DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga spadków w Europie; sytuacja w Chinach w centrum uwagi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lis 2022, 18:13

DZIEŃ NA RYNKACH: Przewaga spadków w Europie; sytuacja w Chinach w centrum uwagi

Notowania na europejskich rynkach zakończyły się we wtorek głównie zniżkami. Inwestorzy obserwują wydarzenia związane z restrykcjami covidowymi w Chinach.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,03 proc., niemiecki DAX spadł o 0,19 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,06 proc., a brytyjski FTSE zyskał 0,51 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 spadł o 0,13 proc.

Rynki monitorują wydarzenia wokół restrykcji covidowych w Chinach. Władze w Pekinie wydały rozporządzenie o przyspieszeniu szczepień przeciwko COVID-19 dla osób starszych, podczas gdy wysoki urzędnik ds. zdrowia powiedział, że publiczne protesty przeciw ograniczeniom związanym z pandemią w kraju wynikają raczej z nadgorliwego wdrażania niż z samych środków.

Jeden z urzędników administracji w Pekinie powiedział, że władze będą nadal dostosowywać politykę w celu zmniejszenia negatywnego wpływu „Zero Covid” na społeczeństwo. Wzrastające niezadowolenie z surowej polityki Pekinu w zakresie zapobiegania COVID po trzech latach od wybuchu pandemii wywołało w weekend szersze protesty w chińskich miastach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów.

"Wydarzenia w Chinach są obecnie dominującą narracją na rynkach, a ostatnie zachowania aktywów ryzykownych, które obserwowaliśmy w handlu overnight, są tym, czego moglibyśmy się spodziewać po lepszych wiadomościach. Pozytywne wieści dla chińskiej gospodarki to pozytywne wieści dla światowej gospodarki” – powiedział Hugh Gimber, strateg rynku globalnego w JP Morgan Asset Management.

"Jest powód do optymizmu, ponieważ nie było natychmiastowych restrykcji ze strony władz. Wszyscy myśleli, że protesty w Chinach ostatecznie doprowadzą do bardziej luźnego stanowiska władz, ale istniała realna obawa, że zanim to się stanie, będzie zaostrzenie” - powiedziała Danni Hewson, analityczka finansowa w AJ Bell.

EasyJet spadł o 2,5 proc., mimo że brytyjskie linie lotnicze stwierdziły, że rezerwacje na następną wiosnę i lato wyglądają pozytywnie.

ASM International wzrósł o 2,5 proc. do ponad miesięcznego maksimum po tym, jak holenderski producent półprzewodników podał, że spodziewa się mniejszego niż wcześniej zakładano spadku sprzedaży w Chinach w czwartym kwartale.

Nestle stracił 2 proc. Szwajcarska spółka spożywcza wyznaczyła swoje cele finansowe, które - zdaniem analityków - mogą ograniczyć możliwości inwestycyjne firmy.

Boozt AB wzrósł o 12,5 proc. Spółka szacuje swój roczny skorygowany EBIT bliżej górnej granicy przedziału 235-295 mln koron szwedzkich.

Adler Group stracił 18 proc. Spółka podtrzymuje swoje roczne prognozy finansowe, które jednak rozczarowują inwestorów.

IMI spadł o 4 proc. po cięciu rekomendacji dla akcji spółki do "sprzedaj" przez analityków UBS.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 spada o 0,46 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,37 proc., a Nasdaq Comp. traci 0,7 proc.

Akcje JDcom rosną o 9 proc., a Apple'a tracą 2 proc.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 22,222 pkt.

W Japonii Nikkei 225 spadł o 0,48 proc., a w Chinach Shanghai Composite Index zyskał 2,31 proc.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 4 pb. do 3,72 proc. Dochodowość 30-letnich rośnie o 4 pb. do 3,76 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -73 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie -66 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 8 pb. do 1,92 proc.

WALUTY

Dolar umacnia się o 0,08 proc. wobec koszyka walut do 106,74 pkt.

Eurodolar umacnia się o 0,04 proc. do 1,0342.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,33 proc. do 138,34.

Kurs funta zwyżkuje o 0,15 proc. wobec dolara do 1,1977.

SUROWCE

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 77,91 USD za baryłkę, po wzroście o 0,88 proc., a styczniowe futures na Brent zwyżkują o 0,98 proc. do 83,98 USD/b.

Srebro zwyżkuje o 1,35 proc. do 21,41 USD za uncję, a złoto rośnie o 0,5 proc. do 1.764 USD za uncję.

Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 7 proc. - po 133 euro za MWh. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości