityczną, wojskową i gospodarczą; Europa musi być zjednoczona i silna - powiedział w piątek w Kownie prezydent Andrzej Duda. Przyszłość Europy wymaga odważniejszych i bardziej zdecydowanych działań, niż kiedykolwiek wcześniej - ocenił.

Postępowanie, które zlecił prezydent Andrzej Duda, pozwoliło wyciągnąć wnioski w postaci konsekwencji personalnych wobec określonych osób, które dopuściły się błędów - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot, pytany o rozmowę prezydenta z rosyjskim pranksterem, który podszył się pod prezydenta Francji.

Dymisja szefa Polskiego Związku Tenisowego Mirosława Skrzypczyńskiego nie zamyka tematu; wręcz przeciwnie, to otwiera temat. Te sprawy muszą być wyjaśnione - mówił w piątek Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii.

Trzeba zmienić wreszcie definicję gwałtu tak, by była to zbrodnia, a nie występek, ustawa w tej sprawie od dwóch lat leży w Sejmie. Nie może być tak, że to ofiara musi udowodnić brak zgody - oświadczyła w piątek posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

W niedzielę w szkole podstawowej w Choszczewie na Mazurach odbędzie się festyn "Przez żołądek do...pieca", podczas którego rodzice będą zbierać pieniądze na zakup węgla do ogrzania szkoły. MEiN zapewniło PAP, że „dostrzega skutki rosnących cen energii dla odbiorców końcowych, w tym dla szkół i placówek oświatowych".

Od 1 do 22 listopada zanotowano w Polsce ponad 330 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono łącznie ponad 1300 skierowań do szpitala – wynika z najnowszych meldunków epidemiologicznych.

Minionej doby badania potwierdziły 390 zakażeń koronawirusem, w tym 81 ponownych. Zanotowano dwa przypadki śmierci osób z COVID-19 – poinformowano w piątek na stronach rządowych. Wykonano 5 699 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Zbliżamy się do 120 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę tygodniowo, ponad 55 proc. przypadków dotyczy dzieci do 14 roku życia – przekazał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski, zachęcając do szczepień.

Do Polski od 24 lutego przyjechało 7,959 mln osób z Ukrainy, wyjechało do Ukrainy ponad 6,153 mln osób - podała Straż Graniczna.

Zarzut niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przedstawiła olsztyńska prokuratura policjantowi, który podczas interwencji w Wydminach (woj. warmińsko-mazurskie) śmiertelnie postrzelił agresywnie zachowującego się 32-letniego mężczyznę.

Zarzuty podwójnego zabójstwa i usiłowania zabójstwa usłyszał 63-letni obecnie Tadeusz P., były milicjant. Chodzi m.in. o sprawę śmierci dziennikarza z Sanoka Marka Pomykały. Jego ciała do dziś nie odnaleziono.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Rząd Niemiec podtrzymuje ofertę dostarczenia systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, a wysunięta przez Warszawę propozycja przekazania zestawów Patriot Ukrainie jest przedmiotem dyskusji ministrów - powiedziała w piątek rzeczniczka niemieckiego gabinetu. Ministerstwo obrony w Berlinie podkreśliło, że musiałoby to zostać uzgodnione z partnerami z NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg skomentował w piątek na konferencji prasowej w Brukseli pomysł polskiego ministra obrony Mariusza Błaszczaka, by rozmieścić niemieckie zestawy +Patriotów+ na Ukrainie. "Decyzja leży w gestii państw" - oznajmił.

Systemy obrony powietrznej takie jak Patriot potrzebne są i w Polsce, i na Ukrainie - powiedział w piątek w wywiadzie dla stacji CNN sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zasugerował też, że ewentualne rozmieszczenie systemu na Ukrainie leżałoby w gestii państw, a nie Sojuszu.

Jeśli pozwolimy Putinowi wygrać na Ukrainie, to wszyscy przez wiele lat będziemy płacić znacznie wyższą cenę niż teraz - oświadczył w piątek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli, zapowiadającej przyszłotygodniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w Bukareszcie.

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej przybyli do wszystkich elektrowni jądrowych Ukrainy w celu udzielenia wsparcia i pomocy ich personelowi - poinformował w czwartek na Twitterze dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi, donosi Ukrinform.

Trzy ukraińskie elektrownie atomowe zostały ponownie podłączone do systemu energetycznego Ukrainy - poinformował szef państwowego operatora Ukrenerho, Wołodymyr Kudrycki. Siłownie mają osiągnąć zwykłą moc za 1-2 dni - dodał Kudrycki.

Jak na razie wydaje się, że Węgry uzyskały wyłączenie z planowanego unijnego limitu cen ropy naftowej, co jest niezbędne do zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw – powiedział w czwartek w Brukseli minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów państw UE odpowiedzialnych za sprawy energetyczne.

Porozumienia z Komisją Europejską, pozwalające na odblokowanie unijnych funduszy dla Węgier, zostaną zawarte do końca roku - poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Tibor Navracsics, węgierski minister ds. funduszy europejskich, odpowiedzialny za negocjacje z Komisją Europejską.

Litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite poinformowała w piątek, że wypowiada umowę o współpracy z białoruskim MSW podpisaną w 1993 r. "Białoruś nie może być i nie będzie partnerem Litwy w dziedzinie spraw wewnętrznych" - wyjaśniła.

Duńska telewizja TV2 pokazała w czwartek pierwsze podwodne zdjęcia z miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu. Według eksperta zniszczenia przypominają te zaobserwowane w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej przy NS 1. Pod koniec ubiegłego tygodnia szwedzka prokuratura, która wraz ze służbami specjalnymi SAPO prowadzi dochodzenie w sprawie uszkodzeń gazociągów Nord Stream, poinformowała, że odnalezione ślady materiałów wybuchowych świadczą o dokonaniu sabotażu.

W następstwie pandemii Covid-19, która wyrządziła w Ameryce Południowej największe spustoszenie, 201 milionów jej mieszkańców, to jest 32,1 procent., żyje w ubóstwie, a 82 miliony - 13,1 proc. - popadło w skrajną nędzę - poinformowała w czwartek w Chile Komisja Gospodarcza ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL).

Z powodu wysokich rachunków za prąd połowa Włochów ograniczyła używanie elektrycznego piekarnika i żelazka; jeszcze więcej osób oszczędza na ogrzewaniu - to rezultaty sondażu przedstawione w raporcie na temat postawy obywateli wobec kryzysu energetycznego.

Sądzony obecnie w Watykanie były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i były zastępca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Angelo Becciu nagrał swoją rozmowę z papieżem Franciszkiem bez jego wiedzy - podały w czwartek włoskie media, prezentując jej zapis. Poinformowano też, że włoski dostojnik został dodatkowo objęty śledztwem w sprawie udziału w grupie przestępczej.

Na podstawie danych zebranych przez łazik Perserverance badacze dowodzą, że marsjański krater Jezero był kiedyś jeziorem i znajdowała się w nim materia organiczna. Informują o tym w pismach "Science” oraz „Science Advances”. (PAP Biznes)

asa/ gor/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości