Skrót wiadomości - piątek, 2 grudnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
03 gru 2022, 06:02

Skrót wiadomości - piątek, 2 grudnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

BUDŻET, DŁUG

Wydatki na inwestycje jednostek samorządu terytorialnego po III kwartale wyniosły 29,078 mld zł wobec 14,58 mld zł po II kwartale - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 2,9 proc. w październiku, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 30,8 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Analitycy szacowali: mdm -2,0 proc., a rdr +31,7 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 2,9 proc. w październiku, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 30,8 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Analitycy szacowali: mdm -2,0 proc., a rdr +31,7 proc.

Eksport Niemiec w październiku spadł o 0,6 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po zniżce miesiąc wcześniej o 0,7 proc., po korekcie z -0,5 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się -0,2 proc.

Produkcja przemysłowa we Francji spadła w październiku o 2,6 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,9 proc., po korekcie z -0,8 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Indeks cen żywności na świecie w listopadzie spadł do 135,7 pkt. ze 135,9 pkt. w październiku - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

FAO obniżyło prognozę produkcji zbóż w 2022 roku o 7,2 mln ton - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w listopadzie o 263 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 200 tys. i wzrostu o 284 tys. miesiąc wcześniej, po korekcie z 261 tys. - podał amerykański Departament Pracy.

BUDŻET, DŁUG

Wydatki na inwestycje jednostek samorządu terytorialnego po III kwartale wyniosły 29,078 mld zł wobec 14,58 mld zł po II kwartale - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

GIEŁDA

W piątek WIG20 stracił 1,86 proc., a tym samym próba wybicia górą z trendu bocznego się nie udała, a główne indeksy pozostały w trendach bocznych - powiedział PAP Biznes analityk BM PKO BP, Przemysław Smoliński. Zdaniem analityka, szanse na kontynuację wzrostów się utrzymują, choć w krótkim terminie sporo zależy od zachowania S&P500, który dotarł do średnioterminowych oporów.

WIG20 zakończył piątkową sesję spadkiem o 1,86 proc. do 1.733,46 pkt., a WIG zniżkował o 1,16 proc. do 56.207,29 pkt. Wyraźnie mocniejsze były indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 zwyżkował o 0,44 proc. do 17.978,53 pkt., a mWIG40 poszedł w górę o 0,47 proc. do 4.170,01 pkt.

Odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 0,8 pkt. proc. i wyniósł 57,1 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 1,4 pkt. proc. do 18,6 proc. - wynika z cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów.

Goldman Sachs w listopadzie 2022 roku utrzymał pozycję lidera obrotów na rynku akcji w transakcjach sesyjnych GPW. Na drugim miejscu pozostał Morgan Stanley Europe - podała GPW na stronie internetowej.

SPÓŁKI

Spółka zależna Kruka, InvestCapital Ltd., wygrała przetarg na zakup portfela niezabezpieczonych wierzytelności detalicznych od hiszpańskiego banku Banco Bilbao Vizcaya Argentaria o wartości nominalnej ok. 663 mln euro, czyli około 3,1 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny określił docelowy wymóg MREL łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko TREA dla PKO BP w oparciu o dane skonsolidowane na poziomie 15,36 proc. i 5,91 proc. miary ekspozycji całkowitej TEM - poinformował bank w komunikacie. Wymogi muszą być spełnione do końca 2023 r.

Grupa MOL ma ambicję, by zostać silnym drugim graczem na polskim rynku pod względem liczby stacji paliw. Pierwsza stacja pod marką MOL powinna pojawić się w Polsce w styczniu przyszłego roku, a do końca 2024 roku zdecydowana większość przejętych stacji Lotosu przejdzie rebranding - poinformowali przedstawiciele spółki.

Dom Development zawarł z inwestorem instytucjonalnym z segmentu PRS umowę sprzedaży za 90 mln zł netto niezabudowanej nieruchomości gruntowej - podał deweloper w komunikacie. Spółka zawarła też umowę o wartości netto 200,4 mln zł, której przedmiotem jest wybudowanie na rzecz inwestora czterech budynków mieszkalnych.

Zarząd MLP Group, po zakończeniu procesu przyspieszonego budowania księgi popytu na akcje serii F, ustalił cenę emisyjną na 70 zł - podała spółka w komunikacie. Spółka złoży inwestorom oferty objęcia obejmujące łącznie 2.621.343 akcje, a firmie The Israel Land Development Company ofertę objęcia łącznie 1.082.710 akcji.

Przychody z gier Ten Square Games w listopadzie wyniosły około 6 mln USD, tyle ile w październiku - szacuje portal Sensor Tower. Według szacunków, przychody gry "Fishing Clash" sięgnęły ok. 4 mln USD, czyli podobnie jak miesiąc wcześniej.

Przychody z gier Huuuge Games w listopadzie wyniosły ok. 15 mln USD, czyli były na poziomie porównywalnym do poprzedniego miesiąca - szacuje portal Sensor Tower.

Zarząd Ryvu Therapeutics podjął uchwałę o zamiarze przeprowadzenia w grudniu 2022 r. oferty publicznej nie więcej niż 4.764.674 nowych akcji serii J - podała spółka w komunikacie.

Porozumienie akcjonariuszy ZPUE ogłasza przymusowy wykup akcji spółki. Cena wykupu wynosi 390 zł za akcję - poinformowało BM mBanku, podmiot pośredniczący.

Pure Biologics utworzył spółkę celową Doto Medical w celu przyspieszonej komercjalizacji projektu z portfolio aptamerowego - PB103 - podała spółka w komunikacie. Jednocześnie, spółka zawarła umowę z doradcą - Clairfield Partners, której przedmiotem jest pośrednictwo w procesie komercjalizacji projektu i pozyskania inwestora strategicznego zainteresowanego współpracą w ramach spółki celowej.

Ten Square Games uważa, że sytuacja makroekonomiczna będzie bardzo ważna dla perspektywy finansowej w 2023 roku - poinformowała na GPW Innovation Day dyrektor finansowa, Magdalena Jurewicz.

CD Projekt zamierza sukcesywnie rozwijać projekty dot. filmów i seriali - powiedział na GPW Innovation Day prezes Adam Kiciński. Spółka planuje w przyszłym roku wydać edycję kompletną z Cyberpunk 2077 i dodatkiem Pahantom Liberty.

Dom Development zawarł z inwestorem instytucjonalnym z segmentu PRS umowę sprzedaży za 90 mln zł netto niezabudowanej nieruchomości gruntowej - podał deweloper w komunikacie. Spółka zawarła też umowę o wartości netto 200,4 mln zł, której przedmiotem jest wybudowanie na rzecz inwestora czterech budynków mieszkalnych.

Ardigen w 2023 r. powinien rozwijać się znacząco powyżej tempa wzrostu całej grupy Selvita - poinformował prezes Selvity, Bogusław Sieczkowski, podczas GPW Innovation Day.

W 2023 r., w przypadku spowolnienia gospodarczego i kryzysu, Pracuj .pl może nie być głównym motorem wzrostu, ale w trudniejszych czasach rosnąć są w stanie biznesy SaaS - ocenił prezes Grupy Pracuj Przemysław Gacek podczas GPW Innovation Day. Dodał, że po przejęciu w tym roku softgarden, z potencjalnymi akwizycjami Grupa Pracuj chce poczekać na urealnienie wycen.

Skonsolidowane przychody VRG w listopadzie 2022 roku wyniosły 103,2 mln zł, co oznacza wzrost o 11,9 proc. rdr - poinformowała spółka w komunikacie. Narastająco od początku roku przychody VRG wyniosły 1098,4 mln zł i były wyższe rdr o 22,5 proc.

PAK-Polska Czysta Energia, spółka zależna ZE PAK, nabyła 100 proc. udziałów w spółce projektowej Elektrownie Wiatrowe Dobra w ramach przedsięwzięcia przewidującego budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy 7,8 MW - podał ZE PAK w komunikacie.

Polish Enterprise Fund VIII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, obejmie 40 proc. akcji Bisar, spółki zajmującej się outsourcingiem procesowym. Fundusz zainwestuje 125 mln zł w rozwój firmy i jej ekspansję zagraniczną - podał Enterprise Investors w komunikacie prasowym.

WALUTY

EUR/PLN w niewielkim stopniu zareagował na wyraźne umocnienie dolara po danych z USA i wydaje się, że nasza polska pozostaje głównie pod wpływem czynników lokalnych - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Na krajowym długu w piątek mają miejsce spadki rentowności, co jest związane ze stopniową zmianą globalnych oczekiwań z wysokiego poziomu przyszłych stóp procentowych na poziom nieco mniejszy - dodał.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0538 USD i 141,32 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują, a w ujęciu tygodniowym surowiec zaliczy najmocniejszy wzrost notowań od prawie 2 miesięcy - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie nieznacznie tanieje, ale cały tydzień może zaliczyć ze wzrostem ceny o 4 proc. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniany niżej o 0,1 proc. - po 8.327,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Ceny gazu w Europie rosną i są coraz bliżej 140 euro za MWh. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zwyżkują o 0,2 proc. do 138,95 euro za MWh - informują maklerzy.

ENERGETYKA

Bezpieczeństwo dostaw paliw na Węgrzech jest zagrożone, przede wszystkim z powodu uszkodzeń rurociągu Przyjaźń oraz ograniczeń produkcyjnych rafinerii Danube pod Budapesztem - poinformował w oświadczeniu cytowanym przez węgierskie media koncern naftowo-gazowy MOL.

OPINIE, PROGNOZY

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach powinny iść w dół - wynika z raportu analityków e-petrol. Jak podkreślają eksperci, jest to związane z bardzo wysokimi marżami w detalu, co sugeruje możliwość obniżki cen na stacjach.

W przyszłym tygodniu średnie ceny benzyny Pb95 mogą spaść w okolice 6,53 zł/l, benzyny Pb98 – 7,25 zł/l, oleju napędowego – 7,68 zl/l i LPG – 2,98 zł/l - wynika z raportu BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W listopadzie zarejestrowano 39.719 nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 tony, tj. o 4,67 proc. więcej rdr oraz o 7,36 proc. więcej niż w październiku - podał instytut Samar.

W listopadzie, w siedmiu największych miastach Polski deweloperzy sprzedali 2,7 tys. mieszkań, czyli o 17 proc. mniej mdm - wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny. pl.

Masa przewozów intermodalnych w III kwartale spadła w Polsce o 2,3 proc. rdr do 6,6 mln ton - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Komisja Nadzoru Finansowego, w celu wzmocnienia sektora banków spółdzielczych, zaleciła zwiększenie funduszu pomocowego instytucjonalnych systemów ochrony banków spółdzielczych i banków zrzeszających - poinformowała KNF w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU

Nasza przegrana w wyborach będzie początkiem bardzo trudnego i bardzo złego okresu w naszych dziejach; musimy poświęcić wszystkie siły, by pokonać tych, którzy próbują przeciwstawić się naszemu wielkiemu projektowi - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji Partii Republikańskiej.

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh. Nowe przepisy wprowadzają też dodatek gazowy dla mniej zamożnych gospodarstw.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która zawiera także przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zaniechaniu ścigania za przekazanie przez niektóre samorządy danych wyborców w związku z korespondencyjnymi wyborami prezydenckimi zarządzonymi na 10 maja 2020 r. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w całości.

W sprawie uchwały uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm opozycja doprowadziła do obstrukcji w głosowaniu. Nie robi się tak że, wyciąga się karty do głosowania, by zerwać w Sejmie kworum - ocenił w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Lewicy ponownie składa projekt uchwały w sprawie uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm – poinformował w piątek szef klubu Krzysztof Gawkowski.

Posłanki KO poinformowały w piątek, że skierowały pisma do prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy o spotkanie w sprawie noweli Prawa oświatowego tzw. lex Czarnek 2.0. Zaapelowały też do prezydenta o zawetowanie tej noweli.

Głosowania ws. noweli ustaw o notariacie i kuratorach sądowych to oczywista klęska Zbigniewa Ziobry; traktujemy to jako zapowiedź tego, co może się stać przy rozpatrywaniu wniosku o wotum nieufności wobec szefa MS; największy szkodnik w polskiej polityce musi odejść - mówiła posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Możemy dyskutować, teoretycznie zakres prac komisji weryfikacyjnej ds. polityki energetycznej mógłby nawet objąć lata rządów premiera Leszka Millera - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller pytany o opinię ws. propozycji PSL, by zaproponowana przez posłów PiS komisja objęła lata 2005-2022.

Jako Solidarna Polska reprezentujemy prawicę, stanowimy dzisiaj jej jądro; nie dołączylibyśmy do ewentualnej koalicji PiS z Lewicą - powiedział w piątek w Studiu PAP minister w KPRM Michał Wójcik.

Wnioski prokuratury o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom są już w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego - informuje Piotr Falkowski z SN. Jak dodaje, prawdopodobnie w najbliższych kilkunastu dniach zostanie wyznaczony do tej sprawy sędzia.

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek uchwalił Sejm. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Polska zaakceptowała w piątek pułap cenowy rosyjskiej ropy naftowej transportowanej drogą morską na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Poinformował o tym stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.

Prowadzimy rozmowy z krajami Bliskiego Wschodu w sprawie przeniesienia stamtąd na Ukrainę amerykańskich systemów obrony powietrznej NASAMS; takie rozwiązanie byłoby szybsze, niż wyprodukowanie tego uzbrojenia od podstaw - oznajmił szef koncernu Raytheon Technologies Greg Hayes, cytowany przez portal Politico.

Przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom, zarządzający okupowaną Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy, wystawiają fikcyjne dokumenty na nazwiska ukraińskich pracowników obiektu i rozkradają przeznaczone dla nich pieniądze - zaalarmował wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

To, jak będzie rozmieszczony sprzęt wojskowy na wschodniej flance NATO, to temat do rozmów sojuszników - podkreślił w piątek w Łodzi ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter, pytany o rozmowy w sprawie ewentualnego rozmieszczenia na Ukrainie niemieckich systemów Patriot.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zasugerował, że Europa powinna wrócić do przedwojennego "ładu pokojowego" z Rosją i rozwiązać "wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa" po wojnie na Ukrainie, jeśli Władimir Putin będzie skłonny wyrzec się agresji wobec sąsiadów.

Włochy wspierają inicjatywy na rzecz pokoju na Ukrainie, ale to nie może być jej kapitulacja - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych, wicepremier Antoni Tajani. Jak dodał, "nie ma pokoju bez sprawiedliwości, a sprawiedliwością jest niepodległość terytorium ukraińskiego".

Polskie ministerstwo kultury poinformowało, że sprzedana na aukcji w Niemczech za niemal 390 tys. euro akwarela Wassilego Kandinsky’ego „Kompozycja” należy do Polski, skąd została skradziona w 1984 roku - napisała w czwartek agencja Associated Press. Tekst ukazał się m.in. na portalach agencji Bloomberg oraz telewizji ABC News.

Rzeczniczka berlińskiego domu aukcyjnego Grisebach przesłała PAP oświadczenie, dotyczące aukcji akwareli Wassilego Kandinskiego. Chodzi o obraz skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie. Grisebach zapewnia, że pochodzenie obrazu zostało sprawdzone "z największą starannością". Transakcja została jednak wstrzymana.

Władimir Putin doznał niefortunnego upadku ze schodów we własnej rezydencji - utrzymuje rosyjski kanał na serwisie Telegram o nazwie Generał SWR, który w przeszłości był źródłem cytowanych, choć niepotwierdzonych informacji o chorobach gospodarza Kremla.

UE i Japonia podpisały w piątek porozumienie w dziedzinie stymulowaniu innowacji i rozwoju międzynarodowego rynku wodoru. Unia i Japonia zobowiązały się dokładać starań, by produkcja, transport, magazynowanie, dystrybucja i wykorzystanie odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru oraz handel tym surowcem były zrównoważone i opłacalne.

Bardzo słabo wypadł dla rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej pierwszy test wyborczy od czasu przejęcia urzędu premiera przez Rishiego Sunaka - w czwartkowych wyborach uzupełniających w okręgu Chester ugrupowanie uzyskało najgorszy wynik od 1857 r.

Po tureckim ostrzale terytoriów kontrolowanych przez syryjskich Kurdów dowodzone przez tę mniejszość narodową Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) wstrzymują wszystkie wspólne operacje z koalicją pod wodzą USA - poinformowała w piątek agencja Reutera.(PAP Biznes)

ana/ asa/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości