Skrót wiadomości - wtorek, 29 listopada, 18.35 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
29 lis 2022, 18:38

Skrót wiadomości - wtorek, 29 listopada, 18.35

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Od połowy II kw. 2023 r. inflacja ma szansę wejść w mocny trend spadkowy - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zerowy VAT na żywność pozostanie utrzymany przynajmniej przez pierwsze półrocze 2023 r., koszt to ok. 8 mld zł - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak wskazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, jeszcze w tym tygodniu ukaże się rozporządzenie MF wprowadzające zerową stawkę VAT na żywność.

We wtorek na Radzie Ministrów poszczególne resorty zostały zobligowane do przygotowania planów oszczędnościowych na wypadek niespodziewanych wydarzeń z limitem oszczędności na poziomie 5 proc. - powiedziała w trakcie konferencji minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie w Polsce wzrósł o 0,3 pkt. w stosunku do października - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w listopadzie wzrósł do 89,1 pkt. z 88,8 pkt. w październiku - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w listopadzie spadł do 43,5 pkt. z 46,0 pkt. w październiku - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Inflacja wg HICP w Niemczech w listopadzie wyniosła 11,3 proc. rdr wobec 11,6 proc. miesiąc wcześniej - podało niemieckie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano +11,3 proc.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w październiku wzrosła o 4,3 proc. rdr, podczas gdy poprzednio wzrosła o 4,8 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Analitycy spodziewali się rdr +5,1 proc.

W Japonii stopa bezrobocia w październiku wyniosła 2,6 proc. wobec 2,6 proc. miesiąc wcześniej - poinformowało w komunikacie biuro rządowe. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 2,5 proc.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w listopadzie 93,7 pkt. wobec 92,7 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 92,5 pkt. - podała Komisja Europejska w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 93,2 pkt.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w listopadzie do 100,2 pkt. z 102,2 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 102,5 pkt. - wynika z raportu Conference Board.

BUDŻET, DŁUG

Na wtorkowym posiedzeniu rządu MF przedstawi informację o sytuacji fiskalnej i działaniach racjonalizacyjnych - podano na stronie KPRM.

GIEŁDA

Podczas wtorkowej sesji na GPW panowały umiarkowane nastroje, a gwiazdą okazało się JSW. Rynek wciąż znajduje się w korekcie z oporem dla WIG20 na poziomie 1.750-1.780 pkt. - poinformował PAP Biznes Tomasz Czarnecki, dyrektor departamentu analiz DM BPS. Jak wskazał, istotna dla rynku w najbliższych dniach będzie publikacja danych o PKB i inflacji w Polsce.

WIG20 zakończył wtorkową sesję wzrostem o 0,43 proc. do 1.736 pkt. mWIG40 poszedł w górę o 0,41 proc., a sWIG80 zniżkował na zamknięciu o 0,27 proc. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,35 proc.

SPÓŁKI

EBITDA LIFO grupy PKN Orlen w trzecim kwartale 2022 roku wyniosła 11,68 mld zł - podała spółka w prezentacji wynikowej. Z uwzględnieniem rozpoznania zysku z tytułu okazyjnego nabycia grupy Lotos w wysokości 5,92 mld zł EBITDA LIFO grupy Orlen wyniosła 17,55 mld zł.

PKN Orlen oczekuje cen ropy Brent w przedziale 90-110 USD/b, spodziewa się przejściowego wzrostu marż rafineryjnych na rynkach europejskich w najbliższych kwartałach - podał PKN Orlen.

PKN Orlen chce na początku 2023 r. przedstawić aktualizację strategii grupy - poinformowali przedstawiciele spółki.

Cyfrowy Polsat utworzył program emisji obligacji o wartości do 4 mld zł - podała spółka w raporcie. Intencją Cyfrowego Polsatu jest przeprowadzenie emisji obligacji w ramach programu do końca I kwartału 2023 roku.

Komisja Europejska nałożyła na spółki Sunpor, Synbra, Synthomer, Synthos i Trinseo kary pieniężne w łącznej wysokości 157 mln euro - podała KE w komunikacie prasowym. Kary zostały nałożone za uczestnictwo w kartelu, dotyczącym zakupów na rynku sprzedaży monomeru styrenu.

Santander BP zwiększył wartość szacunku wysokości kosztów z tytułu wprowadzonych rozwiązań w zakresie tzw. wakacji kredytowych. Wynik finansowy brutto banku w IV kw. 2022 roku będzie obciążony kwotą ok. 159 mln zł - podał bank w komunikacie.

Unisono Capital rozpoczął proces przyspieszonej budowy księgi popytu na nie więcej niż 5 mln akcji Biomedu Lublin, stanowiących 7,66 proc. w kapitale zakładowym i uprawniających do 5,98 proc. głosów na WZ - podała spółka w komunikacie.

Grupa Monnari zanotowała w trzecim kwartale 2022 roku 10,9 mln zł zysku netto wobec 0,7 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Biomed Lublin zawarł umowę z Ipopema Securities i rozpoczyna proces pozyskania środków poprzez emisję akcji w celu zapewnienia realizacji celów strategicznych oraz utrzymania bezpiecznej struktury finansowania strategicznych inwestycji - podała spółka w komunikacie.

Echo Investment odnotowało w III kwartale 2022 roku 62,9 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej - poinformowała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał zysk na poziomie 48,2 mln zł

Posiedzenie arbitrażowe prowadzone na podstawie BIT oraz TKE przed Trybunałem Arbitrażowym w sprawie roszczeń przeciwko Polsce zakończyło się - poinformował GreenX w komunikacie.

Agencja ratingowa Fitch Ratings zmieniła perspektywę ratingu spółki Enea na negatywną ze stabilnej i potwierdziła długoterminowe ratingi spółki w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie "BBB" – poinformowala spółka w komunikacie.

Oferta ZUE o wartości ok. 173,8 mln zł na wykonanie zadania pn.: "Projekty Quick Wins - Prace związane z usunięciem ograniczeń prędkości w celu przywrócenia parametrów technicznych nawierzchni torowej SRCF Cluj - 14 Lot" okazała się najkorzystniejsza na rynku rumuńskim - poinformowała spółka w komunikacie.

Unibep zawarł umowę na realizację w systemie generalnego wykonawstwa inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Redutowej w Warszawie. Wynagrodzenie spółki wynosi 125,0 mln zł netto – poinformowała spółka w komunikacie.

Boombit spodziewa się wyższych przychodów w następnych miesiącach i skupia się na wydaniu opracowywanych dotychczas gier - poinformował na konferencji prasowej dyrektor finansowy Marek Pertkiewicz. Spółka koncentruje się również na rozwoju platform PalyEmber i BoomLand.

Celon Pharma zawarła ze spółką Zydus Worldwide DMCC umowę o wspólnym rozwoju i komercjalizacji inhalatora proszku suchego zawierającego kombinację substancji salmeterol i flutykazon - podała spółka w komunikacie.

Jastrzębska Spółka Węglowa zakłada, że w przyszłym roku jej wydobycie węgla może wynieść ok. 14 mln ton - poinformowali przedstawiciele spółki.

Jastrzębska Spółka Węglowa ma portfel sprzedaży węgla w pełni pokryty umowami wieloletnimi - poinformowali przedstawiciele grupy. Sytuacja na rynku koksu może pozostać trudna do końca roku.

Echo Investment planuje sprzedaż biurowców My Place II oraz Face2Face I&II w najbliższych miesiącach - powiedział prezes Nicklas Lindberg podczas wtorkowej wideokonferencji.

Sieć Biedronka, należąca do grupy Jeronimo Martins, otworzy 11 sklepów w dniach od 30 listopada do 2 grudnia – poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Erbud planuje, że w 2023 r. zakład w Ostaszewie wyprodukuje 30 tys. m kw. powierzchni całkowitej modułów, co przynieść ma ok. 240 mln zł przychodów. Początkowo działać ma jedna linia produkcyjna, a do końca bieżącego roku planowane jest podpisanie zamówienia na drugą linię - poinformował dyrektor finansowy Martin Faber podczas otwarcia zakładu produkcyjnego MOD21 w Ostaszewie.

Akcjonariusze spółki Berling upoważnili zarząd spółki oraz jej dwie spółki zależne do skupu łącznie ponad 6 mln akcji Berling – poinformowała spółka w komunikacie.

Pekabex zawarł ze spółką Dafne 30 list intencyjny dotyczący wspólnej realizacji inwestycji polegającej na zaprojektowaniu i budowie budynku magazynowo-logistycznego w Gdańsku o powierzchni najmu brutto wynoszącej ok. 41,815 m kw. - podał Pekabex w komunikacie.

Wentworth Tech i Savtec zawarły z Plast-Boxem umowę inwestycyjną dot. sprzedaży 65,87 proc. akcji Suwar - podała spółka w komunikacie. Cena sprzedaży akcji wyniosła 97,9 mln zł.

Notowana na NewConnect spółka Mr Hamburger złożyła do Sądu Rejonowego Katowice - Wschód wniosek o ogłoszenie upadłości. Spółka ocenia, że z uwagi na szereg czynników niezależnych utraciła płynność finansową – poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Notowania złotego i polskich obligacji skarbowych mogą stabilizować się, przy możliwym neutralnym odczycie lub lekko pozytywnym zaskoczeniu inflacją flash za listopad w środę, w otoczeniu uspokojenia nastrojów na rynkach globalnych - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0366 USD i 143,36 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje o prawie 2 proc. po złagodzeniu demonstracji antycovidowych w Chinach. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniany wyżej o 1,9 proc. wobec 7.959,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną przed zbliżającym się spotkaniem państw z sojuszu OPEC+, które mogą zdecydować o pogłębieniu cięć dostaw ropy na globalne rynki. Surowce zyskują też w reakcji na uspokojenie demonstracji antycovidowych w Chinach - informują maklerzy.

ENERGETYKA

W uchwale jądrowej rządu zapisano budowę elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe - podano w opublikowanej w Monitorze Polskim uchwale w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej.

Resort klimatu szacuje odpis na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny na poziomie 9,166 mld zł w 2023 i 833,33 mln zł w 2024 roku - podano w ocenie skutków projektu rozporządzenia. Projekt ten jest aktem wykonawczym do projektu ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych, zgodnie z którą Rada Ministrów została zobligowana do określenia sposobu obliczania limitu wysokości odpisu gazowego na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, przekazywanego przez przedsiębiorstwa wydobywające gaz ziemny.

Ceny gazu w Europie zwyżkują - niższe temperatury w regionie prawdopodobnie spowodują znaczne zmniejszenie zapasów paliwa zgromadzonych w magazynach na zimę. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zwyżkują o 3,0 proc., a gaz kosztuje 129,00 euro za MWh - informują maklerzy.

Brytyjski rząd potwierdził we wtorek, że zainwestuje 700 mln funtów w budowę nowej elektrowni atomowej Sizewell C. Plan budowy elektrowni, która ma zaspokoić 7 proc. potrzeb energetycznych kraju, stanął pod znakiem zapytania w związku z oszczędnościami budżetowymi.

OPINIE, PROGNOZY

Wydźwięk wyników PKN Orlen za III kwartał 2022 rok jest pozytywny, ale zgodny z oczekiwaniami na poziomie operacyjnym. Można było oczekiwać większej kontrybucji Lotosu do wyników, zaskoczył segment energetyki, a nieco słabiej wypadł segment rafinerii oraz wydobycia - uważają analitycy.

Ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego prognozują, że w 2023 r. wzrost gospodarczy Polski spowolni do 0,5 proc. z 4,6 proc. w 2022 r. - wynika z kwartalnego raportu banku. W ocenie BGK, inflacja w I kw. 2023 r. przekroczy 20 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W 2022 roku liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych spadnie do 125 tys., najniższego poziomu od 20 lat, a w 2023 roku akcja kredytowa wynieść może 80-85 tys. - ocenia Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych ZBP.

W sektorze bankowym narasta problem braku uregulowania rekompensaty dla banków w przypadku wcześniejszej spłaty przez kredytobiorcę kredytu o okresowo stałej stopie - ocenia Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych ZBP.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w listopadzie w porównaniu do października o 0,1 pkt. do 18,3 pkt - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Minds & Roses. Według autorów badania, aktywność klientów na rynku kredytów jest na rekordowo niskim poziomie i słabnie zainteresowanie klientów produktami depozytowymi.

Z wakacji kredytowych zdecydowało się skorzystać około połowa uprawnionych (860 tys.) kredytobiorców, a partycypacja pod względem wartości uprawnionych kredytów wyniosła ok. 64 proc. W kolejnych miesiącach zainteresowanie wakacjami może dalej rosnąć - ocenili we wtorek przedstawiciele Związku Banków Polskich.

Produkcja trzech podstawowych rodzajów mięsa w Polsce w '22 spadnie o 4 proc. - ocenia Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, która przewiduje m.in. uczestniczenie Ukraińców przebywających w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania w kosztach zamieszkania od marca 2023 r.

Samorządy, które zamówiły węgiel w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), otrzymają surowiec najpóźniej do świąt Bożego Narodzenia - zapewniają przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Największy polski producent węgla podpisał umowy w tej sprawie z ok. 500 samorządami.

WYDARZENIA Z KRAJU

Rząd szykuje się na ewentualną nową falę uchodźców z Ukrainy, a Rada Ministrów omówiła we wtorek projekt ustawy, która uszczelni system wsparcia dla uchodźców - powiedział w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

13. i 14. emerytura jak najbardziej będą realizowane, natomiast jeśli chodzi o 15. emeryturę, to nic takiego nie leży na stole, nie toczą się żadne rozmowy w tym zakresie na ten moment - poinformował we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Od nowego roku będzie komisja weryfikacyjna ds. polityki energetycznej, będą w niej także przedstawiciele opozycji - powiedział we wtorek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Z kolei powrót sędziego Igora Tuleyi do orzekania określił jako "złą wiadomość".

Szpica PiS-owskiego pomysłu jest skierowana z jednej strony przeciw Donaldowi Tuskowi, który był wówczas premierem, ale też przeciw Waldemarowi Pawlakowi, który był wtedy wicepremierem - stwierdził wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), komentując plany powołania komisji ds. energetyki.

Myślę, że pan prezydent Andrzej Duda uważa, że jest to krok w dobrym kierunku - tak szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot odniósł się do propozycji PiS powołania komisji ds. polityki energetycznej. Im więcej prawdy i przejrzystości w życiu publicznym, tym lepiej dla tego życia publicznego - dodał minister.

To jest szopka, ale jeśli ta komisja zostanie powołana, z całą pewnością nie będziemy przyglądać się obojętnie; na pewno wykorzystamy jej prace do tego, żeby pokazać, co jest dzisiaj problemem - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec odnosząc się do zapowiedzi powołania komisji ds. polityki energetycznej.

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego we wtorek prawomocnie nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi. SN uchylił też zawieszenie sędziego w obowiązkach i obniżenie jego wynagrodzenia.

Z pewnością w środę stawię się w pracy w sądzie; jestem jednak przygotowany na każdy zwrot - powiedział PAP warszawski sędzia Igor Tuleya, komentując orzeczenie nowej Izby Sądu Najwyższego, która przywróciła go do obowiązków sędziowskich. Dodał, że nadal nie uznaje tej izby za sąd.

Kierowaliśmy się poczuciem sprawiedliwości i koniecznością zakończenia stanu niepewności, jaki towarzyszył sędziemu Igorowi Tuleyi przez ostatnie miesiące i lata - wskazała w uzasadnieniu wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego sędzia Małgorzata Wąsek-Wiaderek. Dodała, że SN kierował się m.in. wyrokami TSUE.

Sędzia SN prof. Paweł Czubik złożył do I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Manowskiej wniosek o zawiadomienie prezydenta Andrzeja Dudy o fakcie złożenia przez trzydziestu sędziów oświadczenia konstytuującego ich odmowę orzekania - dowiedział się portal Niezależna.pl. Portal podaje, "że w treści pisma Czubik podkreśla, że sędziowie, którzy złożyli oświadczenie z 17 października 2022, de facto zrzekli się funkcji sędziowskich i +nie powinni być wyznaczani do orzekania+.

PiS złożyło we wtorek w Sejmie projekt ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów prezydenckich zarządzonych na 10 maja 2020 r. Chodzi o przekazanie przez władze samorządowe danych wyborców Poczcie Polskiej.

Waldemar Żurek ma być sędzią w wytoczonym prof. Wojciechowi Roszkowskiemu procesie cywilnym o ochronę dóbr osobistych, dotyczącym treści zawartych w podręczniku HiT. Naukowiec złożył wniosek o zbadanie czy sędzia Żurek spełnia wymogi niezawisłości i bezstronności.

Minionej doby badania potwierdziły 763 zakażenia koronawirusem, w tym 193 ponowne. Zanotowano 7 przypadków śmierci osób z COVID-19 – poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Wykonano 7748 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Do 6 grudnia odroczył wrocławski sąd wydanie wyroku w procesie apelacyjnym Marcina W. oskarżonego o to, że wlał do pyska psa butelkę żrącego płynu do czyszczenia toalet. Mężczyzna w pierwszej instancji został skazany na dwa lata więzienia oraz 15-letni zakaz posiadania zwierząt.

Mirosław Skrzypczyński złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu Polskiego Związku Tenisowego (PZT) ze skutkiem natychmiastowym - poinformowano w komunikacie.

Aktor Jerzy S. usłyszał we wtorek zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko. Jak zaznaczył, w tej sprawie nie ma mowy o wypadku drogowym. Aktor złożył wyjaśnienia i przyznał się do kierowania autem po alkoholu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

Musimy być silniejsi w obronie naszych wartości, ale nie za pomocą wielkiej retoryki, lecz twardego pragmatyzmu - mówił w poniedziałek brytyjski premier Rishi Sunak. Zapewnił, że Londyn będzie wspierać Ukrainę, jak długo jak potrzeba, a złota era w stosunkach z Chinami się skończyła.

Specjalna linia między dowódcami USA i Rosji, stworzona podczas wojny na Ukrainie, by uniknąć bezpośredniego konfliktu między mocarstwami, została dotąd użyta tylko raz - donosi agencja Reutera. USA miały jej użyć, by przekazać swoje obawy dotyczące rosyjskich operacji wokół infrastruktury krytycznej na Ukrainie.

Będziemy przesyłać więcej wsparcia na Ukrainę - zapewnił we wtorek w Bukareszcie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił we wtorek, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 53 mln dolarów na zakup sprzętu do sieci energetycznej. Sprzęt ma zostać dostarczony w trybie przyspieszonym.

Prezydent Francji Emmanuel Macron udaje się we wtorek z wizytą do USA na rozmowy m.in. o podatkach i protekcjonizmie gospodarczym. Gospodarz Pałacu Elizejskiego ma nadzieję przekonać prezydenta Joe Bidena do cofnięcia ustawy Inflation Reduction Act, która - w ocenie strony francuskiej - zagraża miejscom pracy i wzrostowi gospodarczemu w UE.

Rosja i Chiny stanowią coraz większe zagrożenie dla Niderlandów - oceniają w najnowszym raporcie holenderskie służby specjalne. Szefowie wywiadu (AIVD), wywiadu wojskowego (MIVD) i koordynator ds. antyterroryzmu (NCTV) nazywają Holandię „atrakcyjnym celem działań szpiegowskich”.

Protestujący w Chinach mówią sami za siebie. My popieramy ich prawo do pokojowego protestu - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż ponad 80 precyzyjnych pocisków rakietowych Finlandii za łączną kwotę 323 mln dolarów - ogłosił w poniedziałek Departament Stanu. Finlandia przygotowuje się do wstąpienia do NATO.

Skargi na politykę „zero Covid” wynikają z nadgorliwego stosowania tych środków bez zważania na uwarunkowania lokalne, a nie z samych przepisów – ocenił we wtorek wysokiej rangi urzędnik władz medycznych Chin po protestach przeciwko restrykcjom w wielu miastach.

Zdrowie lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego jest zagrożone po przeniesieniu go na czas nieokreślony do izolatki w kolonii karnej, w której przebywa. Jego los może zależeć od tego, jaką wartość ma jego życie w oczach Władimira Putina - ostrzegł współpracownik Nawalnego Leonid Wołkow.(PAP Biznes)

asa/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości